شناسهٔ خبر: 45839658 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: ایلنا | لینک خبر

بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی برگزار می‌شود

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی سه شنبه ۵ اسفندماه مراسم بزرگداشت مجازی خواجه نصیر الدین طوسی (فیلسوف، منجم و ریاضیدان برجسته ایرانی) را برگزار می‌کند.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، این انجمن سه‌شنبه ۵ اسفندماه مراسم بزرگداشت مجازی خواجه نصیر الدین طوسی فیلسوف، منجم و ریاضیدان برجسته ایرانی را از ساعت ۱۴:۰۰ تا ۱۶:۰۰ برگزار می کند.

در این مراسم حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، سیدعبدالله انوار پژوهشگر حکمت اسلامی، منوچهر صدوقی سها عضو شورای علمی انجمن و غلامحسین رحیمی معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فن آوری سخنرانی می‌کنند.

خواجه نصیرالدین طوسی (۵۹۷-۶۷۲ ق) فیلسوف، منجم و ریاضیدان هفتم هجری است. او نویسنده کتاب‌ها و رساله‌های بسیاری در علوم اخلاق، منطق، فلسفه، کلام، ریاضیات و نجوم است. اخلاق ناصری، اوصاف الاشراف، اساس الاقتباس، شرح الاشارات، تجرید الاعتقاد، جامع‌الحساب و کتاب مشهور زیج ایلخانی و تذکرة فی علم الهیئة در علم نجوم، از آثار مهم و مشهور او هستند. او همچنین رصدخانه مراغه و در کنار آن کتابخانه مراغه را با بیش از ۴۰۰ هزار جلد کتاب بنا نهاد. برخی از علمای بزرگ شیعه ازجمله علامه حلی، ابن میثم بحرانی و قطب الدین شیرازی از جمله شاگردان مبرز او بوده‌اند.

این نشست از پایگاه اسکای روم انجمن به آدرس https://www.skyroom.online/ch/farhang/anjomanmafakher پخش می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند با فشردن گزینه «میهمان» بیننده این مراسم باشند.

همچنین این برنامه از طریق صفحه اینستاگرام انجمن به نشانی https://www.instagram.com/anjomanasarmafakher۲ نیز پخش خواهد شد.

نظر شما