شناسهٔ خبر: 47125349 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

استاندار قم:

تاسیس شهرستان‌های جدید موجب تحولات زیربنایی در قم می‌شود

قم - ایرنا - استاندار قم با اشاره به تاسیس شهرستان‌های جدید کهک و جعفرآباد قم گفت: از آثار مصوبه الحاق دو شهرستان به قم، توسعه تحولات زیربنایی و اساسی است.

صاحب‌خبر -

به گزارش عصر یکشنبه ایرنا از روابط عمومی استانداری قم، بهرام سرمست درجلسه‌ای با موضوع الحاق دو شهرستان به قم، بیان داشت: یکی از دغدغه‌های مسئولان قم، امروز با مصوبه هیئت دولت در خصوص ایجاد دو شهرستان و ارتقای ظرفیت استان به عنوان استانی که دارای سه شهرستان خواهد بود رفع شد.

وی افزود: با این مصوبه، قم از تک شهرستانی بودن خارج می‌شود که نتایج و فواید بسیاری به همراه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: طبق مصوبه هیئت دولت، شهرستان کهک با دو بخش مرکزی و بخش فردو با مرکزیت شهر کهک و شهرستان جعفرآباد با دو بخش مرکزی و قاهان با مرکزیت شهر جعفریه تبدیل می‌شود.

سرمست بیان کرد: ازابتدای مسئولیت با توجه به سوابقی که بنده درمعاونت سیاسی وزارت کشور و به عنوان مدیرکل سیاسی و انتخابات و تقسیمات کشوری در چند استان داشته‌ام، بحث تاسیس چند شهرستان جدید را در دستور کار قرار دادم.

وی عنوان کرد: قم در شرایط خاص با عنایت ویژه رهبری معظم انقلاب در سال ۱۳۷۵ به عنوان استان مستقل شناخته شد، ولی جا داشت این زنجیره تقسیمات کشوری تکمیل شود، هر چند پیگیری‌هایی در این مورد صورت گرفت اما در طول ۲۵ سال گذشته در جریان این سوابق بودیم و پیگیری‌ها در ادوار گذشته منجر به نتیجه نشده بود.

استاندارقم خاطرنشان‌کرد: درگذشته پیگیری‌ها مبتنی بر رویکرد برون استانی بود و فعالیت‌هایی انجام شده بود تا ازاستان‌های دیگر شهرستان‌هایی را به قم ملحق کنند و استان از وضعیت تک شهرستانی خارج شود.

وی گفت: با احترام به این تلاش‌ها با توجه به شناختی که از تقسیمات کشوری و ظرفیت‌های بالقوه استان داشتیم به این نتیجه رسیدیم که باید از ظرفیت‌های درونی استان استفاده کنیم و رویکرد درون استانی را در دستور مطالعه قرار دادیم.

سرمست افزود: براین اساس به معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری به عنوان یک ماموریت ویژه تکلیف کردیم با استفاده از مطالعات تخصصی و کارشناسی با صاحب نظران و اساتید دانشگاهی و در تعامل با دفتر تقسیمات کشوری وزارت کشور موضوع را مورد بررسی قرار دهند که در این باره مطالعاتی انجام و پیشنهادات مرتبط و گزینه‌های مختلفی در مطالعات جامع مطرح شد.

وی تصریح کرد: طبق این مطالعات نیز ازکارشناسان تقسیمات کشوری به استان آمدند و با ماموریتی که به تیم کارشناسی داده شد در بازدیدهای استانی این پشنهادات مورد ارزیابی قرار گرفت و اصلاحاتی انجام و در نهایت با امضای وزیر کشور به هیئت دولت منعکس شد.

