شناسهٔ خبر: 28019441 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: ادیان نیوز-قدیمی | لینک خبر

انتقاد امام جمعه موقت تهران از مرثیه خوانی کاسب‌کارانه

آیت الله خاتمی با انتقاد از برخورد کاسب کارانه برخی از مداحان گفت: مداحان نباید از مداحی برای اهل بیت(ع) به عنوان کالای دنیوی استفاده کنند.

صاحب‌خبر -

انتقاد امام جمعه موقت تهران از مرثیه خوانی کاسب‌کارانه

به گزارش ادیان نیوز، آیت الله سیداحمد خاتمی عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری، در همایش تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی شمالغرب کشور در مصلای اعظم امام خمینی(ره) تبریز با اشاره به افتخار بزرگ روضه خوانی و مجلس عزاداری اهل بیت(ع) خاطرنشان کرد: برافراشته نگه داشتن پرچم نهضت سیدالشهدا(ع) رسالتی به عهده تمام مسلمانان بوده و برپایی مجالس حسینی نشانه ارادت ویژه شیعیان به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است.

وی با بیان اینکه مداحی یا مرثیه خوانی در مجلس حضرت سیدالشهدا(ع) یک سرمایه نفیس است، تصریح کرد: این سرمایه را نباید ارزان فروخت و باید با خدا معامله کرد، شما مداحان اهل بیت هنرمندان اصلی هستید، نسل جدیدی که به صحنه می‌آید، باید به آنها بالید چرا که در عرصه‌های مختلف از جمله مداحی، مرثیه سرایی و شعر آئینی خوش درخشیده‌اند.

آیت الله خاتمی با اشاره به مسئولیت خطیر مداحان اذعان داشت: مداح به نوعی انتساب به اهل بیت(ع) دارد و این انتساب با این که افتخار بزرگی محسوب می‌شود، اما مسئولیت آور است، رفتار، پوشش و گفتار مداح بلکه خانواده و منسوبان مداح باید الگوی برای دیگران باشد.

وی افزود: مداحان باید دلی کار کنند و از تجمل گرایی به دور باشند، سر و کار داشتن با دل نیاز به تأثیر معنوی دارد، صرف داشتن صدای خوب نمی‌تواند برای مداحی کافی باشد.

امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: مداح و خطیب آلوده نمی‌تواند بر دل‌ها اثر بگذارد، چرا که اگر ارتباط معنوی با حضرت سیدالشهدا(ع) نداشته باشد نمی‌تواند اشک عزاداران را جاری کند.

نماینده خبرگان رهبری در ادامه با انتقاد از برخورد کاسب کارانه برخی مداحان تصریح کرد: مداحان نباید از مداحی برای اهل بیت(ع) به عنوان کالای دنیوی استفاده کنند، البته مداحان خطه آذربایجان همواره به اخلاق شهرت داشته‌اند.

آیت الله خاتمی همچنین در خصوص سبک مداحی نیز ابراز داشت: در شأن مداحی نیست که آهنگ‌های لس آنجلسی را تغییر داده و در قالب مداحی بخواند، مداحان جدید این استعداد را دارند که از درون بجوشند و سبک خودشان را تولید کنند.

وی بر ضرورت مستند بودن روضه‌های تاکید کرد و اظهار داشت: همچنان که روضه دروغ گفتن نادرست است، اتهام به مداح نیز نادرست است، باید برای روضه فضا و زمینه فراهم شود پس پرورش روضه دروغ نیست، زبان حال روضه از زبان شعرای خوش ذوق یک ویژگی و ظرفیت است.

منبع: حوزه نیوز

نظر شما