شناسهٔ خبر: 46062020 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: تحلیل بازار | لینک خبر

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام:

ایجاد مناطق آزاد مرزی به مصلحت است

آملی لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، توسعه متوازن مناطق آزاد در کشور را یکی از زمینه‌های مهم بالندگی اقتصادی دانست.

صاحب‌خبر -

به گزارش بازار به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله آملی لاریجانی در دیدار استاندار کرمانشاه؛ با تاکید بر لزوم توجه هر چه بیشتر به مناطق محروم و تلاش برای رفع مشکلات آنان؛ گفت: در بسیاری از مناطق مرزی و مناطق محروم کشور ظرفیت‌ها و زمینه‌های بالقوه بالایی چه به لحاظ نیروی انسانی مستعد و مفید و چه به لحاظ منابع طبیعی و برخی زیر ساخت‌های توسعه وجود دارد که باید با توجه جدی به آنها، نسبت به رفع مشکلات آنان اقدام کرد.

آیت الله آملی لاریجانی ایجاد مناطق آزاد و ویژه را یکی از راه‌های دستیابی به رونق اقتصادی و معیشتی در مناطق مختلف کشور دانست و تاکید کرد: البته مناطق آزاد باید بر مبنای توسعه صادرات و توجه به تولید با هدف صادرات فعالیت کنند که متاسفانه برخی از این مناطق از این وظیفه ذاتی و قانونی خود فاصله گرفته اند و بیشتر ظرفیت آن‌ها در مقوله واردات به کار گرفته می‌شود که تبدیل به معضلی برای کشور شده، و بر خلاف سیاست‌های کلی نظام است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: افزایش نامتوازن و غیر منطقی مناطق آزاد و ویژه هم اصلا به مصلحت کشور نیست و آسیب‌هایی را به همراه دارد که باید در ایجاد مناطق جدید آزاد و ویژه به این آسیب‌ها توجه کرد.

آیت الله لاریجانی تغییر رویکرد برخی از این مناطق از صادرات به واردات  و تغییر کاربری اراضی واقع در این مناطق  را دو معضل جدی پیش روی مناطق آزاد و ویژه بر شمرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام؛ استان کرمانشاه را یکی از استان‌های مستعد و دارای زمینه‌های مناسب توسعه و پیشرفت دانست و تاکید کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام در چارچوب وظایف قانونی خود، از هیچ کمک و مساعدتی در راه رفع مشکلات معیشتی و بهبود وضعیت اقتصادی استان دریغ نخواهد کرد.

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه نیز در این دیدار؛ با ارائه گزارشی از شرایط اقتصادی و اجتماعی استان و تاکید بر اینکه سرمایه گذاری هر چه بیشتر در این استان و برای مردم مقاوم و صبور آن ضروری است گفت: زیر ساخت‌های لازم برای توسعه استان کرمانشاه و ایجاد منطقه آزاد در این استان وجود دارد و امکان افزایش صادرات با توجه به زیر ساخت‌های موجود از جمله ظرفیت‌های استان است.

نظر شما