شناسهٔ خبر: 47295524 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

موشن‌گرافیک نقش بهائیت در تخریب قبور ائمه بقیع را از تلویزیون تماشا کنید

مسئول گروه مردمی بهشت بقیع از تهیۀ یک موشن‌گرافیک دربارۀ نقش بهائیت در تخریب قبور ائمۀ بقیع خبر داد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، به مناسبت فرارسیدن ایام «تخریب قبور ائمه بقیع (ع)» میزگردی با حضور احمد ابراهیمی مسئول گروه مردمی بهشت بقیع و کمال‌الدین شاهرخ، عکاس حوزه انقلاب، دفاع مقدس و عتبات و مسئول بخش عکس گروه مردمی بهشت بقیع در خبرگزاری تسنیم برگزار شد.

ابراهیمی با اشاره به برخی برنامه‌های این گروه در ایام سالگرد تخریب بقیع گفت: تا این لحظه برنامه‌های خوبی پیش بردیم. اولین مورد، تهیۀ موشن گرافیکی قوی با عنوان «آخرین روز فروردین» است که بناست از شبکه‌های سیما پخش شود. دومین برنامه، تهیه سرودی با عنوان «بهشت بقیع» است که با همکاری گروه تواشیح محمد رسول الله صلی ‌الله علیه و آله تولید شد. این کار نیز از شبکه‌های سیما اکران می‌شود. همچنین دو وبینار تخصصی با موضوع معماری حرم بقیع و عکس‌های تاریخی تخریب‌شده در روز پنجشنبه با حضور اساتید امر برگزار می‌شود.

کمال‌الدین شاهرخ با اشاره به برگزاری نمایشگاه عکس بقیع گفت: دو نمایشگاه تصاویر و اسناد تدارک دیدیم که در ادامۀ نمایشگاه‌های قبلی‌مان یعنی «بهشت بقیع» است. یکی از این نمایشگاه‌ها در متروی شهید بهشتی است که دقایقی قبل کار خود را آغاز کرد و دیگری، در نمایشگاه دانشگاه سوره است که از فردا چهارشنبه کار خود را آغاز می‌کند. با توجه به دیدار رهبر معظم انقلاب با خانوادۀ لشکر فاطمیون که تحت عنوان «لشکر زینبیون» از شبکۀ سیما پخش شد، ایشان تعبیری را دربارۀ حرم‌های مطهر با عنوان «خانه‌های عرش الهی» به کار بردند؛ از این جهت عنوان نمایشگاه امسال را «بهشت بقیع، خانه عرش الهی» نامیدیم.

وی دربارۀ هدف برگزاری از این نمایشگاه گفت: هدف نمایشگاه عکس، آشنایی عموم مردم و نخبگان با ماجرای تخریب بقیع است. از این جهت دو محیط متروی شهری و دانشگاه سوره را برای برپایی نمایشگاه برگزیدیم.

این پیشکسوت عکاس انقلاب دربارۀ محتوای نمایشگاه بهشت بقیع گفت: بخشی از تصاویر بقیع را جهانگردان و عکاسان خارجی تهیه کردند و پس از تخریب نیز تعدادی از عکاسان ایران نیز حضور داشتند. مثلاً آقای یگانه‌دوست از عکاسانی است که عکس‌های خاصی از بقیع گرفتند؛ عکس‌هایی که در آنها تکرار دیده نمی‌شود. از فضاهای بکری عکاسی کردند. پس از ایشان، عکاسانی هستند که در این سی ـ چهل سال اخیر تهیه کردند. هر دوی این مجموعه‌ها در نمایشگاه به نمایش در می‌آید. مراجعه‌کنندگان همچنان که با عظمت بنای قبل از تخریب آشنا می‌شوند، پی به عداوت وهابیون و شدت حماقت آنها در تخریب بقیع می‌برند. بنابراین این نمایشگاه مقایسه‌ای بین بعد و قبل از تخریب است.   

شاهرخ افزود: هیچ‌گاه به دولت‌ها اعتمادی نبود که از آثار اسلامی حفاظت کنند؛ به دلیل همین فضای بایکوت رسانه‌ای، دست وهابیت و تکفیری‌ها برای تخریب بیشتر بناهای اسلامی بازتر از گذشته بود. همین مقدار هم که عکاسان گذشته از بقیع تهیه کردند، منشأ خیری برای اسناد متنی ما شدند؛ از این رو سعی کردیم در این نمایشگاه، ضمن مقایسه بین عکس‌های قدیم و جدید، بخشی هم به اسناد و نوشته‌هایی که در زمینه‌های این رویداد تلخ تهیه شده، اختصاص دهیم.

مشروح این گفت‌وگو با موضوع «نقش رضاشاه پهلوی در زمینه‌سازی تخریب قبور ائمه بقیع» منتشر خواهد شد. 

انتهای‌پیام/

 

برچسب‌ها:

نظر شما