شناسهٔ خبر: 47163481 - سرویس ورزشی
نسخه قابل چاپ منبع: افکارنیوز | لینک خبر

استقلال در لیگ بیستم شانس قهرمانی دارد؟/ بررسی احتمالات برای قهرمانی لیگ

فرهاد مجیدی برای نزدیک‌شدن به قهرمانی باید کاری فراتر از منصوریان و شفر انجام و همه حریفان آینده را یکی بعد از دیگری شکست دهد.

صاحب‌خبر -

شکست بدموقع استقلال ، آن‌ هم درست در شبی که دو مدعی بالای جدول متوقف شده بودند، رؤیای هفت‌ساله قهرمانی آبی‌ها را از همیشه کم‌رنگ‌تر کرد. در لیگ نوزدهم، بعد از بیستمین بازی استقلال بود که لیگ برتر را برای ۱۱۷ روز تعطیل کرد. اتفاقا در آخرین بازی قبل از تعطیلی کرونایی، استقلال در سیرجان از گل‌گهر شکست خورد و در حالی به استقبال تعطیلات ناخواسته رفت که با یک بازی کمتر، ۱۱ امتیاز با صدرنشین لیگ (پرسپولیس) فاصله داشت.

تقریبا حالتی مشابه امروز که فرهاد مجیدی بعد از شکست مقابل ذوب‌ آهن، در حالی به یک‌سوم پایانی لیگ می‌رسد که با دو بازی کمتر، اختلافی ۱۱‌ امتیازی با سپاهان صدرنشین دارد.

سپاهان  و  پرسپولیس چند  امتیاز  می‌گیرند؟

برای این که احتمالات قهرمانی استقلال را بررسی کنیم، ابتدا باید تخمین مناسبی از امتیاز نهایی رقبای مستقیم این تیم، یعنی سپاهان و پرسپولیس داشته باشیم.

شانس قهرمانی استقلال

سال گذشته پرسپولیس با دست‌پخت مشترک گابریل کالدرون و یحیی گل‌محمدی، در حد فاصل هفته دوازدهم تا بیست‌وششم، در ۱۵ بازی پیاپی به رکورد خیره‌کننده ۱۴ برد و یک مساوی (مقابل استقلال) رسید و اگر در هفته‌های پایانی کمی باانگیزه‌تر بود، شاید می‌توانست به رکورد رؤیایی ۷۰ امتیاز در پایان فصل برسد.

با این‌ حال پرسپولیس در لیگ نوزدهم ۶۷ امتیازی شد و رکورد کسب امتیاز در لیگ 16 تیمی را شکست؛ یعنی پرسپولیسی‌ها به میانگین ۲.۲ امتیاز برای هر بازی رسیدند. اما امسال بسیار بعید است تیم قهرمان لیگ (هر تیمی که باشد) به چنین میانگینی نزدیک شود.

سپاهان تا اینجای لیگ، تقریبا به‌ طور میانگین از هر بازی دو امتیاز گرفته و پرسپولیس نیز وضعیت مشابهی دارد؛ یعنی اگر سپاهان و پرسپولیس در ادامه لیگ همین روند فعلی را حفظ کنند، در پایان فصل تقریبا ۶۰ امتیاز خواهند داشت.

استقلال چند امتیاز  می‌خواهد؟

حالا به استقلال ۳۴ امتیازی برگردیم که ۱۰ بازی در پیش دارد و برای این که به عبور از پرسپولیس و سپاهان امیدوار باشد، باید حدود ۲۶ یا ۲۷ امتیاز کسب کند؛ یعنی هشت برد و دو مساوی یا ۹ برد و یک شکست.

این فرضیه، وقتی قابل اتکا می‌شود که شاگردان نویدکیا و گل‌محمدی دچار افت فاحشی نشوند و همچنان به کسب میانگین دو امتیاز از هر بازی ادامه دهند. یعنی اگر فرض کنیم سپاهان و پرسپولیس هم‌زمان نزول کنند و امتیاز کمتری به دست بیاورند، آن‌وقت استقلالی‌ها می‌توانند امیدوار باشند که در حالتی شبیه لیگ پانزدهم (قهرمان: استقلال خوزستان) یا لیگ سیزدهم (قهرمان: فولاد خوزستان)، فقط با کسب ۵۷ امتیاز به قهرمانی برسند.

در لیگ ایران، امتیازگرفتن در هفته‌های پایانی به‌ مراتب سخت‌تر از نیم‌فصل اول است. با این‌ حال استقلال در سال‌های اخیر، در دو مقطع، در یک‌سوم پایانی لیگ نتایج فوق‌العاده‌ای ثبت کرده است.

در لیگ شانزدهم (فصل ۹۵-۹۶)، استقلال که فصل را خوب شروع نکرده بود، با علی منصوریان در ۱۰ هفته پایانی ۲۳ امتیاز گرفت و سال بعد (فصل ۹۶-۹۷) وینفرید شفر که در میانه راه جانشین منصوریان شده بود، در ۱۰ بازی پایانی، درخشان‌ترین نتایج ممکن را گرفت و با کسب ۲۵ امتیاز، استقلال را از میانه جدول تا رده سوم لیگ بالا کشید. حالا فرهاد مجیدی برای نزدیک‌شدن به قهرمانی باید کاری فراتر از منصوریان و شفر انجام دهد و همه حریفان آینده را یکی بعد از دیگری شکست دهد.

استقلال  در  تهران  می‌ماند

خبر خوب برای فرهاد مجیدی این است که هنوز دو بازی رودررو با حریفان مستقیمش دارد و اگر بتواند در دو بازی شش‌امتیازی، پرسپولیس و سپاهان را شکست دهد، گام بلندی برای نزدیک‌شدن به صدر جدول برمی‌دارد. نکته دیگر این که استقلال از ۱۰ بازی باقی‌مانده، هفت دیدار را در تهران برگزار می‌کند و فقط به آبادان، اراک و قائمشهر سفر خواهد کرد. این در حالی است که پرسپولیس و سپاهان هر کدام چهار دیدار خارج از خانه دارند.»

نظر شما