شناسهٔ خبر: 19993927 - سرویس سیاسی
منبع: روزنامه حمایت | لینک خبر

ولایتی :

گزیده ها

صاحب‌خبر -

عضو هیأت عالی نظارت بر برجام  با بیان اینکه دست ما برای مقابله با کاری که آمریکایی‌ها کردند باز است ، تاکید کرد: اروپایی ها نقض برجام از سوی آمریکا را تایید کردند.
علی‌اکبر ولایتی عضو هیأت عالی نظارت بر برجام در خصوص مصوبه اخیر سنای آمریکا در تشدید تحریم‌ها علیه ایران، اظهار داشت: ظریف در نامه به موگرینی، اروپایی‌ها را به صراحت به نقض بندهای ۲۶، ۲۷ و ۲۸ برجام ارجاع داد. وی افزود : اروپایی ها تصدیق کردند که برجام از جانب آمریکا نقض شده است. عضو هیأت عالی نظارت بر برجام  تصریح کرد: طبعاً وقتی اروپایی‌ها این موضوع را تصدیق می‌کنند در روابط تجاری با کشورمان وقفه ایجاد نخواهند کرد و تعامل ما با آنان در حوزه تجاری رو به پیشرفت است. ولایتی مصوبه اخیر سنا را ناقض بندهای مختلف برجام دانست و افزود: این در حالی است که آمریکا و دیگر اعضای 1+5 متعهد شده‌اند که از هر کاری که مستقیم یا غیرمستقیم، برجام را دچار مشکل کند بپرهیزند و حال آنکه کشورمان به تعهداتش عمل کرده است؛ مصوبه سنا قطعاً با روح و متن برجام مغایرت دارد و مستقیم و غیرمستقیم با بندهای 26، 27 و 28 مغایر است.

 آمریکا قابل اعتماد نیست
وی بیان کرد: آنچه اهمیت دارد این است که آمریکایی‌ها بار دیگر نشان دادند که قابل اعتماد نیستند و کسانی که اهل درک و سیاست جهانی هستند و آمریکایی ها را در صحنه جهانی آزموده بودند از ابتدا این باور را داشتند که آنان قابل اعتماد نیستند گرچه برخی شاید با خوش بینی اینگونه بیان و القاء می‌کردند که اگر ما هم مانند برخی دیگر با آمریکایی ها صحبت و با آنان مسالمت‌آمیز رفتار کنیم آنان هم با ما مسالمت‌جویانه رفتار می‌کنند و به قولشان وفادار خواهند بود. ولایتی در گفت و گو با خبرگزاری صدا و سیما  افزود: اقدام اخیر آمریکایی‌ها سبب شد افراد خوش باور یا دیرباوران هم در این باره به اتفاق نظر برسند بنابراین یکی از برکات این کار شیطانی آمریکایی‌ها و همه دست اندرکاران تصویب این تحریم‌ها (دموکرات ها و جمهوریخواهان) این بود که نه فقط ایران که همه ملت‌های دنیا فهمیدند که کشتی بان را سیاست دیگر آمده است و آنچه در بطن آمریکایی‌ها بود با ترامپ بروز کرد و الا اوباما هم مانند ترامپ است. رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برای اثبات اینکه تفاوت میان دموکرات‌ها و جمهوریخواهان نیست باید دانست که اعضای این دو حزب با هم کنار آمدند در حالی که دموکرات‌ها متعهد بودند و در گذشته اوباما، کری و دیگران تأکید و وانمود می‌کردند که به گفتار و تعهدشان پایبندند اما در قانون این مصوبه که نامش مقابله با ایران و در واقع مقابله با دنیاست دموکرات‌ها و جمهوریخواهان متحد شدند و به نوعی سازش و ساخت و پاخت کردند به نحوی که این قانون روس‌ها را نیز شامل می‌شود و دموکرات‌ها نیز چشمشان را با قراردادی که با ایران در برجام امضا کرده بودند، بستند. ولایتی با اشاره به اذعان مکرر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به متعهد بودن کشورمان به تعهداتش در چارچوب برجام افزود: اروپایی‌ها این موضوع را می‌دانند و دلیلی ندارد که تحریم‌های کشورمان را به بهانه‌های واهی پیگیری کنند بنابراین تحریم‌های آمریکا یک جانبه است در حالی که در گذشته چند جانبه بود. حمیدرضا حاجی‌بابایی نماینده مردم همدان هم در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران؛ به طرح تحریم‌های اخیر مجلس سنای آمریکا علیه ایران واکنش نشان داد. وی اظهار داشت: توافق برجام یک تعهد دو جانبه بود و در حالی که جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در این راستا عمل کرده است طرف مقابل فقط بر اجرای بخش کمی از آن متعهد باقی مانده است. این نماینده مجلس با بیان اینکه آمریکا با طرح اخیر خود به سمتی در حرکت است که هر آنچه که در برجام به آن عمل کرده را از بین خواهد برد، تأکید کرد: طبق این مصوبه خسارت‌های سنگین‌تری بر اساس تحریم‌های جدید به ایران وارد خواهد شد.