شناسهٔ خبر: 45877231 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: آریا | لینک خبر

رئیس جمعیت هلال احمر کشور:

بازسازي مناطق زلزله‌زده سي‌سخت از امروز آغاز مي‌شود

صاحب‌خبر -
خبرگزاری آریا- بازسازی مناطق زلزله زده سی سخت از امروز (چهارشنبه) آغاز می‌شود و تا نیمه اول سال بعد به اتمام می‌رسد.
به گزارش خبرگزاری آریا، کریم همتی رئیس جمعیت هلال احمر کشور افزود: براساس تجربه کاری که پیش از این در دیگر نقاط زلزله زده بدست آمده است همکاران من در نخستین ساعات اولیه وارد عرصه شدند و این زمین لرزه در شهر‌های یاسوج، گچساران و دهدشت هم احساس شد.
وی گفت: نخستین جلسه مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد صبح روز 5 شنبه تشکیل شد و در نخستین قدم 70 چادر بر پاشد خوشبختانه این زلزله فوتی نداشت و 63 مصدوم هم سرپایی مداوا شدند.
آقای همتی افزود: این دوره به عکس بحران‌ها و حوادث قیلی معابر بسته نشد و فوتی گزارش نشده است.
رئیس جمعیت هلال احمر کشور افزود: در حال حاضر 3 هزار و 800 چادر برای اسکان اضطراری برپا شده است و تمام اقلام مورد نیاز هموطنان در سی سخت و روستا‌های همجوار تامین و تحویل شده است.
آقای همتی از ارسال نخستین کمک مردمی به منطقه خبر داد و گفت: 146 روستا و شهر "سی سخت" با حدود 7 هزار نفر جمعیت در 35 کیلومتری غرب یاسوج تحت تاثیر زلزله بودند. این زلزله تنها به 15 روستا خسارت زد.
معاون بنیاد مسکن دیگر مهمان تیتر امشب هم از گروه‌های ارزیاب منطقه و شروع بکار بازساری مناطق زلزله زده سی سخت گفت و افزود: کار شناسایی و تکمیل خانواده‌هایی که منازل آن‌ها آسیب دیده اند شروع شده است.
آقای عزیزالله مهدیان از تخریب کامل 700 واحد شهری و 580 واحد روستایی در زلزله 5.6 دهم ریشتری کهگیلویه و بویر احمد گفت و افزود: کار آوار برداری آغاز شده است و خود مردم در کنار ما پای کارند.
وی افزود: فردا 4 شنبه 6 اسفند در سی سخت کلنگ بازسازی زده می‌شود و تا پایان نیمه اول سال آینده صد در صد کار بازسازی به پایان برسد.
معاون بنیاد مسکن درباره پرداخت جزئیات تسهیلات 185 میلیون تومانی به واحد احداثی شهری گفت: به هر واحد مسکونی تخریب شده شهری که باید از نو ساخته شود 100 میلیون تومان تسهیلات با کارمزد 5 درصد، 15 میلیون تومان کمک بلاعوض، 30 میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت و 20 میلیون تومان هم برای اسکان موقت و پرداخت اجاره بها داده می‌شود.
آقای مهدیان همین شرایط را برای واحد‌های تخریب شده روستای نام برد و گفت: در مناطق روستایی پرداخت 80 میلیون تومانی تسهیلات با کارمزد 4 درصد در نظر گرفته شده است.
معاون بنیاد مسکن گفت: در مجموع برای واحد‌های تخریب شده روستایی 165 میلیون تومان تسهیلات و همچنین به همه واحد‌های تخریب شده 8 تن سیمان رایگان داده می‌شود.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز در ارتباط تصویری با تیتر امشب گفت: ساختن منازل ایمن برای مردم در دستور کار قرار گرفته است.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از صدا و سیما، آقای کلانتری افزود: از فردا نخستین پرداختی تسهیلات اسکان موقت به واحد‌هایی که پرونده آن‌ها آماده است، پرداخت می‌شود و تا پایان تیر سال بعد کار بازسازی به اتمام می‌رسد.

نظر شما