شناسهٔ خبر: 45997856 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

استاندارخوزستان: اختیاراتی به استان برای مدیریت کرونا تفویض شود

اهواز - ایرنا - استاندار خوزستان گفت: تقاضا دارم اختیاراتی به ما تفویض شود تا در مدیریت کرونا قاطعانه عمل کرده و سایر ارگان‌ها و بانک‌ها از مصوبات ستاد استانی کرونا تبعیت کنند.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایرنا قاسم سلیمانی دشتکی روز سه‌شنبه در نشست قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مدیریت کرونا که از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شد بیان کرد: در ارتباط با سفرهای هوایی و ریلی پیشنهاد کردیم که پروازها و مسافرت ریلی در خوزستان یک سوم شود که دکتر نمکی وزیر بهداشت معتقد بود که این سفرها به مدت یک‌ هفته تعطیل شود اما امکان آن وجود نداشت زیرا با وجود صنایع و موسسات بزرگ موجود در خوزستان، نبض اداری و اقتصادی از دست ما خارج می‌شود لذا انتظار داریم در این خصوص به استان تفویض اختیار داده شود تا بتوان متناسب با وضعیت منطقه تصمیم‌گیری کرد.

وی درباره اقدامات انجام شده برای مدیریت کرونا در خوزستان گفت:با همکاری مسوولان بهداشت و درمان خوزستان نقاهتگاهی در مرز با عراق راه‌اندازی کردیم و افرادی برای تست‌گیری در این محل مستقر شدند.

وی افزود: به ایرانی‌هایی که به کشور عراق سفر کرده بودند اجازه ورود داده  شده و از آنها تست گرفته می‌شود و تا زمانی که جواب تست آنها مشخص شود در نقاهتگاه از آنها مراقبت می‌کنیم. 

استاندار خوزستان گفت: افرادی که جواب تست آنها مثبت باشد را به بیمارستان ارجاع داده و یا در خانه‌هایشان قرنطینه می‌کنیم اما به آنهایی که جواب تستشان منفی بود اجازه ورود داده می‌شود.

وی با بیان اینکه گروه‌های نظارتی خود در مرز را اضافه کردیم افزود: پیش از این روزانه حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ تبعه عراقی برای زیارت، خرید و یا درمان  از مرز خوزستان وارد کشور می‌شدند که از ورودشان جلوگیری شد و از این پس فقط تجار آن هم با نظارت دقیق و انجام تست، اجازه ورود دارند.

سلیمانی دشتکی گفت: ماموان هلال احمر و بسیج در قالب طرح شهید قاسم سلیمانی در مرزهای خوزستان مستقر شده و به کادر بهداشت و درمان کمک می‌کنند.

وی درباره دست فروشان سطح شهر اهواز نیز بیان کرد: کسبه و بازاری‌های اهواز از حضور دست فروشان در هسته مرکزی شهر معترض بودند لذا با برنامه‌ریزی انجام شده، ماموران انتظامی به کمک بسیج از ساعت ابتدایی صبح در محل تجمع دست فروشان و جمعه بازارها مستقر، و مانع از استقرار آنها شده‌اند.

وی گفت: شهر اهواز را به چهار منطقه تقسیم کردیم و عوامل ما به شدت کار نظارت را انجام می‌دهند و خوشبختانه رعایت پروتکل‌ها از ۲۵ درصد به  ۸۵ درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه مصوبات ستاد استانی مدیریت کرونا به شدت در حال انجام است افزود: برخی مواقع برای بستن یک پاساژ با مقاومت از سوی مغازه‌داران روبه رو می‌شدیم که سعی کردیم با آنها درگیر نشویم و تنها برق پاساژ را قطع کردیم.

استاندار خوزستان ادامه داد: بر این باوریم که کسبه از شرایط موجود متضرر شدند لذا موظف کردیم روسای اصناف در جلسات مدیریت کرونای استان و شهرستان‌ها حضور داشته و مشکلات خود را مطرح کنند.

وی اظهار داشت:  از ستاد ملی مدیریت کرونا انتظار داریم اقدامات موثری در جهت معافیت از مالیات و بیمه اصناف انجام شود و برای برگشت نخوردن چک بازاری ها اقداماتی صورت گیرد.

وی افزود: محدودیت‌های زیادی در شهرستان‌های قرمز خوزستان اعمال شد و از آنجا که وضعیت شمال استان بهتر است، سعی کردیم ارتباط بین شمال و جنوب استان را قطع و محدودیت‌هایی برای تردد بین استانی لحاظ شود.

سلیمانی دشتکی با بیان اینکه تاکنون وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و قرارگاه عملیاتی مدیریت کرونا، کمک‌ زیادی به ما کرده‌اند گفت: تست‌گیری کرونا در خوزستان به ۱۴ هزار مورد در روز رسید  و این موضوع بیماریابی را در استان بیشتر کرد.

وی افزود: روزانه حدود یک هزار و ۲۰۰ نفر از این طریق در خوزستان بیماریابی و شناسایی می‌شوند.

وی ادامه داد: همچنین تمام افرادی که با مبتلایان به کرونا در ارتباط هستند را ردیابی کرده و از آنها تست می‌گیریم.

استاندار خوزستان گفت: در استان روستاهای زیادی وجود دارند که کنترل آن ها سخت است لذا به بخشداران و فرمانداران استان دستور دادیم پیش از برگزاری آیین ترحیم از بزرگان آنها تعهد بگیرند که آیینی برگزار نکنند که برخی از طوایف و عشایر با ما همکاری کرده امابرخی تمکین نکرده که منجر به بازداشت صاحبان عزا شد.

هم اکنون ۱۱ شهرستان خوزستان در وضعیت قرمز کرونایی و هشت شهرستان در وضعیت نارنجی هستند.

نظر شما