شناسهٔ خبر: 46755128 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: ایمنا | لینک خبر

منظره حلقه گرد و غبار در مدار زهره

مأموریت کاوشگر خورشیدی پارکر هفت چرخش به دور خورشید را به اتمام رسانده است. اخیراً این کاوشگر اولین نمای کامل از حلقه گرد و غبار مداری سیاره زهره را ثبت کرده است.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایمنا و به نقل از تک اکسپلوریست، این حلقه گرد و غبار مجموعه‌ای از ذرات میکروسکوپی گرد و غبار است که در مسیر مدار زهره به دور خورشید می‌چرخند.

تصویر باد خورشیدی با ابزار WISPR این کاوشگر ثبت شده است. در ابتدا دانشمندان از ابزار پردازش تصویر برای از بین بردن پس زمینه گرد و غبار و ستاره‌ها از تصاویر استفاده کردند. از آنجا که گرد و غبار در فضا نور زیادی را منعکس می‌کند دانشمندان معمولاً با استفاده از عملیات پردازش تصویر آن را از تصاویر خود محو می‌کنند تا بتوانند موارد دیگر مانند باد خورشیدی را مطالعه کنند.

این بار پردازش آنقدر خوب بود که حلقه گرد و غبار زهره نیز از تصویر ناپدید شدند اما پس از آنکه پارکر یک مانور چرخشی را انجام داد که این کار باعث شد حلقه ثابت گرد و غبار قابل مشاهده باشند.

حلقه گرد و غبار به عنوان یک نوار روشن که روی تصاویر کشیده شده است، به نظر می‌رسد. روشنایی حلقه به دانشمندان کمک کرد تا بتوانند تخمین بزنند که گرد و غبار مدار زهره حدود ۱۰ درصد چگال‌تر از مناطق همسایه این سیاره است.

مشاهدات قبلی انجام شده توسط فضاپیمای آلمانی-آمریکایی " هلیوس" و مأموریت STEREO ناسا دانشمندان را قادر ساخت تا مدل‌های جدیدی از ریشه‌های گرد و غبار در طول مدار زهره را ایجاد کنند.

منبع: ایسنا

نظر شما