شناسهٔ خبر: 45957331 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه کیهان | لینک خبر

تفاهم‌نامه وزرای کشور ایران و عراق در آینده نزدیک امضاء خواهد شد

صاحب‌خبر -معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور گفت: تیم کارشناسی وزارت کشور ایران و عراق پیش‌نویس تفاهم‌نامه همکاری 2 کشور را بررسی کردند تا در دیدار آتی وزرای 2 کشور در آینده نزدیک به امضا برسد.
مذاکرات رسمی هیئت‌های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق به ریاست عبدالحلیم فاهم الفرهود، مشاور عالی وزیر کشور عراق و حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور با حضور مدیران ارشد وزارت کشور و پلیس طرفین دیروز یکشنبه در محل وزارت کشور برگزار شد.
حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور در ابتدای نشست ضمن خیرمقدم به هیئت عراقی گفت: در کنار نشست امروز، تیم کارشناسی وزارت کشور ایران و عراق به بررسی پیش‌نویس تفاهم‌نامه همکاری دو کشور خواهند پرداخت تا در دیدار آتی وزرای دو کشور در آینده نزدیک به امضا برسد.
وی افزود: امیدواریم از دستاوردهای این سفر به ایران، این باشد که همه موضوعات مهم و ضروری بین دو کشور تدقیق و در تفاهم‌نامه همکاری لحاظ شود تا با کمک کارشناسان، نتایج مدنظر مقامات دو کشور، حاصل شود.
ذوالفقاری گفت: در هیچ دوره‌ای مردم ایران و عراق از هم جدا نبوده‌اند و پیوند عمیقی میان آنها بوده است. بعد از شکست داعش، دشمنان دو کشور ایران و عراق، به دنبال ایجاد تفرقه و جدایی میان دو کشور بودند که الحمدالله با هوشیاری طرفین، دشمنان به اهداف خود نرسیدند و اتحاد و همراهی مردم و دولت‌های ما مستحکم‌تر شده است.
ذوالفقاری ضمن یادآوری رشادت‌ها و تلاش‌های شهدای دو کشور در مبارزه با تروریسم و در رأس آنها شهید سردار سلیمانی و شهید ابومهدی‌المهندس گفت: آنها برای جلوگیری از بروز اختلافات در عراق تلاش‌های بسیاری کردند و شهادت فرماندهان مقاومت و همراهانشان که به‌نوعی نماد هماهنگی و همدلی بین دو کشور بودند، به دست عوامل آمریکایی، اثبات کرد که دشمنان دو کشور به فکر امنیت منطقه نیستند و با شعار مبارزه با تروریسم، فرماندهان خط مقدم مبارزه با تروریسم را به شهادت می‌رسانند.
معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران ضمن تجلیل از مجاهدت‌های کم‌نظیر مردم عراق در مقابله با عوامل تروریستی اظهار امیدواری کرد که دولت و مردم عراق با هوشیاری و انسجام داخلی از شکل‌گیری و سازماندهی مجدد عوامل تروریستی که به دنبال ایجاد ناامنی مجدد در عراق هستند، جلوگیری کنند.
ذوالفقاری با بیان اینکه آمریکایی‌ها پس از ترک عراق به دنبال تقویت تروریست‌ها هستند، تصریح کرد: بر اساس تجربه و شواهد موجود می‌گوییم که حضور آمریکایی‌ها را در هیچ منطقه‌ای موجب ثبات و آرامش آن منطقه نمی‌دانیم. برای آمریکایی‌ها عادی است که صبح با گروهی بجنگند و عصر به همان گروه اسلحه بفروشند و حمایت کنند.
معاون وزیر کشور ایران تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران، اقتدار و آزادی عراق را اقتدار و آزادی خود می‌داند. همان میزان که اقتدار، امنیت و ثبات ایران برای رهبر معظم انقلاب اهمیت دارد، اقتدار و ثبات کشورهای اسلامی نیز مهم است.نظر شما