شناسهٔ خبر: 35793152 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: اعتماد آنلاین | لینک خبر

مرز خسروی باز شد

فرماندار قصرشیرین گفت: براساس توافقی که با مسئولان عراقی صورت گرفت، مرز خسروی به روی زائران اربعین حسینی (ع) بازگشایی شد.

صاحب‌خبر -

اعتمادآنلاین|مرادعلی تاتار افزود: اولین گروه از زائران بعد از چهار روز وقفه، صبح روز دوشنبه از طریق مرز خسروی عازم عراق می شوند.

 

وی اظهار داشت: زائران پس از خروج از خسروی از همان مسیر قبلی عازم بغداد و سپس عتبات عالیات خواهند شد.

 

تاتار گفت: در مدت ممنوعیت عزیمت زائران از مرز رسمی خسروی به عراق، تردد انفرادی اتباع خارجی و مسافران عراقی و همچنین فعالیت های تجاری مرز بدون محدودیت انجام می شود.

 

وی ادامه داد: تمامی دستگاه های عضو ستاد اربعین پای کار هستند و آمادگی خدمات رسانی به زائران را دارند.

 

عزیمت زائران اربعین حسینی از مرز رسمی خسروی روز پنجشنبه 11 مهرماه به درخواست مسئولان عراقی متوقف شد.

 

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.

 

مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار 15 شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.

 

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق 190، نجف 380، کربلا 300، کاظمین 203 و سامرا 326 کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال 77 در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال 81 با 75 میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

 

براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از 13 تا 30 مهرماه و در داخل عراق از 16 تا 27 مهر برنامه‌ریزی شده است.

 

شهرستان قصرشیرین دارای 14 واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با 322 اتاق و یک هزار و 200 تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه 80 ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.  

 

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با 27 هزار تن جمعیت، بیش از 186 کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، 2 مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.    

 

مرز خسروی در 20 کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.

 

منبع: برنا

نظر شما