شناسهٔ خبر: 46753274 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

توسعه گردشگری در استان سمنان و هزار راه نرفته؛ آینده صنعت توریسم در قلب ایران چه می‌شود؟

گروه استان‌ها- یکی از راهکارهای مهم و اثرگذار در حوزه توسعه اقتصادی توجه، توسعه و تقویت حوزه گردشگری و میراث فرهنگی است.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  سمنان ، سمنان استانی با غنای تاریخی و فرهنگی به درازای تاریخ است و این امر اهمیت حفظ بناهای تاریخی و فرهنگی این استان را دوچندان می‌کند.

آنچه در حوزه میراث فرهنگی بسیار قابل‌توجه است اینکه مشکلات و موانعی که در این راستا وجود دارد، رفع شوند و همکاری بین دستگاهی در توسعه و حمایت این بخش تقویت شود.

 لزوم تبدیل بناهای تاریخی به موزه‌ای فرهنگی 

حمیدرضا دوست‌محمدی، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان اظهار داشت: استفاده از ظرفیت فضاها و بناهای تاریخی استان سمنان در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند مساجد باید به قطب فرهنگی در کشور تبدیل شوند گفت: در استان سمنان مساجد تاریخی زیادی وجود دارد که می‌توان این مساجد تاریخی را در شهرهای مختلف این استان به موزه‌ای فرهنگی برای بازدید عموم مردم تبدیل کرد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان حفظ و مرمت آثار تاریخی را از مهم‌ترین موضوعات قابل‌توجه این اداره کل برشمرد و بیان کرد: در حال حاضر 80 درصد از بناهای تاریخی که در تملک میراث فرهنگی قرار داشته است به بخش خصوصی واگذار شده است.

دوست‌محمدی تحول در حوزه گردشگری و میراث تاریخی را منوط به استفاده از ظرفیت جوامع محلی و متخصصان محلی دانست و تصریح کرد: جوامع محلی نقش بسیار مهمی در حفظ میراث فرهنگی دارند.

وی خاطرنشان کرد: تهیه بانک اطلاعاتی از بافت‌های تاریخی استان سمنان در دستور کار قرارگرفته است و این اقدام در شهرستان سمنان و شاهرود انجام شده است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان در مورد تشکیل کارگروه‌های ساماندهی بافت‌های تاریخی در استان سمنان نیز گفت: تعدد این کارگروه‌ها به صلاح نیست؛ بر این اساس تمرکز ما بر تقویت و فعال شدن دو کارگروه مهر و میراث در این استان است.

دوست‌محمدی با تأکید بر اینکه حفاظت و مرمت آثار تاریخی توسعه گردشگری را به دنبال دارد گفت: توسعه گردشگری نقش اثرگذاری در توسعه و پیشرفت اقتصادی هر منطقه دارد و از این حیث از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است.

وی اظهار داشت: حفظ و مرمت بناهای تاریخی در استان مستلزم تخصیص اعتبارات لازم در این حوزه است.

به گزارش تسنیم، استان دارای ظرفیت‌های زیادی در زمینه میراث فرهنگی و تاریخی است که استفاده از این ظرفیت‌ها، نقش مهمی در توسعه و رونق گردشگری و توسعه اقتصادی دارد.

بیش از یک هزار و 833 اثر تاریخی، فرهنگی، طبیعی و معنوی در استان سمنان شناسایی شده که تعداد بسیاری از آن‌ها در زمره آثار ملی ثبت شده‌اند.

انتهای پیام/363/ت

نظر شما