شناسهٔ خبر: 46791913 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

محقق موسسه رازی :

واکسن رازی کووپارس بسیار کم عارضه و بی خطر است

کرج - ایرنا - محقق اصلی کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس اعلام کرد که تاکنون هیچ عارضه جدی نگران کننده ای در روند مطالعه بالینی این واکسن مشاهده نشده است.

صاحب‌خبر -

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، دکتر سعید کلانتری روز چهارشنبه در مراسم رونمایی از دوز استنشاقی واکسن رازی کووپارس که در بیمارستان رسول اکرم (ص)‌ تهران انجام شد، اظهار داشت: تزریق مراحل اول و دوم فاز نخست این واکسن با موفقیت  انجام شده و امروز  نیز دوز استنشاقی برای اولین بار تجویز شد. 

وی تصریح کرد: تا این مرحله هیچ عارضه جدی نگران کننده ای در روند  مطالعه مشاهده نشده و نشان داده این واکسن بسیار کم عارضه است.

محقق اصلی کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس با این یادآوری که مطالعه به صورت دوسوکور اجرا می شود و فعلا در مورد ایمنی زایی آن نمی توان نظر قطعی داد، افزود: هدف فاز اول، بررسی ایمنی و بی خطر بودن واکسن است که به نظر می رسد این هدف حاصل شده و امیدواریم پس از مشخص شدن آنالیز داده ها، اواخر اردیبهشت فاز دوم مطالعه را شروع کنیم.

کلانتری همچنین از غربالگری داوطلبان فاز دوم کارازمایی بالینی خبر داد و گفت: به محض اخذ مجوز برای آغاز فاز دوم، به سرعت وارد این مرحله شده و در کوتاه ترین زمان نسبت به ایمنی واکسن اطمینان حاصل کرده و هر چه سریع تر واکسنی موثر و ایمن به دست هموطنانمان برسانیم. 

به گفته وی، پیش بینی می شود اواخر شهریورماه امکان تولید انبوه واکسن فراهم باشد.

موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در منطقه حصارک کرج مستقر است.

نظر شما