استاندار قم بیان کرد: جا دارد تشکر ویژه از وزیر کشور و معاون سیاسی ایشان داشته باشیم که اگر عنایت ویژه‌شان نبود این ویژگی‌ها به این سادگی موفق به جلب نظر مجموعه و تیم کارشناسی نمی‌شد، با عنایت به استان و به عنوان ماموریتی که در قبول مسئولیت این موضوع برای خودم تعریف کرده بودم این موافقت صورت گرفت و به هیئت دولت منعکس شد و دولت در کمیسیون سیاسی و اجتماعی این موضوع را تصویب کرد و در دستور کار جلسه ۱۵ اردیبهشت در هیئت دولت قرار گرفت.

وی بیان داشت: در نهایت این دستور تایید شد و از طرف دکتر جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری ابلاغ شد و براساس آن سه شهرستان قم کهک و جعفریه را داریم که با استقرار فرمانداری‌های جدید، ساختار جدید اجرایی می‌شود.

سرمست با تبریک به مردم شریف قم در خصوص این مصوبه عنوان کرد: همراهی و همدلی در استان جای تقدیر دارد، این آرامش و امنیت و همدلی میان بزرگان و علما و عقلای قم فرصت بی‌نظیری را فراهم کرده‌است.

استاندار قم افزود: این مصوبه در واقع جایگاه و ظرفیت‌های داخلی استان را ارتقا می‌دهد بدون اینکه درگیر تنش‌هایی با استان‌های همجوار شویم.

وی تصریح کرد: در رابطه با بودجه و اعتبارات استانی که به عنوان دغدغه‌های استان بود و قم به دلیل تک شهرستانی بودن در رتبه  سی و یکم به شمار می‌رفت، اما در حال حاضر سه شهرستان داریم و این دستاورد معیاری در محاسبات و تخصیص اعتبارات می‌شود.

سرمست اظهار کرد: متاسفانه فرصت بودجه ۱۴۰۰ را از دست دادیم و بنا به دلایلی مصوبه بعد از بودجه ابلاغ شد، اما همچنان مصوبه با ارزشی برای سال ۱۴۰۱ در بودجه است و کمیته‌هایی تشکیل داده‌ایم تا پیش بینی لازم را برای سال آینده داشته باشیم و از ظرفیت بودجه شناور در ۱۴۰۰ نیز استفاده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: از بزرگان و معتمدین این دو شهرستان تقاضای همراهی برای استقرار دو فرمانداری با دو بخش جدید داریم و معاونت سیاسی استانداری ماموریت دارد این کمیته‌ها را تشکیل دهد و ما نیز در سطح ملی مسائل را پیگیری می‌کنیم.

استاندار قم عنوان کرد: بنده نیز پیگیر تاسیس شهرستان سوم هستم و طرح مطالعاتی از ترکیب دو بخش خلجستان و سلفچگان در دست مطالعه و پیگیری است و این شهرستان نیز با گذراندن مراحل قانونی و کارشناسی به هیئت دولت منعکس می‌شود.

وی گفت: از آثار مصوبه تاسیس دو شهرستان به قم، گسترش تحولات زیربنایی و اساسی است و این اقدام جزء کارهای مهم و به یادماندنی در سطح استان و باقی الصالحات است و در ارتباط با توسعه متوازن استان کمک می‌کند همچنین از مهاجرت بی رویه‌ای که گسترش حاشیه نشیتی در قم را در پی‌داشته است نیز می‌کاهد.

سرمست با بیان اینکه مهاجرت معکوس را با توسعه شهرهای اقماری در دستور کار داریم، گفت: با تاسیس شهر کهک و جعفریه بار مسئولیت سنگین فرمانداری قم کم می‌شود و به لحاظ جمعیت تحت پوشش فرمانداری قم، به سبک سازی سازی کمک می‌کند.

وی تاکید کرد: توسعه پایدار و ماندگار روستاها و شهرهای اقماری و توسعه متوازن در استان و شاکله و ساختار اصولی با اجرا این طرح تحقق می‌یابد و قم به معنای واقعی، استان می‌شود و فرآیند تکاملی را می‌پیماید.

نظر شما