شناسهٔ خبر: 46053502 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

سفر نوروزی به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است/ مردم اینترنتی خرید کنند

رئیس جمهور گفت: سفر در عید به شهرهای قرمز یا نارنجی ممنوع است و هیچ کس برای شهرهای قرمز و نارنجی برنامه‌ریزی نکند.

صاحب‌خبر -
تاریخ انتشار ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ ۱۰:۳۹
کد خبر ۷۶۸۷۵۵۲
دانلود PDF

رئیس جمهور گفت: سفر در عید به شهرهای قرمز یا نارنجی ممنوع است و هیچ کس برای شهرهای قرمز و نارنجی برنامه‌ریزی نکند.

به گزارش  حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه ستاد مقابله با کرونا اظهار کرد: امروز شصتمین جلسه ستاد ملی کرونا بود. در طول این مدت یعنی در یک سال و چند هفته گذشته، به صورت منظم جلسات ستاد را بدون تعطیلی برگزار کردیم و مصوبات داشتیم و هفته بعد یعنی بیست و سوم اسفند و هفته بعد آن یعنی ۳۰ اسفند نیز جلسه خواهیم داشت. امیدواریم قدم به قدم به سمت مهار این ویروس برویم.

وی با بیان اینکه جایی که مراعات نمی‌شود، باید گله بکنیم و جایی که دستورالعمل‎های بهداشتی رعایت می‌شود، باید تشکر کرد، اظهار کرد: سه هفته است که به جز یک استان که دچار مشکل شده است، اما مابقی استان‌ها خوب عمل کرده‌اند. هم تیم درمانی و هم مدیریت استانی خوب عمل کردند و هم نیرو‌های انسانی بسیج شده و مردم نیز مراعات کردند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: امروز جز استان خوزستان و مقداری هم استان چهارمحال و بختیاری، مابقی استان‌ها شرایط‌شان خوب بوده و خط فوت صاف است. حتی خط ابتلای مثبت هم در اکثر جا‌ها مستقیم است که علامت بسیار خوبی است و نشان از تلاش دست‌اندرکاران است.

روحانی با اشاره به نزدیک شدن به عید نوروز تصریح کرد: ما اکنون با دو ویژگی مواجه هستیم؛ یکی اسفند پر جنب و جوش به ویژه در ۱۵ روز آخر و دیگری فرارسیدن عید نوروز. اسفند جنبش و جوش خاص خود را دارد و معروف به شب عید است و خرید و فعالیت مردم بیشتر می‌شود. رسومات مردم موجب تردد بیشتر می‌شود که علامت هشداردهنده‌ای برای ما است و اسفند با ماه‌های دیگر متفاوت است.

وی با بیان اینکه در ۱۵ روز نخست فروردین  رفت و آمد‌های خانوادگی، تردد‌های خانگی و سفر بیشتر می‌شود، خاطرنشان کرد: از مردم خواهش می‌کنیم از سفر صرف نظر کنند. البته درک می‌کنیم آن‌ها سال ۹۹ نتوانستند سفر کنند. قبلش هم ۲۵ استان سیلاب بود، اما هرچه گفته می‌شود، به خاطر سلامت آن‌ها است.

به گفته رییس‌جمهور، نرفتن سفر حتما بهتر از رفتن به سفر است، اما اگر کسانی به هر دلیلی به سفر می‌روند حتما دستورالعمل‌های بهداشتی را بیش از همیشه رعایت کنند وگرنه دچار موج چهارم می‌شود که مشکلات زیادی برای فرهنگ، اقتصاد و زندگی اجتماعی و سلامت مردم ایجاد می‌کند.

مردم دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند

روحانی افزود: نمی‌شود گفت که مردم شب عید، خرید نروید، ولی خواهش می‌کنیم در تردد‌ها تراکم، فاصله و دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند. ممکن است یکجایی ۵ درصد ارزان‌تر باشد، ولی ریسک آن نمی‌ارزد. تا آنجایی هم که ممکن است مردم اینترنتی خرید کنند.

