شناسهٔ خبر: 43574802 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: جوان | لینک خبر

امریکا از مذاکره تسلیم ایران را می‌خواهد

هدف دشمن این است که ملت ایران راهبرد‌ها و سیاست‌های تحمیلی امریکا را بپذیرد. هر چند که ظاهر آن این است که ایران را به پای میز مذاکره بکشاند، اما میزی است که نتیجه مذاکره از قبل تعیین شده و آن تسلیم ملت ایران در برابر خواست امریکای جنایتکار است؛ خواسته‌ای که هیچ‌گاه با آرمان‌ها و اهداف و رویکرد انقلاب اسلامی انطباقی ندارد.

صاحب‌خبر -
سرویس سیاسی جوان آنلاین: سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری روز گذشته در نشست ویدئوکنفرانسی کمیته پدافند غیرعامل وزارت کشور با استانداران و رؤسای شورای پدافند غیرعامل استان‌ها اظهار داشت: «اگر روزی در نظریه‌های ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیکی جا‌هایی در جهان به عنوان منطقه محور در کره زمین مطرح می‌شد یا موضوع هارتلند مطرح می‌شد، امروز دیگر تردیدی وجود ندارد که در هرم قدرت جهانی منطقه جنوب غرب آسیا تعیین کننده برتری و رهبری در جهان است. قدرت و ابرقدرتی که بتواند در این منطقه تسلط پیدا کند به علت ویژگی‌های این منطقه و مزیت راهبردی این منطقه در رأس هرم قدرت جهانی قرار خواهد گرفت.»

سرلشکر باقری افزود: «زمانی که جمهوری اسلامی با یک انقلاب در مسیر پس گرفتن امور این منطقه قرار می‌گیرد، طبیعتاً با حساسیت‌ها و تهدید‌های بزرگی مواجه می‌شود.» وی ادامه داد: «جمهوری اسلامی ایران بدون هیچ‌گونه چشمداشت به سرزمین و منافع همسایگان و دیگران صرفاً با اتکا به مبانی دینی و انقلابی خود به دنبال در دست گرفتن امور خود و خوداتکایی کامل خود بوده و هست.»

عهدشکنی امریکا با برجام هم کاهش نیافت

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: «همان‌طور که تاریخ ما نشان می‌دهد در همین دوره اخیر جمهوری اسلامی در مسئله هسته‌ای با پذیرش تعهدات با دنیا کنار آمد و پذیرفت که با کاهش برخی اقدامات هسته‌ای خود از مزایایی در مسئله کاهش و رفع تحریم‌ها برخوردار شود و همه دنیا اذعان دارند که جمهوری اسلامی ایران کاملاً به تعهدات خود پایبند بود و کسی نتوانست هیچ تخطی‌ای را اثبات کند، اما عهدشکنی امریکای تروریست و جنایتکار خاتمه پیدا نکرد.» سرلشکر باقری افزود: «با وجود اینکه جمهوری اسلامی به همه تعهدات خود پایبند بود، امریکایی‌ها از برجام خارج شدند و تحریم‌ها و فشار‌ها را علیه ملت ایران مجدد در پیش گرفتند. این فشار‌ها در مسئله تحریم‌های تسلیحاتی و تحریم‌های اقتصادی و فشار‌های سیاسی، امنیتی علیه ملت و کشور ایران در پیش گرفته شد. هدف دشمن این است که ملت ایران راهبرد‌ها و سیاست‌های تحمیلی امریکا را بپذیرد. هر چند که ظاهر آن این است که ایران را به پای میز مذاکره بکشاند، اما میزی است که نتیجه مذاکره از قبل تعیین شده و آن تسلیم ملت ایران دربرابر خواست امریکای جنایتکار است؛ خواسته‌ای که هیچ‌گاه با آرمان‌ها و اهداف و رویکرد انقلاب اسلامی انطباقی ندارد».

ملت ایران در تحریم‌های اخیر از تهدید فرصت ساخت

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: «هرچند فشار‌ها به ملت ایران سنگین است، اما دستاورد‌های قابل توجهی در سطوح راهبردی وجود دارد. اینکه ملت ایران تسلیم نشد و زانو نزد و کشور خود را اداره کرد. اتکا به فروش نفت خام و سایر خام فروشی‌ها کاهش پیدا کرد. خوداتکایی ملت ایران ارتقا پیدا کرد و ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران توانست این تهدید و فشار را به فرصتی برای خوداتکایی و سربلندی ملت تبدیل کند.»

سرلشکر باقری با بیان اینکه در همین مقطع ممکن است نگرش‌های غلطی به سیاست‌ها وجود داشته باشد، گفت: «رهبر معظم انقلاب فرمودند این روز‌ها بعضی‌ها حرف از عقلانیت و تدبیر می‌زنند با این تعبیر غلط که منظورشان ترس و انفعال و فرار است درحالی‌که عقلانیت و تدبیر به معنای خالی کردن سنگر در برابر دشمنی که نسبت به دشمنی او تردیدی وجود ندارد نمی‌تواند باشد. عقلانیت و تدبیر را رهبری بار‌ها در قوی شدن کشور تعبیر کردند». وی افزود: «کشور ما در منطقه‌ای از جهان قرار دارد که دارای ویژگی‌ها و مزایایی است که اگر قوی نباشیم آنچه در جنگ‌های جهانی به سر ما آمد می‌تواند تکرار شود.»

