شناسهٔ خبر: 47185331 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: دانشجو | لینک خبر

با همکاری ۵ نهاد؛

شیوه‌نامه همکاری بین سازمانی الگوسازی در علوم پزشکی تدوین شد

با هدف الگوسازی و تکریم افراد شاخص در حوزه‌های مختلف علوم پزشکی، شیوه‌نامه همکاری بین پنج نهاد آموزش پزشکی تدوین شد.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، شیوه‌نامه همکاری بین سازمانی الگوسازی در علوم پزشکی تدوین شد. این شیوه‌نامه بین معاونت آموزشی و معاونت فرهنگی و دانشجویی و صندوق رفاه دانشجویی وزارت بهداشت سازمان نظام پزشکی و انجمن‌های علمی و فرهنگستان علوم پزشکی تدوین شد.

علی اکبر حق دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت در جلسه امضای این شیوه‌نامه همکاری گفت: پروژه مستند «مسیحا دم» که با هدف الگوسازی و تکریم افراد شاخص شکل گرفت و به لطف خدا بسیار مورد توجه واقع شد که بازخورد‌های خوب و انتقاد‌های سازنده‌ای دریافت کرد که بسیار ارزشمند است لذا با تکریم افراد شاخص می‌توانیم به هدف نهایی که همان الگوسازی است دست یابیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت ادامه داد: در انتخاب افراد برای مستند مسیحادم شاخص‌های از پیش تعیین شده‌ای معین شده بود و تلاش شد با توجه به اهمیت فضای مجازی به عنوان وسیله ارتباطی مورد توجه جامعه، کلیپ‌های ۲ تا ۳ دقیقه‌ای در فضای مجازی منتشر شود.

وی تاکید کرد: با توجه به دستاورد‌های خوب این مستند می‌توان این راه را ادامه داد و ضمن تاکید بر الگوسازی به عنوان هدف اصلی این پروژه لازم است آن را به سایر اقشار حوزه علوم پزشکی تسری داد.

حق دوست افزود: این اقشار اعم از دانشجویان نخبه و برجسته‌ای که در شهرستان‌ها در حال خدمت هستند، دانشجویانی که در کار‌های عام المنفعه فعال هستند و یا پزشکان جوانی که در شهرستان‌های دور دست و محروم به کار و فعالیت می‌پردازند هستند می‌توان از آن‌ها تقدیر کرد، زیرا در شهرستان‌ها افراد ارزشمندی حضور دارند که نباید از آن‌ها غافل شد.

وی با بیان اینکه خانواده سلامت در جریان‌های مختلف اجتماعی اعم از کرونا، جنگ، زلزله و ... نقش‌های خیلی مهمی ایفا کرده‌است، اظهار کرد: این نقش‌ها می‌تواند الهام بخش باشد و با همان هدف الگوسازی برای آن‌ها سناریوسازی شود و هماهنگی‌های مختلفی در این راستا انجام شده که از آن جمله می‌توان به انیمیشن سازی به منظور تکمیل آموزش بخش بالینی و یا تدارک سامانه پاسخگویی جهت پاسخ به نیاز‌های آموزشی و روانشناسی دانشجویان اشاره کرد.

در ادامه محمدرضا ظفرقندی رئیس سازمان نظام پزشکی ضمن ابراز خرسندی از هماهنگی‌های به عمل آمده در راستای ارائه کار‌های ارزشمندتر، آمادگی خود را جهت همکاری در حوزه دانشگاه، انجمن‌های علمی و سازمان نظام پزشکی اعلام کرد.

 

فرهنگ‌سازی اولیمن ماموریت فرهنگستان علوم پزشکی


محمدعلی محققی معاون فرهنگستان علوم پزشکی نیز با اشاره به فرهنگ سازی به‌عنوان اولین مأموریت فرهنگستان علوم پزشکی گفت: فرهنگستان با تمامی امکانات خود اعم از صوتی، مجازی و انتشاراتی در خدمت این پروژه است و با توجه به اجتماع شخصیت‌های پیشکسوت در فرهنگستان علوم پزشکی، امکان دسترسی به این بزرگواران تسهیل می‌شود.

