شناسهٔ خبر: 47185937 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: مهر | لینک خبر

توسعه سرمایه‌گذاری بالادستی آرامکو در سال ۲۰۲۱

سعودی آرامکو با توجه به روند احیای اقتصاد جهان و بالطبع رشد تقاضای نفت پس از بحران کرونا تصمیم به افزایش سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی صنعت نفت گرفته است.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، سعودی آرامکو با توجه به روند احیای اقتصاد جهان و بالطبع رشد تقاضای نفت پس از بحران کرونا تصمیم به افزایش سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی صنعت نفت گرفته است. آرامکو قصد دارد رقم سرمایه‌گذاری خود را از ۱۹.۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ به ۲۵.۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ برساند که بخش اعظم افزایش سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۱ مربوط به بخش بالادستی صنعت نفت است.

بر اساس صورت سود و زیان سه ماه نخست، شرکت آرامکو در سه ماه نخست ۶.۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری داشته که از سه ماه چهارم سال ۲۰۱۹ تاکنون بی‌سابقه است.

پیش‌بینی می‌شود اگر آرامکو با همین الگو تا پایان سال سرمایه‌گذاری کند رقم سرمایه‌گذاری این شرکت به ۲۵.۹۸ میلیارد دلار برسد. سود عملیاتی شرکت آرامکو در سه ماه نخست برابر ۴۱ میلیارد دلار گزارش شده که ۶ میلیارد دلار بیشتر از مدت مشابه پارسال است. سود خالص نیز با رشد ۵ میلیارد دلاری نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن به ۲۱.۷ میلیارد دلار رسیده است.

شایان ذکر است که بخش اعظم سود عملیاتی حاصل شده به بخش بالادستی مربوط می‌شود و بخش پایین‌دستی تنها ۴.۴ میلیارد دلار از مجموع سود عملیاتی را به خود اختصاص داده است.

عربستان سه میدان نفتی زلف، مرجان و بری را که توسعه آنها متوقف شده بود برای توسعه به مناقصه گذاشته است. طبق برنامه اعلام شده، میدان مرجان با افزایش ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه در روز به ظرفیت تولید ۸۰۰ هزار بشکه در روز تا سال ۲۰۲۵ می‌رسد و میدان بری نیز با دو برابر ظرفیت تولید خود که معادل ۵۰۰ هزار بشکه در روز است، در همین افق زمانی تولید خواهد کرد. میدان فراساحلی زلف نیز که هم‌اکنون دارای ظرفیت تولید ۸۲۵ هزار بشکه در روز است با سرمایه‌گذاری جدید شاهد افزایش ظرفیت ۶۰۰ هزار بشکه در روز می‌شود.

نظر شما