شناسهٔ خبر: 47187379 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: مشرق | لینک خبر

چند واکسن کرونای ایرانی در حال تولید است؟

رئیس مرکز بیماری واگیر وزارت بهداشت گفت: به صورت همزمان ۹ واکسن ایرانی برای مقابله و مهار کرونا در کشور در دست تولید است.

صاحب‌خبر -

به گزارش مشرق، محمد مهدی گویا صبح چهارشنبه در مراسم آغاز فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کووپاستور در ساری با اظهار اینکه در حال حاضر ۹ واکسن ایرانی به صورت همزمان در حال تولید است، آن را یک افتخار در عرصه‌های بین المللی دانست و گفت: مقوله امنیت و سلامت در تمام کشورها از اهمیت بالایی برخوردار است.

بیشتر بخوانید:

برای مقابله با جنگ روانی علیه واکسن ایرانی آماده باشید

وی با بیان اینکه واکسن مهمترین و پیچیده‌ترین سلاح امنیت یک کشور به شمار می‌رود، افزود: آنچه در شرایط کنونی حاصل شده در سخت‌ترین دوره‌های تحریمی کسب شده است.

وی با اظهار اینکه ۱۲ هزار نفر در کشور در فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کووپاستور واکسن دریافت می‌کنند، افزود: این باور که تکنولوژی تولید واکسن پاستور کاملاً کوبایی است را نمی‌پذیریم زیرا بخشی از تولید واکسن از ایران به کوبا منتقل شده است.

بیشتر بخوانید:

برخی نمی‌خواهند مردم حلاوت واکسن ایرانی را بچشند

گویا ادامه داد: در حال حاضر مراکز تشخیص بیماری در ۳۰۰ مرکز آزمایشگاهی راه اندازی شد و واکسن ایرانی به کمک محققان ایرانی در حال تولید است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت یادآور شد: هیچ کشوری نمی‌تواند ادعا کند ۹ نوع واکسن تولید کرده و نمی‌توانند با تحریم‌ها مردم کشور ما را به زانو درآورند.

سید عباس موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز گفت: هفت استان و هشت دانشگاه علوم پزشکی برای مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا داوطلب شدند.

وی افزود: این واکسن بر روی شش هزار نفر در استان تزریق می‌شود.

نظر شما