شناسهٔ خبر: 47125392 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

هشدار دامپزشکی لرستان در خصوص احتمال شیوع تب کریمه کنگو

خرم‌آباد - ایرنا - مدیرکل دامپزشکی لرستان گفت: باتوجه به کشتارغیرمجاز دام در برخی مناطق استان و فرارسیدن فصل گرم، شیوع بیماری تب کریمه کنگو استان را تهدید می‌کند.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایرنا مصطفی زبردست روز یکشنبه با اعلام این خبر به رسانه ها افزود: باتوجه به فرا رسیدن فصل بهار و روزهای گرم سال و همچنین ازدیاد میزان زاد و ولد حشرات و کنه ها، برخی از بیماری های مشترک بین انسان ودام نظیر تب خونریزی دهنده کریمه کنگو شیوع پیدا خواهد کرد.

وی افزود: بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یکی از بیماریهای مشترک بین انسان و دام  به خصوص دام های اهلی و نشخوارکنندگان است.

وی تصریح کرد: این بیماری هیچ نشانه بالینی در دام ندارد اما در انسان با تب و درد عضلانی، تهوع و خونریزی گسترده در سطح بدن قابل تشخیص است و عمدتا در افرادی که با دامها در ارتباط هستند از قبیل قصابان، چوبداران، سلاخان، دامداران و دامپزشکان مشاهده می شود.

مدیر کل دامپزشکی لرستان گفت: تنها راه جلوگیری از این بیماری در جمعیت انسانی رعایت پوشش حفاظت فردی توسط افرادی که بادامها در ارتباط هستند و جلوگیری از کشتار غیرمجاز دام در معابر وخارج از محوطه کشتارگاه های دام است که در صورت مشاهده با هماهنگی و همکاری نیروی انتظامی و مراجع قضایی به شدت با متخلفان برخورد خواهد شد.  

زبردست افزود: انجام عملیات مبارزه ای با جمعیت حشرات ناقل بیماری، جداسازی محل نگهداری دام از مجاورت با محل زندگی انسان ها. رعایت فرآیند پیش سرد در کشتارگاه های دام، جلوگیری از له کردن و جدا سازی کنه های روی بدن دام های اهلی با دست و نگهداری گوشت حداقل به مدت ۲۴ ساعت در دمای یخچال از راههای پیشگیری برای بروز و شیوع این بیماری است. 

نظر شما