شناسهٔ خبر: 47844221 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

مشکلات زبان و علل احتمالی ایجاد آن‌ها

رعایت بهداشت دهان و دندان و عمل به توصیه‌های بهداشتی می‌تواند ایجاد مشکلات زبان را کاهش دهد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، شما می‌توانید با رعایت بهداشت دهان از مشکلات رایج زبان پیشگیری کنید. در واقع از علت‌های احتمالی مشکلات زبان می‌توان به مواردی ماننداحساس سوزش روی زبان، تغییر رنگ زبان، تغییر در بافت زبان مثل ترک برداشتن و درنهایت درد و تورم زبان اشاره کرد.

احساس سوزش روی زبان به دلیل تغییرات هورمونی بعد از یائسگی و قرار گرفتن در معرض محرک‌هایی مانند دود سیگار ایجاد می‌شود. عواملی مانند سیگار کشیدن، مصرف الکل، بهداشت نادرست دهان در تغییر رنگ زبان نقش دارند. همچنین کمبود آهن، اسیدفولیک یا ویتامین B۱۲، واکنش آلرژیک نسبت به گلوتن و برفک دهان در تغییر رنگ آن موثر هستند.

از جمله عوامل موثر در تغییر بافت زبان یا ترک برداشتن می‌توان به عدم رعایت بهداشت دهان، مصرف آنتی بیوتیک ها، استفاده زیاد از ماده‌ای محرک مانند قهوه یا دهان شویه اشاره کرد. تنفس زیاد از راه دهان، رادیوتراپی در ناحیه سر و گردن و بازهم سیگار کشیدن در مشکل بافت زبان یا ترک برداشتن آن نقش دارند.

آسیب‌هایی مانند گاز گرفتن، عفونت و آفت در ایجاد درد زبان موثر هستند. همچنین آلرژی ناشی از سالخوردگی، ام اس، دیابت و تومور و علت‌های کمتر شایع مانند سرطان، آنمی، تبخال دهانی، دندان مصنوعی و اردتودنسی نامناسب باعث درد در ناحیه زبان می‌شوند.

از جمله عواملی که در تورم زبان نقش دارند می‌توان به سرطان زبان، واکنش آلرژیک، پرکاری تیروئید، و سرطان خون اشاره کرد. همچنین گلودرد، آنمی و سندرم داون در موارد شدید باعث تورم زبان می‌شوند.

برای پیشگیری از مشکلات مربوط به زبان، رعایت بهداشت دهان و دندان و همچنین عمل به توصیه‌های ذکر شده بسیار حائز اهمیت است. در همه مشکلات مربوط به زبان، دو مورد سیگار کشیدن و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ذکر شده است که نیاز توجه به این دو موضوع را بیشتر می‌کند.

بیشتر بخوانید

انتهای پیام/

نظر شما