محققی افزود: موضوعات کلان مانند شبکه بهداشت، در فرهنگستان بسیار مورد توجه است و نقش بهورزان و پزشکان عمومی در نقشه پزشکان خانواده در این حوزه بسیار مهم است لذا به مکانیسم‌های ریشه‌داری نیاز است که با کمک آن‌ها بتوان این ضرورت‌ها را شناسایی کرد و با همه دشواری‌های حاصل از تحریم‌ها و مشکلات ناشی از کرونا و ... به آن پرداخت.

وی بیان کرد: نقش صدا و سیما در ارتقای سلامت مردم یک نقش محوری است و امیدواریم این شیوه‌نامه، زمینه‌ساز جلب اعتماد مردم به صدا و سیما شود تا مردم پیام‌های سلامتی مورد نیازشان را از مراجع صداوسیما دریافت کنند.

معاون فرهنگستان علوم پزشکی ادامه داد: پایه‌گذاری‌ها بسیار مهم است و بسیاری از شخصیت‌های بزرگ مانند نصرالله سیار بنیانگذار بانک خون در شرایط دشواری کار‌هایی را پایه گذاری کردند و در نهایت گمنامی از دنیا رفتند که باید به جامعه معرفی شوند و حق آن‌ها ادا شود؛ لذا لازم است در فرآیند الگوسازی، جهت گیری فرهنگ و سلامت مردم مد نظر باشد و هدفمند هدایت شود.

 

موانع و مشکلات پیش روی افراد شاخص به طور کامل تبیین شود


در این جلسه سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به الگوسازی به عنوان یکی از اهداف معاونت فرهنگی گفت: خوشبختانه این الگوسازی در سایت خبری معاونت فرهنگی و دانشجویی (مفدا) از قبل انجام شده و دانشجویانی که کار‌های ویژه و امتیازات ویژه‌ای در حوزه علمی و فرهنگی نسبت به سایرین داشتند معرفی شده‌اند.

وی افزود: باید در جریان تکریم افراد شاخص، موانع و مشکلات پیش روی آن‌ها نیز به طور کامل تبیین شود تا ضمن اینکه مخاطب جوان بتواند ارتباط کامل را با این اساتید برقرار کنند دستاوردی نیز برای سیاستگذاران در سطح کلان به همراه داشته باشد و مانع زدایی شود.

 

«مسیحا دم» ابزاری برای معرفی افراد خاص به افراد عام

بهروز رحیمی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با تاکید بر اجتماع محور بودن، سلامت محور و عامه پسند بودن برنامه «مسیحا دم» از آن به عنوان ابزاری جهت معرفی افراد خاص به افراد عام جامعه یاد کرد وتصریح کرد: معرفی برخی از افراد خاص با محدودیت‌هایی مانند معلولیت می‌تواند به ابعاد اجتماعی و فعالیت‌های فرهنگی این مستند بیافزاید.

 

ایجاد همزادپنداری با معرفی دانشجویان موفق

پروین پاسالار مدیر امور نخبگان و دانشجویان استعداد درخشان وزارت بهداشت نیز گفت: لازم است در تهیه فیلم‌های مستند و معرفی افراد شاخص، فردی حضور داشته باشد تا توضیحاتی را در اهمیت کار مصاحبه‌شونده ارائه بدهد.

وی افزود: معرفی دانشجویان موفق و پیشکسوت نیز تاثیر بسیاری بر سایر دانشجویان دارد، زیرا همزادپنداری بیشتری رخ می‌دهد.

لازم به ذکر است؛ شیوه‌‍نامه همکاری بین سازمانی برای الگوسازی در حوزه علوم پزشکی در شش بند تدوین و تصویب شده است.

نظر شما