بازدارندگی دفاعی کارآمد فرصت تجاوز را از دشمن گرفت

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با بیان اینکه برای قوی شدن کشور راهبرد‌ها و سیاست‌های متعددی باید دنبال شود، ادامه داد: «دشمن بار‌ها اثبات کرده که اگر در جایی هدف داشته باشد و در مقصد خود احساس ضعف کند در انجام تهاجم و تجاوز هیچ تردیدی راه نمی‌دهد. اگر مشاهده می‌کنید پهپاد راهبردی امریکا در تیرماه سال گذشته به علت تجاوز به فضای آب‌های کشور مورد هدف قرار می‌گیرد و دشمن دچار تردید می‌شود که پاسخ نظامی دهد و نهایتاً این اقدام را انجام نمی‌دهد دلیل آن این نیست که به طور مزورانه اعلام می‌کند به ما گفتند که در آنجا ۱۵۰ ایرانی کشته خواهد شد، دلیل آن این بود که بازدارندگی دفاعی کارآمد است.»

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: «در همین ایام اخیر برای چندمین بار ما با تهاجم سایبری در بندرهای‌مان رو به رو بودیم و این دست از اقدامات، اقداماتی هستند که دشمن انجام می‌دهد ولی رد پایی از آن‌ها باقی نمی‌ماند و امکان اثبات آن در محکمه وجود ندارد.» وی افزود: «دلیل آنکه دشمن این مسیر را در پیش می‌گیرد، همین است که با پاسخ ما مواجه نشود و بتواند از پذیرش مسئولیت شانه خالی کند. در مسئله ارتقای تاب‌آوری ملی، پدافند غیرعامل و دفاع غیرنظامی رکن فوق‌العاده مهم و تأثیرگذاری است که بازوی دیگری در کنار قدرت دفاعی کشور و سایر ابعاد قدرت ملی است تا بتواند کشور را با حفظ آرمان‌ها و اهداف عالی که دارد بدون عبور از آن‌ها و بدون استحاله اهداف انقلاب اسلامی و با حداکثر تلاش برای آسیب ندیدن در برابر تهاجمات مسیر عالی خود را بتواند ادامه دهد.»

دشمن از طریق تجهیزات خریداری شده نفوذ می‌کند

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در بخش دیگری از سخنانش گفت: «از جمله مسائل دیگر مسئله فناوری‌ها و صنایعی است که خاص پدافند غیرعامل است. اجرای مناسب پدافند غیرعامل مستلزم فناوری خاص خود است که این هم در سازمان پدافند با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان به طور مفصل کار شده و باید مورد توجه قرار بگیرد که از این امکانات به نحو احسن استفاده شود. بسیاری از گرفتاری‌های ما نفوذ دشمن از طریق تجهیزات و امکاناتی است که از خارج خریداری می‌کنیم.»

تکمیل طرح‌های جامع پدافند غیرعامل استان‌ها تا پایان سال

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور از تکمیل همه طرح‌های جامع پدافند غیرعامل استان‌ها تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: «انتظار ما از مجموعه وزارت کشور و استان‌ها این است که در برنامه‌ریزی‌های خود، طرح جامع پدافند استان را در اولویت اقدامات پدافندی خود قرار دهند.»

غلامرضا جلالی در نشست مشترک کمیته پدافند غیرعامل با استان‌ها که به صورت محدود و با رعایت شیوه‌نامه‌های مقابله با کرونا و به صورت ویدئو کنفرانسی برای تمامی شورا‌های پدافند غیرعامل استان‌ها برگزار شد، با بیان اینکه تهدیدات پیش روی کشور به دلیل تحولات در حوزه‌های فناوری، الگوی جدیدی به خود گرفته است، گفت: «این تغییرات لزوم نیاز به طرح‌های دفاعی جدیدی را در برابر تهدیدات ضروری می‌نماید». وی با بیان اینکه در الگوی دفاع جامع نیازمند هم افزایی رویکرد‌های نظامی و غیرنظامی هستیم، تصریح کرد: «بخشی از لایه‌های دفاعی در دفاع غیرنظامی و پدافند مردم محور خلاصه می‌شود که در این زمینه با استفاده از ظرفیت‌ها و ساختار‌های وزارت کشور در قالب استانداری‌ها تلاش کردیم ساختار‌های پدافند غیرعامل را در استان‌ها متناسب با سطح مأموریت آن‌ها تنظیم و تقویت کنیم.» سردار جلالی با اشاره به اینکه در حوزه نظامات عملیاتی پدافند غیرعامل که به تصویب کمیته دائمی پدافند غیرعامل رسیده است ما نظام پدافند شهری را ارائه کردیم، تصریح کرد: «سند پدافند شهری در واقع برنامه دفاع از شهر و الگویی مدرن برای توسعه شهر‌ها با لحاظ اصول امنیتی و دفاعی است.» رئیس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه این‌ها نشان می‌دهد که مسئولیت استانداران از نظر پدافند غیرعامل سنگین است، تصریح کرد: «ما برای ۳۱ استان طرح جامع پدافند استان را با محوریت استانداران طراحی کردیم که امسال تقریباً همه این طرح‌ها به نتیجه خواهد رسید. هم اکنون طرح جامع ۱۸ استان تصویب و آماده شده است.»

نظر شما