شناسهٔ خبر: 45956792 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه کیهان | لینک خبر

روایت عمویی از جلسه کمیسیون امنیت ملی

کمالوندی: بازرسی‌های آژانس از ایران حدود ۳۰ درصد کاهش می‌یابد

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با‌اشاره به جلسه دیروز این کمیسیون گفت: طبق گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی، با توقف اجرای پروتکل الحاقی، بازرسی‌های آژانس از ایران حدود ۳۰ درصد کاهش می‌یابد.

صاحب‌خبر -
ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با ‌اشاره به جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با موضوع پیگیری اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گفت: این جلسه با حضور علی‌اکبر صالحی، بهروز کمالوندی رئیس‌و سخنگو و معاون امور بین‌الملل سازمان انرژی اتمی برگزار شد.
وی با بیان اینکه در این جلسه صالحی گزارشی از روند اجرای مواد مختلف قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها ارائه کرد، افزود: رئیس‌سازمان انرژی اتمی گفت که ما برای اجرای دقیق قانون اقدام راهبردی عزم راسخ داریم و در قانون ما مکلف به تولید ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده بیست درصد در طول یک سال شده‌ایم که در حال حاضر ۲۵ کیلوگرم تولید شده است و زودتر از موعد به ظرفیت ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد می‌رسیم.
عمویی با‌ اشاره به سخنان صالحی درباره روند نصب سانتریفیوژهای نسل جدید IR۲M و IR۶ در تأسیسات فردو و نطنز، گفت: طبق گفته رئیس‌سازمان انرژی اتمی، در موعد مقرر شده در قانون نصب آبشارهای این نوع از سانتریفیوژها هم تکمیل و گازدهی خواهد شد.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رئیس ‌سازمان انرژی اتمی درباره اجرای ماده ۶ قانون مبنی بر توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی گفت که ما از ۲۷ بهمن‌ماه در اجرای قانون اقدام راهبردی، دبیرخانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را نسبت به توقف اجرای پروتکل الحاقی در ۵ اسفندماه آگاه کردیم و پس‌ازآن بود که مدیرکل آژانس برای بررسی نحوه ادامه همکاری ایران و آژانس بر اساس پادمان، درخواست سفر به تهران کرد که ما ضمن تأکید بر اجرای قانون در موعد مقرر، با این سفر برخورد ایجابی و پیشنهادهای مدیرکل را دریافت کردیم.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: پس از هماهنگی با نهادهای مربوطه و بعد از مذاکرات طولانی در روز ۳ اسفند بر سر یک تفاهم فنی درباره نحوه اجرای قانون مجلس توافق شد که بر اساس آن، ضمن توقف اجرای پروتکل الحاقی در موعد مقرر، ایران تا ۳ ماه اطلاعات نظارتی را در داخل، بدون دسترسی بازرسان آژانس، ذخیره می‌کند و درصورتی‌که خواسته‌های ایران در این مدت تأمین شود، این اطلاعات به‌منظور استمرار نظارتی آژانس در آینده با نظر ما، به رؤیت آنها خواهد رسید.
وی یادآور شد: رئیس‌سازمان انرژی اتمی تأکید کرد که در صورت عدم تأمین خواسته‌های کشورمان، ایران پس از ۳ ماه این اطلاعات را پاک خواهد کرد.
عمویی در ادامه با ‌اشاره به اظهارات بهروز کمالوندی در این جلسه، گفت: سخنگوی سازمان انرژی اتمی ضمن مروری بر جزییات متن بیانیه مشترک و ضمیمه آن ‌که به دلایل ملاحظات حفاظتی محرمانه است، گفت که حدود ۷۰ درصد بازرسی‌ها از برنامه هسته‌ای ایران مبتنی بر معاهده پادمان بوده است و با توقف اجرای پروتکل الحاقی، بازرسی‌های آژانس از ایران حدود ۳۰ درصد کاهش می‌یابد.
وی بیان کرد: در ادامه جلسه نمایندگان عضو کمیسیون به طرح دیدگاه‌ها و سؤالات خود درباره نحوه اجرای قانون اقدام راهبردی پرداختند و تأکید کردند این قانون باعث تقویت مواضع کشورمان است و مجلس بر اجرای دقیق این قانون اصرار دارد. بر اساس جمع‌بندی صورت گرفته توسط رئیس‌کمیسیون، نمایندگان در آینده نزدیک با بازدید میدانی از تأسیسات هسته‌ای بر روند اجرای دقیق این قانون و توقف اجرای پروتکل الحاقی نظارت خواهند کرد.
به گزارش مهر، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همچنین مقرر شد جلسات کارشناسی با همکاری سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه و سایر نهادهای ذی‌ربط برای تدبیر مواجهه قاطع با زیادی‌خواهی‌های غربی‌ها در روزهای پیش رو تشکیل شود.

برچسب‌ها:

نظر شما