شناسهٔ خبر: 47080789 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: پارسینه | لینک خبر

گزارش هفتگی «پارسینه» از وضعیت بازار خودرو در هفته منتهی به ۱۷ اردیبهشت؛

«شورای رقابت» و «دلار»، باز هم بازار خودرو را به هم ریختند + جدول قیمت ها

طی هفته گذشته، شورای رقابت نخستین مرحله از افزایش رسمی قیمت خودروهای تولید داخل را کلید زد و این در حالی بود که طی همین هفته، قیمت ارزهای خارجی در بازار ایران به شدت کاهشی شد و به نظر می رسد این کاهش هنوز هم ادامه دار باشد. مجوز افزایش قیمت شورای رقابت (بین 8 تا 9 درصد برای دو خودروساز بزرگ داخلی و مدت اعتبار تا شهریورماه امسال) اما تبصره هایی هم دارد و با این همه، این سیگنال را به بازار می دهد که قیمت ها در بازار خودرو، قرار نیست به «تعادل» برسند.

صاحب‌خبر -

شورای رقابت این هفته در مورد افزایش دستوری قیمت خودرو به جمع بندی رسید و به این ترتیب، نخستین دور از افزایش رسمی قیمت خودرو در سال جاری کلید خورد. بر اساس این تصمیم گیری،  دو خودروساز بزرگ کشور این مجوز را دریافت کرده اند که بین 8 تا 9 درصد بر قیمت محصولات تولیدی خود اضافه کنند. این افزایش قیمت تا شهریورماه معتبر است، اما با این تبصره که این افزایش قیمت ها تنها قابلیت اعمال بر آن دسته از طرح های فروش فوق العاده خودروسازان را دارند که تا شهریورماه برگزار می شوند.

بازار خودرو به «تعادل» نمی رسد

این شکل از افزایش پله به پله قیمت ها (استعلام تورمِ بخشی در حوزه خودرو و افزایش چندباره قیمت ها در طول سال) اما مشکلات خاص خودش را دارد. نخست اینکه خریدارِ واسطه گر و خریدار واقعی، هر دو می دانند که نمی توانند روی قیمت هایِ کنونی خودرو در بازار حساب باز کنند و باید این احتمال را هم در نظر داشته باشند که قیمت ها «ممکن است» با نسبت های گوناگون، مشمول افزایش شوند.

از دیگر سو، در حالی که دولت دوازدهم دقیقاً در شهریورماه سکان اداره قوه مجریه را به دولت سیزدهم تحویل خواهد داد، شیوه قیمت گذاری، سیاست ها و سمت و سویِ واقعی قیمت ها در بازارهای مختلف در ایران هم می توانند با جهت گیری دولت آینده تغییر کنند. این موضوع در کنار عامل پیش گفته در بالا، موجب می شود بازار در شرایط کنونی، وضعیت «تعادل» را تجربه نکند.

با این همه، طی سال 1399، شورای رقابت سه مرتبه مجوز افزایش قیمت به خودروسازان داد و این در حالی بود که با هر بار اعطای این مجوز به خودروسازان، تولید آنها افزایش پیدا کرد. اکنون اما در شرایطی که خبرهای سیاسی موجب اعمال شوک به نرخ ارزهای خارجی در بازار آزاد ایران شده اند، قیمت اسمی فروش خودروهای تولید داخل هم کاهش پیدا کرده است و برخی معتقدند این موضوع می تواند مصوبه شورای رقابت برای افزایش رسمی قیمت خودرو را بی اثر کند.

در ادامه فهرست قیمت برخی از خودروهای داخلی و خارجی در بازار ایران را در پایان هفته منتهی به 17 اردیبهشت مشاهده می کنید:

 

نظر شما