شناسهٔ خبر: 46753035 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: سرپوش | لینک خبر

اختراعات و پژوهش های علمی

ابداع سیستم هوش مصنوعی مخصوص آشپزی

محققان کره ای یک سیستم هوش مصنوعی ابداع کرده اند که تشخیص می دهد ترکیب کدام موادغذایی با یکدیگر بهتر خواهد بود.

صاحب‌خبر -

به گزارش مهر به نقل از انگجت، هوش مصنوعی وارد حوزه بازی های رایانشی، خودروهای خودران و غیر شده است. اکنون قرار است هوش مصنوعی وارد حوزه آشپزی شود.

درهمین راستا شرکت سونی یک سیستم یادگیری عمیق به اسم FlavorGraph طراحی کرده که مواد مختلف مانند سیر، زیتون و شیر را ترکیب می کند.

سونی و محققان دانشگاه کره (KU) اشاره می کنند سرآشپزها از روی حدس و ظن آموخته اند کدام مواد را با یکدیگر ترکیب کنند، این روند به تکامل تدریجی ترکیب هایی مانند پنیر و گوجه یا سیر و زنجبیل شده است. البته بعداً توضیحات علمی درباره بسياري از ترکیبات غذایی کلاسیک ارائه و محققان متوجه شده اند در مولکول هایی مشابه در مواد اولیه ترکیبات وجود دارند که بیشتر اوقات در کنار یکدیگر طعم خوبی ایجاد می کنند. البته مواد اولیه دیگری نیز وجود دارند که ترکیبات شیمیایی آن ها متمایز است ولی ترکیب آنها مناسب است.

محققان برای بررسی دلیل این امر اطلاعات مولکولی درباره مواد اولیه و شیوه استفاده از آن ها در دستورهای غذایی را بررسی کردند. در مرحله بعد یک مخزن اطلاعاتی FlavorGraph با پروفایل طعم های تلخ، میوه ای و شیرین براساس ۱۵۶۱ مولکول ایجاد کردند. از سوی دیگر آنها حدود یک میلیون دستور غذا را بررسی کردند تا شیوه ترکیب آنها در گذشته را متوجه شوند.

اطلاعات حاصل نشان می دهد ترکیبات شیمیایی مشترک در موادغذایی و تأثیر آن ها بر طعم غذا نشان می دهد کدام غذاها با نوع خاصی از میوه ترکیب خوبی ایجاد می کند.

برخی از نمونه های ترکیب غذاها کاملاً مشهود هستند مانند بیسکوئیت و بستنی و برخی دیگر عجیب بنظر می رسند. محققان هنوز نکته عجیب و خارق العاده ای نیافته اند ولی مخزن اطلاعاتی مذکور به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده است.

ابداع سیستم هوش مصنوعی مخصوص آشپزی,آشپزی با هوش مصنوعی

نظر شما