شناسهٔ خبر: 47125091 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: فارس | لینک خبر

30 میلیون برگ اسناد شمال‌غرب کشور در معرض آبگرفتگی

رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی شمال‌غرب کشور با تاکید بر اینکه ضروری است مرکز اسناد ملی به مکانی جدید انتقال یابد، گفت: ممکن است با کوچکترین زلزله و آبگرفتگی سالها تلاش برای گردآوری گنجینه و میراث مکتوب منطقه از بین برود و تاریخ و گذشته ما به دست آیندگان نرسد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، غلامعلی پاشازاده امروز در بازدید استاندار آذربایجان‌شرقی از مرکز اسناد و کتابخانه ملی شمال‌غرب کشور در خانه اردوبادی تبریز، اظهار داشت: ۳۰ میلیون برگ سند در عرض ۳۰ سال گذشته در این مرکز جمع‌آوری و نگهداری می‌شود که مجموعه بزرگ و کم‌نظیری است.

وی افزود: در این مرکز، اسناد سه استان آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی و اردبیل گردآوری و نگهداری می‌شود که از مجموع ۳۰ میلیون برگ، سه میلیون سند فهرست‌نویسی و دیجیتال شده و در اختیار محققان قرار گرفته است.

پاشازاده ادامه داد: اسناد بسیار ارزشمند دوره‌های مختلف تاریخی از دوران صفویه گردآوری شده است، ولی با وجود ۳۰ سال تلاش متاسفانه مکانی مناسب در اختیار این مرکز وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه ضروری است مرکز اسناد ملی به مکانی جدید انتقال یابد، گفت: ممکن است با کوچکترین زلزله و آبگرفتگی سال‌ها تلاش برای گردآوری گنجینه و میراث مکتوب منطقه از بین برود و تاریخ و گذشته ما به دست آیندگان نرسد.

انتهای پیام/60001/س/ر

نظر شما