شناسهٔ خبر: 46722294 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: دانشجو | لینک خبر

پیش‌بینی وضعیت بورس تا آخر هفته

تاثیرپذیری رفتارهای معاملاتی در بازار سهام را می‌توان در پیوند با تصمیمات اخیر سیاست‌گذار درباره تقویت سمت تقاضا در روزهای آینده به تماشا نشست.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، با اقدامات و تصمیمات اخیر سیاست‌گذار، حالا اما بازار انتظار دارد رویکرد سیاست‌گذار در جهت تقویت تقاضا و کاهش توان عرضه حرکت کند تا در نهایت با مکانیزم تعادل بخشی به بازار، هیجانات طبیعی بازار سمت و سوی منطقی گیرد. از دید ناظران، تصمیم برای تغییر دامنه نوسان و گره معاملاتی می‌تواند در راستای همان کاهش محدودیت‌ها در مسیر تقاضا و تقویت خریداران برای انگیزه دوباره به سرمایه گذاری در بازار سهام ارزیابی شود.

با این وصف اقدامات سیاست‌گذار حداقل فعلا نتوانسته در کوتاه مدت کاری از پیش ببرد، البته سهم عمده ای از شرایط پیش آمده را باید در بی اعتماد بازیگران به تصمیمات سیاست‌گذار کاوید و سهم دیگری را نیز در موج هیجانی ایجاد شده در بازار در شش ماه ابتدایی سال گذشته ناشی از تغییرات نرخ ارز و روانه پول های داغ به سمت بازار سهام مورد کنکاش قرار داد.

در این میان به نظر میرسد پیش بینی دادوستدها برای امروز و روزهای آینده را باید در چارچوب تاثیر سیاست‌های سیاست‌گذار ارزیابی کرد، هر چند که بازار به اشتباه یا به صحیح، نیم نگاهی هم به مولفه‌های بیرونی همچون تحولات احیای برجام و انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نیز دارد.

در این هفته امید به تغییر مسیر فعلی بازار هست اما رفتار بازیگران همیشه چیزی خلاف تحلیل ها و منطق تحلیلگران است. بورس بازان رفتارهای معاملاتی را در بستر چارچوب ذهنی خود براساس تجربیات بسیار تلخ در ۸ ماه گذشته مورد ارزیابی قرار می‌دهند و البته بازیگران آماتور هم به دلیل منطق خارج از سواد و دانش مالی، بیشتر در پشت سر موج‌ها و رفتارهای توده‌ای در بازار تصمیم به انتخاب می‌گیرند که خود شرایطی را به دنبال داشته که خارج از منطق بنیادی بازار است.

نظر شما