شناسهٔ خبر: 46053112 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: ایلنا | لینک خبر

روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا:

سفر به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است/ مردم در ایام عید سفر را کنار بگذارند/ قدم به قدم به سمت مهار کرونا برویم

رئیس‌جمهور گفت: سفر به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است کسی برای سفر به این شهرها برنامه‌ریزی نکند و مردم تا می توانند خریدهای خود را اینترنتی انجام دهند.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن روحانی در شصتمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در روز شنبه ۱۶ اسفندماه ۹۹ با اشاره به جلسات پیوسته ستاد مقابله با کرونا اظهار داشت: در مدت یک سال و چند هفته گذشته به طور منظم جلسات ستاد را بدون هیچ تعطیلی ادامه دادیم و در هر جلسه نیز مصوباتی داشتیم. در دو هفته آینده یعنی ۲۳ و ۳۰ اسفندماه که روز تحویا سال نیز هست جلسه ستاد برگزار خواهد شد و امیدوارم که قدم به قدم به سمت کنترل و مهار این ویروس برویم.

وی با بیان اینکه شرایط کشور به گونه‌ای است که باید از رعایت نکردن‌ها گله و جایی که پروتکل‌ها رعایت می‌شود تشکر کنیم، گفت: به جز یک استان که از طریق همسایگان کرونای جهش یافته در آن شیوع پیدا کرده است، بقیه کشور، تیم پزشکی، مدیریت استانی و همه نیروهایی که بسیج شده‌اند خیلی خوب تلاش کرده‌اند. امروز جز در استان خوزستان و مقداری هم نگرانی در استان چهارمحال و بختیاری بقیه استان‌ها شرایطشان  نسبتاً خوب است.

وی با اشاره به خط ابتلا و فوت در گزارش‌های ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در اکثر جاها به صورت خط مستقیم است و این علامت بسیار خوبی است و نشان از تلاش همه دست اندرکاران دارد. اکنون ماه دو ویژگی مواجهیم یکی اسفند، ویژه چند روز آتی که مردم در جنب‌وجوش هستند و خانه تکمانی، خرید و رسومات را به مناسبت عید و شب عید انجام می‌دهند. این یعنی حضور بیشتری در خیابان و بازار دارند و علامت هشدار دهنده برای ما است که هفته های آخر اسفند با ماههای دیگر کاملا متفاوت است. از دو هفته اول فروردین ماه را داریم که دیدارهای خانوادگی و همچنین سفرها زیاد می‌شود.

رئیس جمهور تصریح کرد: از مردم خواهش می‌کنیم در ایام عید امسال از سفر صرف‌نظر کند تا بتواینم بیماری را مهار کنیم. می‌دانیم که برای مردم سخت است چرا که سال ۹۹ نیز نتوانستند مسافرت بروند و سال پیش از آن نیز سیل بود،‌امسال هم همچنان مشکل کرونا وجود دارد، اما مردم در عین حال بدانند که مهمترین موضوع سلامت آنها است. هرچند که برای مردم و کسبه نیز سخت می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر ضرورتی برای مسافرت است حتماً پروتکل ها را بیش از همیشه رعایت کنند، ادامه داد: واقعاً سفر رفتن و شل شدن پروتکل‌ها یعنی خطر و وارد موج چهارم شدن که مشکلات زیادی از جمله اقتصاد و کسب و کار به وجود می‌آورد و از همه مهمتر اینکه سلامت مردم را به خطر می‌اندازد.

روحانی افزود: ما نمی‌خواهیم بگوییم که شب عید به خرید نروید اما می‌خواهم بگویم که تراکم، فاصله و پروتکل‌ها را رعایت کنید ممکن است جایی پنج درصد تخفف بیشتری بدهد اما سلامت موضوع مهمتری است. تا جایی که ممکن است مردم خرید‌های خود را اینترنتی انجام دهند.

روحانی اظهار کرد: ما برای عید امروز مصوب کردیم که سفر برای شهرهای قرمز یا نارنجی ممنوع است و نیروی انتظامی به قانون و مقررات عمل می کنند تا مردم توجه کنند. البته ما می دانیم که بار روانی خاصی برای مردم است این دو سال خانه نشینی ها و خستگی ها و آثار روانی وجود دارد و برای بسیاری از کسب و کارها تعیطیلی به همراه داشته اما در عین حال سفرها اصلاً‌ نباید در شهرهای قرمز و نارنجی باشد.

رئیس دولت افزود: نکته مهم این است که ما یک سیستم سلامت در کشور داریم و تاب‌آوری این سیستم سلامت تا حدی است. تخت ICU و نیروی انسانی محدودیت دارد که ما باید مدنظر قرار دهیم. نهایت این تردد و حرکت و ابتلا منجر به مراجعه پزشک و بستری شدن، می‌شود. توان کشور و وزارت بهداشت محدود است و باید مراعات کرد.

وی گفت: مشکل ما این است که الان با ویروس جهش یافته مواجه شده‌ایم. تولید واکسن در دنیا محدودیت دارد یعنی به اندازه جمعیت دنیا، امکان تولید واکسن وجود ندارد، همچنین تزریق واکسن نیز محدود است و در دنیا واکسن هراسی هم ایجاد شده بنابراین ما نمی‌توانیم بگوییم چون واکسن تولید شده ما مراعات نکنیم یعنی سبک زندگی که ما در این یک سال به تدریج پذیرفتیم، باید ادامه دهیم. این سبک زندگی را برای یک سال دیگر باید نگه داریم. 

رئیس جمهور ادامه داد: من خواهش می‌کنم که مردم در ایام عید سفر را کنار بگذارند و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. ایامی است که ما باید اوقات فراغت مردم را پر کنیم. ان‌شاالله ما بتوانیم عید نوروز را در حالی آغاز کنیم که با شیوع ویروس مواجه نشویم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در استان‌هایی که مقصد سفر هستند، شمال و جنوب کشور و مشهد باید بسیج عمومی انجام دهیم و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم.

نظر شما