شناسهٔ خبر: 46755123 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: بولتن‌نیوز | لینک خبر

وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حمایت بدنبال دستگیری سلطان جوجه

بی‌کفایتی در تولید مرغ را گردن قاچاق جوجه یک روزه نیندازید

در آخرین روزهای دولت روحانی کار بجایی رسیده که وزارت جهاد کشاورزی مشکل مرغ را به گردن قاچاقچی جوجه می‌اندازد و ستاد تنظیم بازار مشکل را از عدم برنامه ریزی در وزارت جهاد می داند و البته هر دو بدنبال دستگیری سلطان جوجه هستند.

صاحب‌خبر -

گروه اقتصادی: در آخرین روزهای دولت روحانی کار بجایی رسیده که وزارت جهاد کشاورزی مشکل مرغ را به گردن قاچاقچی جوجه می‌اندازد و ستاد تنظیم بازار مشکل را از عدم برنامه ریزی در وزارت جهاد می داند و البته هر دو بدنبال دستگیری سلطان جوجه هستند.

بی‌کفایتی در تولید مرغ را گردن قاچاق جوجه یک روزه نیندازید

به گزارش بولتن نیوز، در حالی که در ماه مبارک رمضان هستیم و قیمت مرغ و تخم مرغ مثل اقلام دیگر سر به فلک می کشد، عباس تابش معاون وزیر و رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان حمایت مصرف کنندگان وتولید کنندگان در نامه ای به گیلانپور معاون توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای وزارت جهاد کشاورزی طی نامه ای مدعی شده که برابر اطلاعات واصله و اظهار وزیر جهاد کشاورزی قاچاق جوجه یک روزه از مرز ها در حالی در حال انجام است که برابر اطلاعات سامانه سماصط آمار جوجه ریزی در اسفند ماه معادل ۱۱۷ میلیون قطعه گزارش شده در حالی که بر اساس مصوبه تنظیم بازار مقرر گردیده بود در ماه رمضان ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه ریزی در برنامه جهاد کشاورزی باشد. این عوامل در کنار احتکار و عدم عرضه موجب کاهش تولید و عرضه خواهد شد.

بی‌کفایتی در تولید مرغ را گردن قاچاق جوجه یک روزه نیندازید

در پاسخ به این نامه بابک دین پرست معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای به آقای تابش نوشته است: همانطور که شما هم به درستی تصریح نموده اید که "متاسفانه قاچاق بهانه است که کمبود این کالا را توجیه نمایند"، دستگاه های متولی و ناظر به جای برنامه ریزی برای تامین بموقع اقلام کالاهای اساسی (جوجه یک روزه) بدون مستندات تاثیر گذار عامل کمبود را قاچاق قلمداد می کنند؛ مستندات و مصادیق قاچاق سازمان یافته و موثر در افزایش قیمت را یا کمبود اقلام را بفرستند تا از طریق دستگاه های نظارتی، اطلاعاتی و امنیتی اقدام لازم بعمل آید.

با توجه به اختلاف فوق به نظر می‌رسد که دولت و مجلس باید در جلسه فوق العاده ای با موضوع مرغ و جوجه ریزی، این چالش مملکتی را مورد بررسی قرار داده و نتیجه امر را به نهادهای نظارتی و اطلاعاتی بفرستند تا سلطان جوجه دستگیر شود. از آنجا که بولتن نیوز به طور تخصصی روی حوزه قاچاق کالا فعالیت کرده و سالهاست که در این زمینه مطالب تحلیلی ارائه می‌کند، می‌توانیم ادعا کنیم که تاکنون به موردی که موید قاچاق مرغ یا جوجه یک روزه به نحوی که باعث تاثیرگذاری در بازار داشته باشد، برنخورده ایم و این ادعا بیشتر شبیه یک بهانه است تا هر چیز دیگر.

در باب تلاطم بازار مرغ، آنچه بدیهی‌ست عدم حمایت دولت از تولیدکنندگان است. وقتی تولید کننده یا باید از تخصیص‌های دولتی برای تامین نهاده‌ها بهره ببرد یا از بازار آزاد و در شرایطی که نهاده‌های دولتی فقط روی کاغذ وجود دارد و در بازار آزاد با چند برابر قیمت قابل تهیه است، طبیعی است که قیمت مرغ سر به فلک خواهد کشید. حالا از این بگذریم که عده‌ای معتقدند نهاده‌های موجود در بازار آزاد، همان‌هایی‌ست که باید دولت از کانال رسمی و قیمت مصوب به تولید کنندگان می‌داد.

وقتی نظارت دولتی جای خود را به مشارکت داده، دیدن چنین چیزهایی عجیب نیست. دولتی که نه می‌خواهد و نه توانایی و کارآمدی انجام وظایف ذاتی خود را دارد، سرانجام کارش آن می‌شود که مردم سرزمینش در صف مرغ‌ند و خودش هشت سال است که چشم به چشمک کدخدا بسته.

نظر شما