شناسهٔ خبر: 47820966 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: وزارت آموزش و پرورش | لینک خبر

با حضور معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش و جمعی از مسئولین استانی؛

از ابتکار آموزش و پرورش مازندران، طرح کیو آر کد( QR Code) رونمایی شد

QRCode مخفف کد پاسخ سریع، نوعی بارکد دوبعدی محسوب می‌شود که می‌تواند با استفاده از اسکنر گوشی‌های هوشمند به‌طور مستقیم به متن، وب‌سایت، و یا محتوای آموزشی لینک شود.

صاحب‌خبر -

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران، باحضور رخشانی مهر، معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، طرح استفاده از QR Code که با ابتکار معلم مازندرانی انجام شده و از امسال در وزارت آموزش و پرورش اجرایی شده و از مهر امسال در کتاب‌های درسی موجود است، رونمایی شد.
حامد نیک‌پی ، مبدع این طرح گفت: در این طرح، برای هر یک از مباحث درسی، فیلم آموزشی متناسب تولید گردیده و در سامانه رشد وزرات آموزش و پرورش قرار گرفته است و لینک آن محتوا بصورت QR Code در کتاب های درسی چاپ شده است. دانش آموزان با اسکن روی هر یک از کیو آر کدهای درج شده در صفحات کتاب های درسی، میتواند از محتواهای تولید شده استفاده کنند که این میتواند در درک بهتر مفاهیم درسی به دانش آموزان کمک کننده باشد.
وی افزود: با انجام این طرح، دانش آموزان بغیر از متن کتاب و توضیحات معلم، از فیلم های آموزشی نیز بهره خواهند برد که این باعث افزایش محتوا های آموشی در کتاب درسی می گردد که این میتواند باعث تحول در سیستم آموزشی ایران گردد.
وی ادامه داد: پس از استقبال دانش آموزان و خانواده های آنان از این طرح، و با توجه به اهمیت اجرای این ایده در سیستم آموزشی ایران، در ادامه سازمان پژوهش وزارت آموزش و پرورش این طرح را در بعضی از کتاب های درسی وزارت آموزش و پرورش چاپ ١٤٠٠  اجرایی نموده است.
پس از صحبتهای نیک‌پی، مراسم رونمایی با حضور میهمانان کشوری و استانی حاضر در جلسه برگزار شد.

نظر شما