رئیس جمهور گفت: ما برای عید امروز مصوب کردیم سفر برای برای شهر‌هایی که قرمز و نارنجی است ممنوع است کسی برنامه ریزی نکند، نیروی انتظامی و همه نیرو‌ها هم به قانون و مقرراتی که وضع شده عمل می‌کنند و مردم توجه کنند.

وی افزود: البته ما می‌دانیم یک بار روانی خاصی برای مردم است این یکسال و دوسال خانه نشینی ها، خستگی‌ها و آثار روانی داشته است و برای بسیاری از کسب و کار‌ها که یکسال است تقریبا به طور کامل تعطیل شده و فشار‌ها زیاد است، اما در عین حال اگر سفری انجام گیرد حتما در قرمز و نارنجی نباشد و بقیه جا‌ها با مراعات صد درصد رعایت دستورالعمل‌ها صورت بگیرد؛ در غیر این صورت ما سلامت خود و جامعه را به خطر انداختیم.

روحانی اظهار کرد: یک نکته مهم وجود دارد ما یک سیستم و نظام سلامت در کشور داریم این نظام سلامت تاب آوریش تا حدی است یک شهری ۱۰ تا بیمارستان دارد چند هزار تخت دارد به هر حال از نظر تخت محدودیت‌هایی داریم تخت آی سی یو باز محدودیت‌های بیشتری دارد نیروی انسانی که می‌خواهد مراقبت‌ها را انجام دهد این نیروی ماهر یک توانی دارد یک شیفت می‌تواند کار کند نمی‌شودکه ما بگوییم این نیرو دو شیفت در روز کار کند بدون مرخصی، این شدنی نیست.

وی گفت: توان نظام سلامت محدود است که این توان را باید مدنظر قرار دهیم خود مردم هم این مسئله مهم را مدنظر قرار دهند.

رئیس جمهور در ادامه گفت: زمانی است که در صدهزار نفر جمعیت، تست یک نفر یا دو نفر مثبت می‌شود که می‌گوییم یک نفر و دو نفر قابل تحمل است یا در یک میلیون جمعیت شهر می‌شود ۱۰ تا ۲۰ نفر. البته باید در نظر بگیریم این ۱۰ نفر وقتی به بیمارستان مراجعه می‌کنند، باید این تعداد را ضربدر روز‌ها کنیم، وقتی می‌گوییم ۱۰ نفر در واقع ۱۴۰ نفر تخت را در نظر بگیریم و ۲۰ نفر را در نظر بگیریم دو برابر آن باید حساب کنیم.

روحانی افزود: ۱۰ تا ۲۰ نفر در میلیون در حد توان نظام سلامت است، اما اگر این عدد بالا رفت و ۴۰ نفر شد یعنی اگر این ۴۰ نفر ۱۰ روز هم در بیمارستان بستری باشد ۴۰۰ تخت اشغال می‌شود بنابراین کاملا باید این سیستم را مراعات کنیم چرا که توان نظام پزشکی ما محدود است.

وی با بیان اینکه نهایت این حرکت، تردد و ابتلای شدید منجر به مراجعه به پزشک و بستری شدن و تست و آی سی یو است، اضافه کرد: وزارت بهداشت و درمان توانی دارد و وقتی اعلام می‌کند از حد توان ما خارج می‌شود همه مردم باید مراعات کنند و یکی از مراعات هم در شب عید است.

رئیس جمهور جهش یافتگی را از مشکلاتی عنوان کرد که با آن مواجه هستیم و گفت: البته شاید در ذهن مردم این است که واکسن رسیده و تزریق آن آغاز شده است و مشکلات کم می‌شود؛ اما مردم باید بدانند تولید واکسن در دنیا محدودیت دارد یعنی به اندازه جمعیت دنیا امکان تولید واکسن وجود ندارد. ضمن اینکه عدالتی هم در جهان نیست و پولدار‌ها از قبل رزرو کردند و کشور‌هایی که مشکلات مالی دارند آن‌ها عقب می‌افتند.

روحانی افزود: این که واکسن تزریقی چه مدت موثر است و ایمنی می‌آورد آن هم مشخص نیست؛ این هم محدودیت دیگر است. از طرف دیگر در دنیا یک واکسن هراسی هم راه افتاده است و هر گروهی به یک واکسن حمله می‌کنند.

