شناسهٔ خبر: 47754685 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: مفدا | لینک خبر

به مناسبت 23 خرداد، زادروز بابک بیات؛

آهنگ‌سازی برای تمام فصول: از شاید وقتی دیگر، تا ولایت عشق

علی‌حسین بیات زرندی مطلق مشهور به نام بابک بیات، نامی آشنا در میان آهنگ‌سازان ایرانی‌ست که سالیان ‏دراز در میان آثار بی‌شمارش با مردم زیسته‌است. او سال 1325 در تهران به دنیا آمد، رشد کرد، بالنده شد، نام‌دار ‏شد، و آهنگ‌هایش با گوش مردم در ترانه‌های گوناگون و موسیقی متن فیلم‌ها و سریال‌های بسیار چنان آشنا ‏شد، که کم‌تر ایرانی‌ای پیدا می‌شود، که اثری از او نشنیده و دوست نداشته باشد.‏

صاحب‌خبر -

به گزارش مفدابهشتی – او نخستین کارهای جدی خود را در حوزه‌ی موسیقی با فلکلوریک آغاز کرد. اما آشنایی با ترانه‌سرای به‌نام دهه‌ی 40 خورشیدی، اسباب آهنگ‌سازی و تنظیم آثار مشهور بسیاری از خوانندگان مطرح آن دوران را برای او فراهم کرد.

پس از انقلاب، نخست در همکاری با احمد شاملو چند آلبوم دکلمه یا داستان کودکان را کار کرد، که جزو آثار پرفروش و ماندگار این دو هنرمند شده‌است: خروس زری پیرهن پری (نوار قصه برای کودکان)، سکوت سرشار از ناگفته‌هاست (شعرهای مارگوت بیکل با ترجمه‌ی آزاد احمد شاملو)، و چیدن سپیده‌دم (مانند آلبوم قبلی) از این جمله است.

از دیگر آثار ارزشمند و به یادماندنیِ بابک بیات، موسیقیِ فیلم‌ها و سریال‌هایی چون: «مرگ یزدگرد»، «شاید وقتی دیگر» و «مسافران» به کارگردانیِ بهرام بیضایی،کشتی آنجلیکا (کارگردان: محمدرضا بزرگ‌نیا)، «عروس» و «جهان پهلوان تختی» (به کارگردانی بهروز افخمی)، عروسی خوبان (کارگردان: محسن مخملباف)، پرده‌ی آخر (کارگردان: واروژ کریم مسیحی)، طلسم (داریوش فرهنگ)، مرسدس (مسعود کیمیایی)، دست‌های آلوده (کارگردان: سیروس الوند)، اتوبوس (کارگردان: یدالله صمدی)، قرمز (کارگردان: فریدون جیرانی)، دو زن (کارگردان: تهمینه میلانی)، شیدا (کارگردان: کمال تبریزی) و نزدیک به ۹۰ فیلم سینماییِ دیگر و سریال‌های «سلطان و شبان»، «ولایت عشق» است.

او برای فیلم‌های: عروس، سرزمین خورشید (به کارگردانی احمدرضا درویش)، مردی شبیه باران (به کارگردانی سعید سهیلی) سیمرغ جشنواره‌ی فیلم فجر را دریافت کرد.

انتهای خبر

کد خبرنگار: 110215

نظر شما