شناسهٔ خبر: 28675890 - سرویس بین‌الملل
منبع: ابنا | لینک خبر

اردوغان: کنسولگری عربستان پیشرفته‌ترین دوربین‌ها را دارد/ درباره سرنوشت خاشقجی سکوت نخواهیم کرد

رئیس جمهور ترکیه درباره ناپدید شدن جمال خاشقجی گفت: ما تمامی ابعاد این مسئله را بررسی خواهیم کرد. ربایش در کشور ما واقع شده است و نمی توانیم در قبال این مسئله ساکت بمانیم.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ رئیس جمهور ترکیه درباره ناپدید شدن جمال خاشقجی گفت: ما تمامی ابعاد این مسئله را بررسی خواهیم کرد. ربایش در کشور ما واقع شده است و نمی توانیم در قبال این مسئله ساکت بمانیم چون مسئله معمولی نیست.

«رجب طیب اردوغان»  همچنین گفت: جمال خاشقجی فرزند خاندان معتبر و نویسنده معتبر بین المللی است و ناپدید شدن او زمانی به وقوع پیوست که در آستانه ازدواج با یک خانم ترکیه ای بود.

وی عنوان کرد: در رابطه با موضوع از همان روز اول دستورهای لازم را به وزرای دادگستری و خارجه صادر کردم و این مسئله بُعد ویژه ای دارد.

رئیس جمهور ترکیه تأکید کرد: ما موضوع را با تمام ابعاد آن به شکل دائمی و لحظه به لحظه دنبال می کنیم. آیا ممکن است که در کنسولگری و یا سفارتی دوربین مدار بسته وجود نداشته باشد؟ آیا امکان دارد که در کنسولگری عربستان که این حادثه در آن رخ داده است، دوربین وجود نداشته باشد؟ کنسولگری عربستان در استانبول دارای پیشرفته ترین دوربین ها است و این دوربین ها می توانند هر گنجشک و مگسی که از آنجا عبور می کند را تصویربرداری کنند.

گفتنی است جمال خاشقجی 59 ساله، بعد از انتخاب «محمد بن سلمان» به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک و به آمریکا رفت و از معدود کسانی است که توانست با اسامه بن لادن مصاحبه کند و مدتی نیز در افغانستان ماموریت داشت و در اوایل سال های 1990 برای آشتی میان بن لادن و خاندان سعود تلاش کرد.

خاشقجی با کمک ولید بن طلال یک شبکه تلویزیونی در بحرین به نام "العرب" تاسیس کرده بود ولی مدت کوتاهی پس از فعالیت بسته شد.

وی در مقالاتی که در روزنامه واشنگتن پست می نوشت، از جنگ عربستان در یمن، بحران اقتصادی عربستان با کانادا و دستگیری مدافعان حقوق زنان انتقاد می کرد.

روابط ترکیه و عربستان سعودی را که در پی حمایت مقامات ریاض از دولت السیسی در مصر و نیز تحریم قطر سرد شده، با ربایش یا کشته شدن این روزنامه نگار، می تواند پرتنش و چالش برانگیزتر شود.

...............................
پایان پیام/ 167