شناسهٔ خبر: 45952978 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: عصر ایران | لینک خبر

ترکیه سفیر ایران را احضار کرد/ تهران هم احضار کرد

سفیر ترکیه در عراق در پیام خود نوشت: "به نظرم سفیر ایران آخرین فردی است که می‌تواند درباره احترام به مرزهای (حاکمیت) عراق اظهار نظر کند".

صاحب‌خبر -

وزارت خارجه ترکیه سفیر ایران را احضار کرد. در مقابل، ایران هم سفیر ترکیه را احضار کرد.

به گزارش عصرایران، این احضار سفرا بر سر مصاحبه سفیر ایران در عراق علیه عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق صورت گرفت.

احضار سفیر ایران در ترکیه

خبرگزاری دولت ترکیه (آناتولی) نوشت: "وزارت امور خارجه ترکیه، سفیر ایران در آنکارا را در اعتراض به اظهارات مقام ایرانی درباره مبارزه ترکیه با گروههای تروریستی در شمال عراق احضار کرد".

آناتولی اضافه کرد: وزارت امور خارجه ترکیه با احضار محمد فرازمند، سفیر ایران در آنکارا در اعتراض به اظهارات مقام ایرانی درباره مبارزه ترکیه با گروه‌های تروریستی در شمال عراق، تاکید کرد که ایران باید در روند مبارزه ترکیه با گروههای تروریستی در کنار آنکارا باشد نه در مقابل آن.

سفیر ایران در آنکارا در اعتراض به اظهارات ایرج مسجدی، سفیر این کشور در بغداد که ترکیه را متهم به نقض حاکمیت عراق کرده، به وزارت امور خارجه ترکیه فراخوانده شده است.

وزارت امور خارجه ترکیه با تاکید بر اینکه رویکرد آنکارا در رد اظهارات سفیر ایران در بغداد به محمد فرازمند ابلاغ شده است، اعلام کرد: مقامات عراقی و دیگران از این نکته آگاه هستند که عملیات‌های ترکیه در شمال عراق به منظور مبارزه با گروه تروریستی پ.ک.ک که ثبات، امنیت و حاکمیت عراق را نیز هدف قرار داده است، صورت می‌گیرد.

وزارت امور خارجه ترکیه همچنین با بیان اینکه مقامات ترکیه و عراق طی دیدارهای اخیر خود در بالاترین سطح بر "تهدید امنیتی مشترک گروه تروریستی پ.ک.ک علیه کشورهایشان" تاکید کرده‌اند، تصریح کرد: از ایران نیز انتظار می‌رود در روند مبارزه ترکیه با تروریسم نه در مقابل آنکارا بلکه در کنار کشورمان بایستد.

آناتولی ادامه داد: "این وزارتخانه همچنین بر این نکته که سفیر ایران در بغداد در اظهارات خود هیچ اشاره‌ای به گروه تروریستی پ.ک.ک و تهدیدات امنیتی آن علیه کشورهای منطقه نداشته، تاکید کرده است".

وزارت امور خارجه ترکیه با احضار فرازمند تاکید کرده که "دو کشور ایران و ترکیه باید به صورت مشترک از تلاش‌های بغداد به منظور کنترل تمامی گروههای شبه نظامی فعال در عراق حمایت کنند".

آناتولی در سخنانی درباره سفیر ایران در عراق نوشت: "ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغداد چند روز پیش در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «روداو» عراق اظهاراتی علیه عملیات‌های ارتش ترکیه به منظور مبارزه با گروه تروریستی پ.ک.ک در شمال عراق ایراد کرده بود".

فاتح یلدیز، سفیر ترکیه در بغداد نیز ساعاتی بعد با انتشار پیامی در توئیتر به اظهارات ایرج مسجدی پیرامون عملیات نیروهای مسلح ترکیه علیه پ.ک.ک در عراق واکنش نشان داد.

سفیر ترکیه در پیام خود تصریح کرد: "به نظرم سفیر ایران آخرین فردی است که می‌تواند درباره احترام به مرزهای (حاکمیت) عراق اظهار نظر کند".


ایران هم سفیر ترکیه را احضار کرد


وزارت خارجه ایران در واکنش به آنکارا، سفیر ترکیه را احضار کرد.


به نوشته خبرگزاری های ایران، وزارت خارجه ایران در اطلاعیه ای سخنان وزیر کشور ترکیه درباره حضور نیروهای پ ک ک در خاک ایران را "غیرقابل قبول" توصیف کرد و گفت: "سفیر ترکیه در تهران امروز بعد از ظهر در ارتباط با سخنان غیرقابل قبول وزیر کشور ترکیه درخصوص حضور عناصر پ ک ک در خاک ایران به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض رسمی کشورمان به وی ابلاغ شد".

همچنین در این احضار، وزارت خارجه ایران، اظهارات سفیر ترکیه در عراق نیز غیر موجه و مورد انتقاد قرار گرفته است.

سفیر ترکیه در عراق در توییتی به گفت‌وگوی ایرج مسجدی سفیر ایران در عراق با یک شبکه اقلیم کردستان، واکنش نشان داده بود.

نظر شما