شناسهٔ خبر: 46753129 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: صراط‌نیوز | لینک خبر

حریرچی: جز اکسیژن معمولی سایر دارو‌های مطرح کرونا چندان تأثیر ندارند

معاون کل وزیر بهداشت گفت: به جز اکسیژن معمولی بقیه داروهای ضدکرونای مطرح تاثیر زیادی ندارند و فقط آنها را برای رفع عذاب وجدان و حسرت به مردم می‌دهیم.

صاحب‌خبر -
صراط:

ایرج حریرچی در جلسه فوق العاده ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای  استان قزوین که عصر امروز در محوطه باز استانداری قزوین برگزار شد، اظهار داشت: به جز اکسیژن معمولی بقیه داروهای ضدکرونای مطرح تاثیر زیادی ندارند و فقط آنها را برای رفع عذاب وجدان و حسرت به مردم می‌دهیم.

وی اضافه کرد: داروهایی مانند فاویپیراویر، رمدیسیویر و آیورمکتین هیچ تاثیر علمی اثبات شده‌ای ندارند و در بهترین حالت کمی علائم کرونا را تخفیف می دهند. منتها ما برای اینکه مردم عذاب وجدان نگیرند و حسرت نخورند که چرا از این داروها استفاده نکردند، آن را در اختیار مردم قرار می دهیم.

حریرچی ادامه داد: از بیمارستان های خصوصی در کل کشور گله مندیم؛ چون به اندازه ظرفیت خود پای کار بستری بیماران کرونایی نیامدند و در این حوزه وظایف و تعهدات خود را ادا نکردند. 

واردات واکسن دارای تأییدیه بهداشت جهانی

معاون وزیر بهداشت و درمان همچنین با اشاره به ورود واکسن‌های آسترازنکا به کشور از سبد کوواکس گفت: مردم ما باید هر واکسنی که مورد تأیید سازمان‌ عذا و داروست را استفاده کنند و در مورد عوارض خیلی خفیف واکسن های وارداتی و شایعات موجود نگران نباشند.

حریرچی تصریح کرد: واکسن آسترازنکا از هر 250 هزار نفر یک اختلال انعقادی مهم و از هر یک میلیون نفر باعث مرگ یک نفر می شود. در حالی که ابتلا به ویروس کرونا از هر یک میلیون نفر برای یک میلیون و 600 هزار نفر مبتلا اختلال انعقادی به وجود می آورد. ضمن اینکه ما واکسن کره ای را وارد کردیم که مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی است؛ در حالی که آسترازنکا هنوز تأییدیه بهداشت جهانی را نگرفته است. 

وی همچنین درباره تقسیم بندی سهمیه واکسن میان استان ها و اعتراض مسئولان استان قزوین به کمبود سهمیه این استان کرونازده عنوان کرد: ما تقسیم بندی سهمیه واکسن را بر اساس جمعیت بیماران بالای 70 و 80 سال و همچنین بیماران صعب‌العلاج و کادر بهداشت و درمان شاغل در بخش مراقبت های ویژه بیماران کرونایی تقسیم بندی می کنیم و جمعیت استان برای ما ملاک عمل نیست. 

قرنطینه شکنی 42 هزار و 600 بیمار کرونایی

این مقام عالی بهداشتی کشور از قرنطینه شکنی 42 هزار و 600 نفر از بیماران مبتلا به کرونا در شبانه روز اخیر خبر داد و گفت: این افراد را باید تروریست انتحاری کرونایی بدانیم که با نقض و تخطی از اصول قرنطینه باعث مرگ مردم می شوند. نکته جالب اینکه حدود 10 هزار نفر از این بیماران تردد بالای 10 کیلومتر و 3 هزار و 600 نفر تردد بالای 20 کیلومتر داشتند.

حریرچی با تاکید بر لزوم قرنطینه کردن بیماران کرونایی افزود: رویکرد ستاد کرونای قزوین باید تغییر کرده و به جای تعطیل یا نیمه تعطیل کردن شهر جلوی تردد و نقض قرنطینه را بگیرد. چرا که در اسفندماه که همه محدودیت ها و ممنوعیت های کرونایی اعمال شد، فقط 4 تا 10 درصد فقط تردد اجتماعی کم شد. 

محدودیت ها فقط 36 درصد مراجعه به بازار را کم کرد

وی ادامه داد: بعد از اعمال محدودیت های 10 روزه در سطح کشور فقط 36 درصد مراجعه به بازار کمتر شده است و مردم به هر نحوی از انحاء در بازار و اماکن عمومی تردد کرده و همان حالتی را ایجاد می کنند که در باز کردن بازار برقرار بود. 

حریرچی همچنین بر کمبود میزان نمونه گیری و غربالگری کرونایی در استان قزوین اشاره کرد و یادآور شد: تا زمانی که جمعیت افراد مشکوک به ابتلا و دارای علائم به زیر 5 درصد نرسد، هیچ اتفاق مثبتی در حوزه بیماریابی و قرنطینه هدفمند در استان قزوین نمی افتد. 

نیاز استان قزوین به 10 هزار کیت تست سریع 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین هم در این جلسه با تاکید بر لزوم اعطای 10 هزار کیت تست سریع کرونا به استان قزوین گفت: در حوزه واکسن هم با محدودیت هایی مواجه هستیم و وزارت بهداشت و درمان باید واکسن کرونای مورد نیاز ما را تهیه کند

پیمان نامدار اضافه کرد: اجرای طرح مراقبت در منزل سبب ترخیص سریع بیماران سرپایی از بیمارستان ها و مراکز درمانی استان قزوین شده و با اختصاص اکسیژن بیشتر به نیروهای مراقبتی دانشگاه تحول چشمگیری در مدیریت جمعیت بیماران کرونایی و جلوگیری از نقض قرنطینه ایجاد خواهد شد. 

نظر شما