وی ادامه داد: ما نمی‌توانیم بگوییم که، چون واکسن به بازار آمده است از این معضل عبور کردیم. حتی واکسن هم بیاید و تزریق را هم شروع کنیم زمان می‌برد بنابراین باید دستورالعمل‎های بهداشتی را ادامه دهیم. در واقع این سبک زندگی که به تدریج در این یک سال اتفاق افتاده یعنی تردد‌های خانوادگی و دورهمی کم و یا قطع شود، از ماسک مرتب استفاده شود. دست‌ها مرتب شسته شود و سفر‌ها مراعات شود و اگر کسی مبتلا هست و همه کسانی که با او در تماس بودند فوری احساس خطر کنند و تست بدهند، این سبک را باید ادامه دهیم.

رئیس جمهور با بیان این که نمی‌دانیم که این بیماری چه مدت دیگر طول بکشد، گفت: باید برنامه ریزی کنیم که حداقل این سبک زندگی را تا یکسال دیگر ادامه دهیم به دلیل این که اگر این ویروس جهش پیدا نمی‌کرد خیالمان راحت بود و امیدوار بودیم که زودتر تمام شود، اما متاسفانه به سمت جهش یافتگی رفت و هروز یک نوع آن در دنیا شایع می‌شود. یک روز می‌گویند ویروس ووهان، یک روز انگلیسی، بعد گفتند بدتر از آن آفریقایی و بعد گفتند از آن هم بدتر ویروس برزیلی است یعنی هر روز یک نوع ویروسی با جهش‌های خاصی در دنیا شایع می‌شود و متاسفانه مشکلات زیادی به وجود می‌آورد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر لزوم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در ایام عید گفت: مردم به دلیل اصرار نظام پزشکی و وزیر بهداشت که بار‌ها تاکید کرده است عید امسال سفر را کنار بگذارید، به سفر نمی‌روند و حتی به شهر‌های با وضعیت زرد و آبی هم نمی‌روند چرا که ما باید به فکر کادر درمان باشیم.

روحانی از فضای مجازی، صدا و سیما خواست برای اوقات فراغت کسانی که به سفر نمی‌روند، برنامه‌سازی کند به شکلی که مردم بتوانند در این ایام نفس راحتی بکشند.

وی افزود: دبستان، دبیرستان و دانشگاه که همه تقریبا امسال تعطیل بودند و بخشی از کسب و کار‌ها هم تعطیل بودند و در ایام عید که به طریق اولی همه تعطیل هستند، ما باید بتوانیم روی اوقات فراغت مردم کار کنیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: صدا و سیما باید در این زمینه برنامه‌ریزی کند و همه کسانی که دست اندرکار فضای مجازی هستند نیز باید تلاش کنند که پایان سال و آغاز سال و عید نوروز به گونه‌ای باشد که توام با سختی‌های و ویروس و مشکلات، بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر همراه نباشد و این هم دست خود ما است؛ همه باید اصول بهداشتی را دقیق‌تر و بیشتر از گذشته رعایت کنیم.

روحانی خاطرنشان کرد: تقاضا می‌کنم برخی استان‌هایی که مقصد هستند مانند مشهدالرضا، شمال، جنوب و شهر‌های بزرگی مانند اصفهان و شیراز و جا‌هایی که بیشتر مقصد مسافرت است، در مقصد یک بسیج عمومی فوق‌العاده‌ای انجام بدهیم و مراقبت کنیم برای اینکه فاصله‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی در کنار دریا، مناظر و جا‌های دیدنی مراعات شود.

وی افزود: تقاضا می‌کنم در استان‌هایی که مقصد مسافران هستند استاندار، تیم پزشکی، سپاه، بسیج، نیروی انتظامی، هلال احمر و کسانی که در این زمینه فعال هستند و از آغاز تاکنون همکاری کرده‌اند باز هم مراقبت بیشتری انجام دهند تا عید و نوروز خوبی داشته باشیم.

انتهای پیام/

نظر شما