شناسهٔ خبر: 45956379 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه سیاست‌روز | لینک خبر

در واکنش به جنایات اخیر ائتلاف سعودی صورت گرفت

خروش موشک بالستیک یمنی در عمق خاک عربستان

صاحب‌خبر -

در واکنش به جنایات اخیر سعودی و در چارچوب حفظ موازنه قدرت یا همان اصل چشم در برابر چشم، «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن جزئیات جدیدی از حمله گسترده پهپادی و موشکی به عمق خاک عربستان سعودی خبر داد.
سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن در یک کنفرانس خبری، به بیان جزئیات عملیات گسترده در خاک عربستان سعودی پرداخت. او گفت که این عملیات با نام «توازن الردع الخامسة» (موازنه پاسخگویی پنجم) با پهپاد و موشک بالستیک به طور مشترک انجام گرفت.
یحیی سریع افزود: «مواضع و اماکن حساس در ریاض پایتخت دشمن، با یک موشک بالستیک از نوع "ذوالفقار" و ۹ فروند پهپاد "صماد۳" هدف قرار گرفت. شش فروند پهپاد "قاصف k۲" نیز مواضع نظامی در مناطق "ابها" و "خمیس مشیط" را هدف قرار دادند که به فضل خدا به دقت اصابت کرد.» او با بیان اینکه، عملیات «توازن الردع الخامسة» از شامگاه شنبه تا صبح یک‌شنبه به طول انجامیده است، تأکید کرد: «تا زمانی که حملات و محاصره بر کشورمان ادامه دارد، عملیات‌های ما نیز ادامه خواهد داشت و بیش از پیش گسترده خواهد بود.»
یحیی سریع، از ساکنان عربستان سعودی خواست تا از تمامی مواضع و اماکن و فرودگاههای نظامی خود را دور نگه دارند.پس از این حمله، فعالیت‌ فرودگاه‌های شهرهای ریاض (مرکز) و جده (غرب) و تمامی پرواز هواپیماها بر فراز آسمان عربستان متوقف شد. اما در مقابل نیز ائتلاف سعودی در یک حمله پهپادی به یک منزل مسکونی در شهر الحدیده در غرب یمن، پنج تن از اعضای یک خانواده از جمله یک کودک را به شهادت رساند.
الحدیده استان ساحلی در غرب یمن است که در کنترل نیروهای صنعاء قرار دارد.بمباران شهر الحدیده در حالی است که این شهر و شهرهای اطراف آن طبق توافق استکهلم سوئد و از آذر ماه ۱۳۹۷ در شرایط آتش‌بس به سر می‌برند و با این حال ساکنان آن‌ها روزانه شاهد دهها مورد نقض توافق هستند.
در همین حال در ادامه تحولات حوزه نظامی، همزمان با پیشروی نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی به سمت شهر مأرب در شرق یمن، برخی منابع از کشته شدن تعدادی از فرماندهان برجسته نیروهای هادی خبر دادند.برخی منابع نیروهای هادی گفتند که سرتیپ «عبدالغنی شعلان» فرمانده نیروهای ویژه هادی در مأرب و سرتیپ «لطف الحوری» رئیس عملیات نیروهای ویژه در درگیری‌ها کشته شدند.«علوی الباشا بن زبع» عضو شورای مشورتی یمن و برخی از فعالان یمن با انتشار مطالبی در شبکه‌های اجتماعی کشته شدن شعلان را خسارت بزرگی برای نیروهای هادی در مأرب برشمردند.برخی منابع در نیروهای هادی همچنین از کشته شدن تعدادی از فرماندهان نظامی طی دو روز گذشته از جمله سرتیپ «ناصر سعید البرحتی» فرمانده تیپ دوم عملیات مشترک و سرتیپ «عبده علی الوافی» معاون فرمانده تیپ دوم عملیات خبر دادند.سعودی در حالی در یمن با شکست مواجه شده که همزمان آمریکا نیز به بهانه پرونده خاشقجی به دنبال سرکیسه کردن و باج خواهی از سعودی از جمله در تامین منابع مالی و لجستیک داعش است.
در همین چارچوب آدام شیف رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا ضمن ابراز خرسندی از انتشار گزارش اطلاعاتی این کشور درباره قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی، از «جو بایدن» خواست برای حساب‌کشی از ولی‌عهد سعودی پیش برود.شیف در ادامه گفت: دوست دارم دولت جلوتر برود و این را به دولت گفته‌ام. نظرم این است که رئیس‌جمهور نباید با ولی‌عهد دیدار کند. نباید او به آمریکا دعوت شود. نظرم این است که رئیس‌جمهور نباید با او صحبت کند. و فکر می‌کنم باید به دنبال برخی از دارایی‌های او در صندوق سرمایه‌گذاری سعودی که با نهادهایی که در این قتل نقش داشتند، مرتبط است، باشیم. بسیاری بر این عقیده‌اند که آمریکا با باز کردن پرونده خاشقجی به دنبال تحمیل طرح‌های جدید به سعودی برای ایجاد بحران و ناامنی در منطقه از جمله احیای داعش است.

نظر شما