شناسهٔ خبر: 47186200 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: پارسینه | لینک خبر

پارسینه گزارش می‌دهد؛

آزمون دشوار «گنبد آهنین» در برابر موج حملات موشکی حماس

حماس برای نخستین بار اسرائیل را با شلیک همزمان صدها موشک هدف گرفت و اگرچه سامانه گنبد آهنین توانسته است بسیاری از آنها را رهگیری و نابود کند، اما ضعف این سامانه بیش از پیش آشکار شده است.

صاحب‌خبر -
به گزارش «پارسینه»، درگیری اخیر میان فلسطینی‌ها و رژیم اسرائیل شاهد حملات بی سابقه موشکی و راکتی از باریکه غزه به سمت سرزمین‌های اشغالی بوده است.

در جریان جنگ ۲۰۱۴ «حماس» نزدیک به چهار هزار راکت به سمت سرزمین‌های اشغالی شلیک کرد، اما این تعداد راکت در مدت بیش از ۵۰ روز شلیک شد. این جنبش به طور معمول ده‌ها راکت در طول یک روز شلیک می‌کرد و اوج آن ۲۰۰ راکت در یک روز بود که آن هم در طول روز پخش شده بود. ضمن آن که بیشتر این راکت‌ها به شهرک‌های نزدیک غزه برخورد می‌کردند و تعداد کمی به تل آویو و دیگر مناطق می‌رسیدند و به همین دلیل پدافند گنبد آهنین اسرائیل مشکل چندانی برای مقابله با آن‌ها نداشت.

اما از دیروز، سه شنبه، حماس نشان داد قادر است طی چند دقیقه بیش از ۱۰۰ راکت شلیک کند که تعداد قابل توجهی از آن‌ها به تل آویو می‌رسیدند. این یک جهش هم در تعداد شلیک همزمان و هم در هدف قرار دادن تل آویو است. بسیاری باور داشتند که حزب الله لبنان این توانایی را دارد، اما کسی انتظار آن را از حماس نداشت.

چنانچه حماس بتواند امواج حملات راکتی و موشکی خود را برای روز‌های متمادی حفظ کند، آنگاه دکترین نظامی اسرائیل در جنگ ۵۰ روزه ۲۰۱۴ با چالش مواجه خواهد شد. یک پرسش مهم این است که آیا برآورد دستگاه‌های اطلاعاتی اسرائیل درباره توانایی حماس برای شلیک تنها چندصد راکت به تل آویو تا چه اندازه درست بوده است؟

اگر این برآورد درست بوده باشد، اکنون حماس باید بخش قابل توجهی از زرادخانه اش را مصرف کرده باشد، اما در صورت اشتباه، این مسئله می‌تواند طرح‌های جنگی اسرائیل در رابطه با مدت زمان تداوم درگیری‌ها و این که چه کسی برتری زمانی را در اختیار دارد، تحت تاثیر قرار دهد.

آسیب پذیری اسرائیل در مقابل حماس همچنین آسیب پذیری بیشتر این رژیم در مقابل حزب الله و ایران را آشکار خواهد کرد.

چنانچه حماس بتواند طی دو حمله با بیش از ۱۰۰ راکت در چند دقیقه از سپر دفاعی گنبد آهنین عبور کند، آنگاه حزب الله و ایران با موشک‌های قوی‌تر و بیشتر چه آسیبی به آن وارد خواهند کرد؟

بنابر ادعای ارتش اسرائیل، گنبد آهنین توانسته است بیش از ۹۰ درصد حملات شبانه روز گذشته را دفع کند، اما این خود مساله دیگری را برای این رژیم پیش می‌کشد.
 

نظر شما