شناسهٔ خبر: 47891201 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: جوان | لینک خبر

اولین اثر مستقل درباره مادر امام رضا (ع) منتشر شد

«بانوی اندلس» در دسترس مخاطبان قرار گرفت

کتاب «بانوی آندلس» درباره شخصیت مادر گرامی امام رضا (ع) تألیف سیدمحمدصادق مصباح‌موسوی روانه کتابفروشی‌ها شد.

صاحب‌خبر -

کتاب «بانوی آندلس» درباره شخصیت مادر گرامی امام رضا (ع) تألیف سیدمحمدصادق مصباح‌موسوی روانه کتابفروشی‌ها شد.
کتاب «بانوی اندلس» پژوهشی مستند و بدیع پیرامون شخصیت و زادگاه مادر گرامی امام علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) و فاطمه معصومه (س) تألیف حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سیدمحمد‌صادق مصباح‌موسوی، اثری است که مؤلف در طول هفت سال تحقیق و بررسی اکثر کتب مربوط به تاریخ و سیره امام رضا (ع) درباره مادر بزرگوار آن حضرت به رشته قلم درآورده است.
آنچه بین همه ما مشهور است، این است که حَمیده خاتون، مادر حضرت امام کاظم (ع) در بازار برده‌فروشان مدینه با بانویی سراسر نور و فضیلت مواجه می‌شود. آن بانو با پرداخت مبلغ قابل توجهی او را آزاد کرده و به خانه می‌آورد.
مادر حضرت امام کاظم (ع) چنان شیفته ادب، اخلاق، تواضع، فروتنی، عقل، درایت، تقوا و عبادت‌های بی‌وقفه او می‌گردد که از فرزندش می‌خواهد او را به همسری خویش برگزیند و به مراقبت و نگهداری حرمتش توصیه‌ها نموده و متذکر می‌گردد که «من یقین دارم او می‌تواند در مقام همسری تو، سعادت حمل و ولادت فرزند پاک و طاهری را داشته باشد که حجت خداوند پس از تو در روی زمین باشد.»
ازدواج امام موسی‌بن‌جعفر (ع) با آن بانوی شریفه، دو ثمره پرارزش و دو گوهر گرانبها داشت: یکی وجود نازنین امام هشتم علی‌بن‌موسی‌الرضا (ع) و دیگری خواهر گرامی ایشان حضرت فاطمه معصومه (س) که مایه هدایت و دلالت امت اسلام بوده‌اند و در قلب و جان انسان‌های عاشق و شیفته امامت و ولایت جای گرفته‌اند.
اما از اینجای داستان، با سؤالاتی چند روبه‌رو هستیم؛ نام دقیق این بانو چه بوده است؟ از کجا و چگونه به مدینه آمده است؟ چه ویژگی‌های اخلاقی سبب شده است این افتخار نصیبش شود؟
در این اثر خواهیم دید که نام مادر امام رضا (ع) قبل از ورود به خانه امام کاظم (ع)، «تکتم» و پس از آن «طاهره» بوده است. همچنین از این بانوی سراسر نور و فضیلت با لقب‌هایی، چون خیزران مُرسیه، نجمه، أروی و سکن یاد شده است.
این اثر در خصوص زندگانی مادر گرامی امام رضا (ع)، بانو «خَیزُرَانُ المُرْسِیه» نگاشته شده است، اما به فراخور حال، احساس ضرورت نموده به مختصری از فتوحات و تاریخ سیاسی اسلام در جنوب غربی اروپا اشاره‌ای کند تا پیش‌زمینه‌ای را که موجب انتقال این بانوی ارجمند از اسپانیا و از غرب دریای مدیترانه به سواحلِ آفریقا و از آنجا به دریای سرخ و در پایان به مدینه منوره انجامید، فراهم آورد.
در ادامه با پاسخ به بسیاری از اتهامات از جمله «کنیز، برده، غیرمسلمان و اُم ولد بودن نجمه خاتون» اثبات می‌شود که والده ماجده امام هشتم «دوشیزه‌ای حُر و مسلمان» از خانواده‌ای نجیب بوده‌اند که توسط مهاجمان و غارتگران از منطقه «مُرسیه» در جنوب شرقی اسپانیای امروزی ربوده و توسط برده‌فروش اهل بربر به مدینه آورده شدند، سپس امام کاظم (ع) بر اساس یک رؤیای صادقه و به دستور خداوند متعال، ایشان را از چنگال برده‌فروش آزاد نمودند تا پس از ازدواج با حضرت، افتخار مادری امام معصومی، چون حضرت امام علی‌بن‌موسی الرضا (ع) و خواهر مکرمه ایشان حضرت فاطمه معصومه (س) نصیب ایشان گردد.
همچنین در این اثر سعی شده است همزمان با طرح مسائل روایی و تاریخی، به بسیاری از شبهات اعتقادی از جمله «فلسفه جهاد اسلامی، علت تعدد زوجات امامان، چگونگی تکلم فرزند در رحم مادر، قداست و طهارت محض مادران ائمه» و دیگر موارد، پاسخ اجمالی داده شود.
«بانوی اندلس» را شرکت چاپ و نشر بین‌الملل با قیمت ۶۳ هزار تومان روانه بازار کرده است.

نظر شما