شناسهٔ خبر: 45917357 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

دوره‌گردهای پرنده‌فروش می‌توانند عامل انتقال آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان باشند

گروه استان‌ها ــ مدیر‌کل دامپزشکی استان زنجان با اشاره به عدم وجود آنفولانزای فوق حاد پرندگان در استان گفت: حضور دوره‌گرد‌ها و خرید و فروش پرندگان، نگرانی از بابت انتقال ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را بیشتر می‌کند.

صاحب‌خبر -

محمد‌باقر حاج‌کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زنجان، با بیان اینکه "هیچ موردی از بیماری فوق حاد پرندگان در سطح استان مشاهده نشده است" اظهار داشت: پایش روزانه بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در مکان‌های نگهداری مرغ‌های مادر، تخم‌گذار، گوشتی، بوقلمون و زیستگاه‌های پرندگان همچون اطراف رودخانه‌ها، آبگیر‌ها و اطراف سد‌ها انجام می‌شود.

وی افزود: اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از سرایت این بیماری توسط شبکه‌های دامپزشکی با همکاری مسئولان دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط در دست اجرا است؛ به طوری که در این خصوص آموزش‌های لازم به گروه‌های هدف ارائه شده و اطلاع‌رسانی‌های مورد نیاز نیز در زمینه بیماری توسط دهیاران در روستا‌ها نیز انجام می‌گیرد.

مدیر‌کل دامپزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه "باید توجه ویژه و حساسیت خاصی نسبت به ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان وجود داشته باشد" گفت: اگر با مورد مشکوکی مواجه شویم که علائم مشابه با این بیماری را داشته باشد نمونه‌گیری انجام شده و خوشبختانه تا این لحظه هیچ موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در طیور صنعتی، روستایی، بومی و طیور وحشی استان شناسایی نشده است.

وی با بیان اینکه "عدم وجود ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در حال حاضر، نمی‌تواند دلیلی محکم برای عدم مشاهده آلودگی در روز‌ها و هفته‌های پیش‌رو باشد" تصریح کرد: عدم رعایت نکات بهداشتی و قرنطینه‌ای می‌تواند زنگ خطری  برای بروز بیماری باشد بنابراین تاکید این است تمام نکات بهداشتی و قرنطینه‌ای در برخورد و پرورش و نگه‌داری از طیور در واحد‌های سنتی و صنعتی رعایت شود.

حاج کاظمی با بیان اینکه "یکی از روش‌های انتقال ویروس آنفلوآنزای پرندگان از طریق حضور دوره‌گرد‌ها و خرید و فروش پرندگان در نقاط مختلف استان است" عنوان کرد: پرندگان فروخته‌شده توسط دوره‌گردها می‌توانند منشاء انتقال این بیماری باشند که با حضور در بازارهای محلی روستایی و شهری ممکن است در صورت آلوده بودن پرنده‌ای، ناقل بیماری به منطقه شوند.

وی با اشاره به اینکه "پرندگان وحشی، اهلی و آزاد پرواز می‌توانند در انتقال این بیماری نقش اصلی را داشته باشند" ابراز کرد: برای پیشگیری از ابتلای احتمالی اردک، بوقلمون، مرغ، خروس، غاز که در خانه‌ها نگهداری می‌شوند باید مانع از ارتباط با پرندگان آزاد پرواز همچون، گنجشک، کبوتر و کلاغ شوند چراکه این پرندگان می‌تواند بیمار بوده و ناقل ویروس باشند.

انتهای پیام/س

نظر شما