شناسهٔ خبر: 23530191 - سرویس ورزشی
منبع: جوان | لینک خبر

دنیزلی در یک قدمی تراکتورسازی

کار گل‌محمدی در تبریز تمام شد

با شکست دو بر صفر تراکتورسازی مقابل نفت کار یحیی گل‌محمدی در تبریز تمام شد و به زودی سرمربی جدید این تیم معرفی می‌شود.

صاحب‌خبر -
شیوا نوروزی

با شکست دو بر صفر تراکتورسازی مقابل نفت کار یحیی گل‌محمدی در تبریز تمام شد و به زودی سرمربی جدید این تیم معرفی می‌شود. ناکامی‌های تراکتورسازان در حالی با باخت به نفت تداوم یافت که خبر برکناری سرمربی قرمز‌ها از هفته گذشته رسانه‌ای شده بود و حالا هشتمین شکست فصل پروژه عبور از یحیی را رسمی کرد. نکته قابل توجه اینکه هواداران تراکتورسازی شعار «‌حیا کن، ر‌‌ها کن‌» را علاوه بر گل محمدی برای آجرلو مدیرعامل باشگاه نیز سر دادند. مصطفی دنیزلی گزینه اصلی نشستن روی نیمکت تراکتورسازان است. 
یحیی گل‌محمدی تنها مربی‌اي بود که شرایط دشوار تراکتورسازی را قبول کرد و هدایت تیم را در این فصل لیگ برتر پذیرفت. محرومیت از پنجره نقل و انتقالات یکی از دلایلی است که گل محمدی در مواجهه با انتقاد‌‌ها همواره به آن اشاره می‌کند.

حضور تراکتورسازی در بین تیم‌های پایین جدولی، حذف از جام حذفی و کسب تنها پنج برد در لیگ برتر کاسه صبر هواداران و مدیران تیم را لبریز کرده است، تا جایی که رویارویی با نفت آخرین فرصت گل‌محمدی برای نجات تیم به حساب می‌آمد. با این وجود نماینده تام‌الاختیار آجرلو از چند روز قبل به ترکیه رفته و مذاکرات جدی با دنیزلی را آغاز کرده است. یحیی گل‌محمدی در کنفرانس خبری بعد از بازی از هواداران عذرخواهی کرد اما حرفی از استعفا نزد: « در این مدت گزینه‌های زیادی برای جایگزینی من مطرح شد و همین موضوع تمرکز را از تیم ما گرفت. فشارهای زیادی را در نیم فصل دوم تحمل کردیم و همین فشار‌‌ها به بازیکنان هم انتقال پیدا کرد. به دنبال کم کردن فشار‌‌ها بودیم اما موفق نشدیم. در هر صورت من یک مربی حرفه‌ای هستم و با باشگاه قرارداد دارم، نظر باشگاه مهم است، هر تصمیمی باشگاه بگیرد، اطاعت می‌کنم. فوتبال همین است، یک روز خوب و یک روز بد دارد. یک روز تشویق و یک روز توهین، تمام این مسائل در مربی‌گری فوتبال طبیعی است.»‌ گل محمدی تا پایان فصل با تراکتورسازی قرارداد دارد، به همین خاطر به هیچ وجه حاضر به استعفا نیست. 
   
صدای پای مصطفی بیک 

نام مصطفی دنیزلی برای هواداران فوتبال در ایران کاملاً آشناست. مربی موسفید کرده اهل ترکیه پیش از این برای اولین بار توسط محمد آجرلو پایش به فوتبال کشورمان باز شد و روی نیمکت پاس نشست. پرسپولیس هم دومین تیمی بود که سکان هدایتش به دنیزلی سپرده شد و حال با توجه به علاقه شدید آجرلو به او احتمالاً تراکتورسازی سومین تیم ایرانی دنیزلی خواهد بود. مربی 68 ساله در حال حاضر با یک باشگاه ترکیه‌ای به عنوان مشاور همکاری می‌کند و در صورتی می‌تواند به تبریز برود که با مسئولان آن باشگاه به توافق برسد. چالش دیگر گرفتن مجوز از ستاد کل نیروهای مسلح است؛ پیش از این، اين نهاد به خدمت گرفتن مربیان خارجی برای تیم‌های نظامی را ممنوع اعلام کرده بود و در شرایط فعلی باید دید اجازه حضور دنیزلی یا هر مربی خارجی در تراکتورسازی صادر می‌شود یا نه. 
   
سایر گزینه‌ها

با اینکه مدیران تراکتور بر مذاکره با دنیزلی و به خدمت گرفتن این مربی پا به سن گذاشته تأکید زیادی دارند اما در عین حال نام چند گزینه دیگر نیز مطرح شده است. به غیر از جواد نکونام، فراز کمالوند و حتی رسول خطیبی گزينه‌هاي ايراني‌ هستند که البته شانس چندانی برای گرفتن جای گل‌محمدی ندارند. هموطن دنیزلی به نوعی آلترناتیو تراکتورسازان محسوب می‌شود. ارتورو سالام که سابقه سرمربیگری بشیکتاش ترکیه را در کارنامه دارد دومین گزینه احتمالی قرمز‌‌ها است. مربی 48 ساله اهل ترکیه تاکنون هدایت تیم‌های سامسون اسپور، بورسیا اسپور و چند تیم ترکیه‌ای دیگر را نیز برعهده داشته است. گفته می‌شود تراکتوري‌ها با سالام نیز مذاکره کرده‌اند. ارسون ینال دیگر مربی ترکیه‌ای است که نامش در رسانه‌های کشورمان مطرح شده؛ ینال کارنامه موفقی دارد. قهرمانی با فنرباغچه در لیگ ترکیه، هدایت ترابوزان اسپور در جام یوفا و کشف آردا توران هافبک سرشناس ترکیه‌ای از جمله موفقیت‌‌های این مربی است.