شناسهٔ خبر: 46711874 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه تفاهم | لینک خبر

مدیرعامل صندوق تشریح کرد

اقدامات اجرایی صندوق کارآفرینی امید در راستای توسعه اشتغال روستایی

صاحب‌خبر -

اشاره:
صندوق کارآفرینی امید را می‌توان موتور محرک توسعه اشتغال در کسب‌وکارهای خرد توصیف کرد. این صندوق که پیش از این با عنوان صندوق مهر امام رضا(ع) فعالیت می‌کرد، در دولت تدبیر و امید ضمن تغییر عنوان در عین حال دچار تغییرات بسیاری نیز در حوزه اجرا شد. 
به گزارش تفاهم، در حال حاضر عموم طرح‌های اشتغال‌زایی کوچک مقیاس کارگروه سرمایه‌گذاری استان‌‎ها به این صندوق ارجاع داده می‌شود و به عنوان بازوی اجرایی دولت در راستای توسعه کسب‌وکارهای خرد شناخته می‌شود. در یکی از برنامه‌های توسعه ای صندوق کارآفرینی امید در دور اخیر فعالیت، برنامه تشکیل «صندوق‌های خرد محلی روستایی» در دستور کار قرار گرفت و آنگونه که اصغر نوراله‌زاده - مدیرعامل صندوق می‌گوید تاکنون حدود سه هزار صندوق در این راستا راه‌اندازی شده است و براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته این تعداد در سال جاری به حدود ۵ هزار صندوق خواهد رسید. به گفته نوراله‌زاده، تشکیل صندوق‌های محلی خرد از سال 93 در دستور کار صندوق کارآفرینی امید قرار گرفت و مدل بومی شده نظام تامین مالی کسب‌وکارها غیررسمی است که در کشورهای توسعه یافته اجرا می‌شود.
راه‌اندازی صندوق‌های خرد محلی
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید، آمایش سرزمینی را مبنای تشکیل صندوق‌های محلی خرد توصیف کرد و گفت: این صندوق‌ها می‌توانند به عنوان موتور محرک توسعه اشتغال در روستاها مورد بهره‌برداری مقتضی قرار گیرند. ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های منطقه‌ای، مبنای اصلی این صندوق‌ها به منظور تامین منابع مالی کسب‌وکارهای خرد روستایی است.  وی، صندوق‌های خرد محلی را ابزاری موثر و تعیین کننده در راستای توسعه اشتغال روستایی توصیف کرد و گفت: این صندوق‌ها در مرحله اول منابع مالی را برای راه‌اندازی و توسعه کسب‌وکارهای خرد محلی در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد و در مرحله بعد و پس از اطمینان از عملکرد موفق هر کسب‌وکار، تسهیلات و اقدامات حمایتی تداوم می‌یابد. نوراله‌زاده با بیان اینکه در حال حاضر حدود سه هزار صندوق خرد محلی روستایی تشکیل شده است، افزود: به همین تعداد روستا نیز تحت پوشش تسهیلات حمایتی این صندوق‌ها قرار گرفته است. وی، از راه‌اندازی 2 هزار صندوق خرد محلی در سال جاری خبر داد و گفت: براساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته می‌بایست تعداد صندوق‌های خرد محلی تا پایان سال جاری به 5 هزار صندوق افزایش یابد و بر این اساس امیدواریم بتوانیم به اهداف توسعه ای در این بخش دست یابیم و تا پایان سال 2 هزار صندوق خرد محلی دیگر راه‌اندازی کنیم. نوراله‌زاده از وزارت جهاد کشاورزی و بسیج سازندگی به عنوان دستگاه‌ها و نهادهای همکار با صندوق کارآفرینی امید در راه‌اندازی صندوق‌های خرد محلی نام برد و گفت: با طراحی نرم‌افزار تخصصی مشخصی، برنامه تامین مالی کسب‌وکارهای خرد روستایی را در قالب صندوق‌های خرد محلی دنبال می‌کنیم.  وی افزود: کسب‌وکارهای روستایی می‌توانند با توسعه اقدامات خود از حمایت‌های تسهیلاتی بیشتری در قالب صندوق‌های خرد محلی بهره‌مند شوند.
 مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید، به عضویت در صندوق‌های خرد محلی اشاره کرد و گفت: این صندوق‌ها تا 30 عضو دارند و زنان با توجه به اینکه از کسب‌وکارهای غیررسمی بیشتری برخوردارند بیشتر متقاضی عضویت در این صندوق‌ها هستند.
طرح هر روستا یک محصول 
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید، به طرح هر روستا یک محصول اشاره و از این طرح نیز به عنوان یکی از اقدامات اجرایی صندوق متبوع خود در راستای توسعه روستایی نام برد و گفت: همانگونه که از نام طرح نیز مشخص است، در این طرح در هر روستا یک محصول محور توسعه قرار می‌گیرد و صندوق از اقدامات مربوطه در این راستا حمایت تسهیلاتی به عمل می‌آورد. وی افزود: درطرح هر روستا یک محصول، هدف توسعه روستاها است و تاکنون نیز استقبال مناسبی از این طرح شده است. امیدواریم بتوانیم تا پایان سال جاری این طرح را در یکی از روستاهای هر شهرستان کشور اجرایی کنیم و نمونه‌ای از اجرایی این طرح را در هر شهرستان داشته باشیم.  نوراله‌زاده به نمونه‌های اجرایی در طرح هر روستا یک محصول اشاره کرد و گفت: برای نمونه در یکی از روستاهای استان گلستان، توسعه مبلمان و محصولات چوبی را محور توسعه و حمایت قرار دادیم و یا در یکی دیگر از روستاها، لیموترش محور توسعه روستا بود که بیش از صد واحد گلخانه در آن ایجاد کردیم و لیموترش تولیدی این گلخانه‌ها به خارج از کشور صادر می‌شود. به گفته وی، در طرح هر روستا یک محصول، محصولات مختلف در روستاها مورد بررسی قرار می‌گیرند و محصولی که از مزیت رقابتی برخوردار باشد انتخاب می‌شود و مورد حمایت قرار می‌گیرد.
طرح روستای بدون بیکار
نوراله‌زاده به طرح روستای بدون بیکار اشاره کرد و گفت: این طرح در راستای استراتژی صنعتی سازی روستاها و راهبرد منبع گرایی و مبتنی بر مزیت رقابتی روستاها به عنوان عامل و منبع مزیت رقابتی با همکاری تمامی دستگاه‌های مرتبط ملی، استانی و محلی با محوریت افزایش توانمندسازی و مشارکت پذیری افراد جامعه محلی برای اشتغال پایدار و ریشه کنی بیکاری در دستور کار صندوق کارآفرینی امید قرار گرفت. وی با بیان اینکه تعداد روستاهای تحت پوشش طرح روستای بدون بیکار حدود 300 روستا است، ابزار امیدواری کرد: این تعداد تا پایان سال جاری به حدود 450 روستا برسد و به تعداد شهرستان‌های کشور روستای بدون بیکار داشته باشیم.  مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید اظهار داشت: امیدواریم تا پایان سال جاری بتوانیم طرح روستای بدون بیکار را در همه شهرستان‌های کشور و حداقل در یکی از روستاهای هر شهرستان اجرایی کنیم. برای این منظور روستاهای هدف شناسایی شده و در فرآیند اجرای طرح قرار گرفته‌اند. نوراله‌زاده در پایان ابراز امیدواری کرد که با اجرای طرح‌های روستای بدون بیکار، هر روستا یک محصول و همچنین راه‌اندازی صندوق‌های خرد محلی، شاهد توسعه بیش از پیش روستاهای کشور در سال جاری باشیم. 
گزارش از: حجت سوری
soorihojat@yahoo.com

 

 

نظر شما