شناسهٔ خبر: 47703693 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

آمریکا: لغو برخی تحریم‌های ایران با هدف کاهش فشار‌ها و اطمینان از تغییر رفتار‌ها انجام شد

وزارت خارجه آمریکا مدعی شد که لغو برخی از تحریم‌های ایران درپی تغییر در وضعیت این افراد و نهاد‌ها بوده است.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، آمریکا تحریم‌های خود علیه برخی از مسئولان و شرکت‌های تجاری ایران را لغو کرد.

روزنامه وال استریت به نقل از مسئولان آمریکایی گزارش داد که وزارت خزانه‌داری این کشور امروز تحریم‌ها علیه سه مسئول سابق ایران و دو موسسه تجاری در ایران را لغو کرد.

به گفته مسئولان آمریکایی، لغو این تحریم‌ها در راستای پایبندی واشنگتن به کاهش فشار‌ها علیه ایران انجام شده است.

وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد: لغو تحریم‌های ایران در نتیجه اطمینان ما نسبت به تغییر شرایط یا تغییر در رفتار این افراد و نهاد‌ها انجام شد. وارد مذاکرات شدیم، چون معتقدیم دیپلماسی ابزار موفقیت‌سازتری برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران است. برای ما نفس تحریم یک هدف نیست.

همزمان وزارت خزانه‌داری آمریکا، به بهانه آنچه «نقش آفرینی در تامین مالی نیروی قدس سپاه پاسداران و انصارالله یمن» عنوان شده، تحریم‌های جدیدی را علیه برخی از نهاد‌ها و افراد یمنی و سوری اعمال کرده است.

بیشتر بخوانید:

این در حالی است که براساس توافق هسته‌ای که در سال ۲۰۱۵ بین جمهوری اسلامی ایران و کشور‌های ۵+۱ متشکل از آمریکا، آلمان، انگلیس، فرانسه، چین و روسیه امضا شد، باید تمام تحریم‌ها علیه ایران لغو می‌شد.

با این وجود، جدای از این‌که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما که توافق در آن زمان حاصل شد، تحریم‌ها به‌طور کامل لغو نشد و مانع تراشی‌ها در مسیر تراکنش‌های مالی و روابط بانکی ایران با کشور‌های مختلف باقی بود، پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا نیز این کشور به‌طور کامل از توافق هسته‌ای خارج و تمام تحریم‌های گذشته علیه ایران را بازگرداند و تحریم‌های غیرقانونی دیگری را نیز وضع کرد.

انتهای پیام/

نظر شما