شناسهٔ خبر: 47820968 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: آنا | لینک خبر

بیانیه مشترک «بایدن» و «پوتین» در مورد کاهش خطر جنگ هسته‌ای

رؤسای جمهور ایالات متحده و روسیه روز پهارشنبه در مورد برقراری «ثبات استراتژیک» برای کاهش تهدید جنگ هسته‌ای یک بیانیه مشترک صادر کردند.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، در بیانیه‌ای مشترک که از سوی «ولادیمیر پوتین» و «جو بایدن» رؤسای جمهور روسیه و ایالات متحده در مورد برقراری «ثبات استراتژیک» برای کاهش تهدید جنگ هسته‌ای منتشر شد، آمده است که واشنگتن و مسکو نشان داده‌اند که «قادرند حتی در دوره‌های تن در زمینه اهداف مشترک برای تضمین پیش بینی پذیری در حوزه استراتژیک، کاهش خطر تعارض‌های مسلحانه و تهدید جنگ هسته‌ای پیشرفت کنند».

سران دو کشور همچنین پس از دیدار دوجانبه روز چهارشنبه در مورد پیشرفت تلاش‌ها برای کاهش تهدید جنگ هسته‌ای گفتند که گفتگوهای اوایل سال میلادی جاری که به تمدید تاریخی «پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک جدید» (استارت نو) منتهی شد، تعهد آنها به کنترل تسلیحات هسته‌ای را نشان داد.

در این بیانیه آمده است: «امروز، ما این اصل را تأیید کردیم که پیروزی در یک جنگ هسته‌ای ممکن نیست و هرگز نباید این جنگ را آغاز کرد».

سران روسیه و ایالات متحده در بخشی دیگر از این بیانیه تأکید کردند: «سازگار با این اهداف، ایالات متحده و روسیه یک گفتگوی ثبات راهبردی دوجانبه و نظام یافته با یکدیگر را در آینده‌ای نزدیک در پیش خواهند گرفت. از طریق این گفتگو، ما درصدد زمینه سازی برای کنترل آتی تسلیحات و تدابیری برای کاهش ریسک است».

انتهای پیام/

نظر شما