شناسهٔ خبر: 23531649 - سرویس بین‌الملل
منبع: پارسینه | لینک خبر

ترامپ برای آخرین بار تعلیق تحریم ایران را امضاء کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، که از ابتدا مخالف توافق اتمی سال ۲۰۱۵ جامعه جهانی با ایران بوده است، روز جمعه ۱۲ ژانویه برای «بار آخر» تعلیق تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران در چارچوب آن توافق را تمدید کرد.

صاحب‌خبر -
ترامپ 
 
 
به گزارش پارسینه،دونالد ترامپ رفع تحریم‌های ایران را تا ۱۲۰ روز دیگر تمدید کرده است، اما مدعی شد این می‌تواند آخرین باری باشد که این کار را می‌کند، مگر آن که شرایط مورد نظرش برآورده شود. وزارت دارایی آمریکا هم آیت الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه را تحریم کرده است.

یک مقام کاخ سفید به خبرنگاران گفته است که آقای ترامپ می‌خواهد اقدامات سختگیرانه‌ تازه‌ای در توافق هسته‌ای گنجانده شود، و در صورت تخطی ایران از تعهداتش، آمریکا بتواند بلافاصله تحریم‌ها را برگرداند.او می‌خواهد برنامه موشکی ایران به مذاکره گذاشته شود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز در تازه ترین تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران، ۱۴ شخصیت حقیقی و حقوقی از جمله آیت الله صادق لاریجانی،رئیس قوه قضائیه را تحریم کرد.

پیشتر، استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، وعده داده بود که تحریم های غیر هسته ای و بخصوص برای حقوق بشر آمریکا علیه ایران، اجرا خواهد شد.شورای عالی فضای مجازی، زندان رجایی شهر،مرکز ملی فضای مجازی نیر در لیست تحریم وزارت خزانه داری آمریکا قرار دارند.

در بیانیه دولت آمریکا آمده است که رئیس جمهور آمریکا مشتاق است که با هم پیمانان اروپایی برای رفع نواقض برجام همکاری کند.در این بیانیه آمده که این آخرین فرصت است و اگر دیگر کشورها در این فرصت زمانی در [بر طرف کردن نواقص] موفق نشوند،آمریکا از توافقنامه هسته ای کنار خواهد کشید.

در این بیانیه آمده که رئیس جمهور آمریکا، ماه اکتبر گذشته، راهبرد جدید در قبال ایران را اعلام کرد. این استراتژی تهدیدهای ایران که برنامه هسته ای فقط یکی از آنها است، مورد توجه قرار داد.

در همین حال، دونالد ترامپ در بیانیه ای در همین زمینه، ضمن تکرار ادعاهای پوچ و پوشالی گذشته مدعی شد: رژیم ایران بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان است.این رژیم حزب الله، حماس و بسیاری از تروریست های دیگر را قادر ساخته است که هرج و مرج ایجاد کنند و مردم بی گناه را بکشند. این حکومت به منظور تخریب سراسر منطقه خاورمیانه ضمن تامین مالی بیش از۱۰۰ هزارشبه نظامی، آنها را آموزش داده و مسلح کرده است.

رییس جمهوری آمریکا در ادامه برنامه موشک های بالیستیک ایران را تهدیدی برای کشورهای منطقه دانسته است.