شناسهٔ خبر: 47842063 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

مصباح: تاکنون وزیری از سینماگران در صدر دستگاه فرهنگی کشور نداشتیم

برنده سیمرغ بهترین فیلم جشنواره فجر می‌گوید تا به حال برخلاف بار زیادی که سینما از فرهنگ به دوش می‌کشد وزیری از سینماگران در صدر دستگاه فرهنگی کشور نداشتیم و انتخاب وزاری فرهنگ معمولاً با معیارهای سیاسی بوده است.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا مصباح برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم از سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم «یدو» درباره مطالبات سینماگران از دولت آینده گفت: مهم‌ترین چیزی که به نظر می‌رسد که باید در خصوص انتخابات و سینما گفت این است که در تمام ادوار گذشته انتخابات، نامزدها یک رویه غلط داشتند که دوست داشتند که خودشان را به هنرمندان و فضای سینمایی کشور نزدیک کنند و با اعتمادسازی از طریق قشر فرهیخته و فرهنگی  کشور، توجه مردم را به خودشان جلب کنند.

وی ادامه داد: اما بعد از اینکه انتخابات تمام شد و یکی از نامزدها به سکان ریاست جمهوری رسید همه‌چیز را فراموش می‌کنند. به نظرم این نوعی سوءاستفاده است که با تکیه بر هنرمندان و فرهنگیان جامعه آرای خاکستری را برای سبد خود جمع می‌کنند اما بعد از پایان انتخابات شعارهای فرهنگی و هنری هم مانند اقتصادی فراموش می‌شود.

در هر حال توقع ما به عنوان بخشی از جامعه فرهنگ و هنر این است که اولاً وعده‌های دست یافتنی بدهند و ثانیاً اگر می‌گویند که نظرات و دیدگاه هنرمندان وسینماگران در جامعه تأثیرگذار است که همینطور است، فقط در ایام انتخابات سراغ آنان را نگیریم بلکه بعد از آن نیز ارتباط با آنان را لحاظ کنیم و با آنان گفت‌وگو داشته باشیم. توجه به این بخش محترم جامعه می‌تواند تأثیر ویژه‌ای در مسائل کشور و موفقیت آن داشته باشد.

تهیه‌کننده فیلم پوست در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره اهمیت انتخاب فرهنگی و هنری وزیر فرهنگ بیان کرد: نکته دیگر اینکه در تمام 40 سال قبل هرچند تعدادی از وزرای فرهنگ و ارشاد از چهره‌های فرهنگی و بعضاً فرهیخته‌ای بودند اما تا به حال برخلاف بار زیادی که سینما از فرهنگ به دوش می‌کشد وزیری از سینماگران در صدر دستگاه فرهنگی کشور نداشتیم و انتخاب وزاری فرهنگ معمولاً با معیارهای  سیاسی بوده است.

وی در پایان بیان کرد که سینما به عنوان بخشی که بار فرهنگ و هنر کشور را به دوش می‌کشد تأثیر خاصی دارد. تعبیر رهبر انقلاب در مقایسه تریبون سینما با منبر نشان دهنده اهمیت سینما است. منبر با اینکه در ماندگاری فرهنگ ایرانی و شیعه اهمیت بسیار زیادی دارد از نظر تأثیرگذاری، سینما مانند آن اهمیت و قدرت دارد. سینما بار زیادی از فضای فرهنگ و هنر کشور را به دوش می‌کشد که می‌تواند ارتباط و گفت‌وگو با فرهنگیان و هنرمندان تأثیر روشنی در پیشرفت کشور داشته باشد.

انتهای پیام/

نظر شما