همه‌ی خبرهای امروز
 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  یارگیری سیاسی در رسانه‌ها

  دکتر امیر حسین خالقی کارشناس سیاست‌گذاری در حکایتی نقل کرده‌اند که زمانی در ویتنام تعداد زیاد موش‌ها دردسرساز شده بود. دولتی‌ها خواستند با کمک گرفتن از مردم محلی با زاد و ولد بالای موش‌ها مبارزه کنند. طرح «یارانه موش‌کشی» پیشنهاد شد که طبق آن هر یک از ویتنامی‌ها می‌توانستند بعد از شکار و از بین بردن موش‌ها، دم آنها را تحویل دهند و پاداش خود را دریافت کنند. از قرار بسیار هم امیدوار بودند که این طرح «مشارکتی» موثر باشد. اما ماجرا به شکل دیگری پیش رفت، تعداد موش‌های دم بریده به شدت افزایش یافت! قضیه این بود که مردم موش‌ها را به دام می‌انداختند، دم آنها را می‌بریدند تا پاداش دولتی دریافت کنند، ولی خود موش‌ها را رها می‌کردند تا دوباره زاد و ولد کنند؛ کاری که در واقع می‌توانست درآمد آنها را هم در آینده تضمین کند.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  معجون الکل و تریاک

  عباس عبدی روزنامه‌نگار می‌گویند حشره‌ای را که به صورت جهشی حرکت می‌کرد، در یک وضعیت آزمایشی قرار دادند. آن حشره برای پریدن مقدار معینی ارتفاع می‌گرفت، مثلا ۱۰ سانتی‌متر. در وضعیت آزمایشی سقف شیشه‌ای روی حشره قرار دادند که اندازه پرش آن را تا ۵ سانتی‌متر محدود می‌کرد و پرنده هنگامی که می‌پرید به سقف می‌خورد و حرکت آن دچار اختلال می‌شد. کم‌کم حشره یاد گرفت که پرش‌های زیر ۵ سانتی‌متر انجام دهد که دچار مشکل نشود. پس از این مرحله سقف را برداشتند، ولی حشره هیچ‌گاه دیگر بالاتر از ۵ سانتی‌متر جهش نکرد!

 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  یارانه مطبوعات

  بخش قابل‌توجهی از اقتصاد ایران متکی به یارانه‌های دولتی است و بدون حضور این یارانه‌ها بسیاری از فعالیت‌هایی که امروز اقتصادی تلقی می‌شوند، دیگر اقتصادی نخواهند بود.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  دستور در اولویت قرار گرفتن محصولات ارگانیک

  دنیای اقتصاد : وزیر جهاد کشاورزی بر ضرورت در اولویت قرار گرفتن محصولات گواهی شده و ارگانیک در صدور و تمدید تمام مجوزها و نیز تخصیص اعتبارات و استمهال تسهیلات بخش کشاورزی تاکید کرد.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  اولین‌های بورس - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶

 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  مرجعیت تشخیص با کیست؟

  بهروز گرانپایه روزنامه‌نگار در حالی که موضوع مطبوعات از منظر تجمیع جنبه‌های مختلف، یعنی: تولید مطلب، هزینه‌ها، مخاطب، رقابت‌های حرفه‌ای و تکنولوژیک (گسترش شبکه‌های مجازی) و... به مرز بحران نزدیک شده است، موضوع یارانه نیز به‌عنوان یک مساله لاینحل بر شدت دغدغه «بودن یا نبودن» نشریات مکتوب افزوده است.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  نقدی بر اظهارات ایرج عرب، بعد از تکذیب شایعه جدایی

  نه ما راضی هستیم، نه آقای وزیر!

  دنیای اقتصاد : در این چند روز توفانی از شایعات در مورد احتمال جدایی ایرج عرب از پرسپولیس راه افتاد؛ شایعاتی چنان جدی که هر لحظه انتظار می‌رفت وزارت ورزش حکم نفر جانشین او را بزند.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  دست‌اندازهای صنعت چاپ لیبل

  کامیار تقیان عضو هیات‌مدیره شرکت ایرال مانا لفاف در ابتدای شکل‌گیری صنعت چاپ لیبل در کشور، شعاع چالش‌ها و مشکلات بسیار گسترده و فراگیر بود. با گذر زمان این امکان فراهم شد که بخش‌های وسیعی از مشکلات فنی برطرف شود، اما برخی دست‌اندازها همچنان به قوت خود باقی ماند. یکی از چالش‌ها، حضور شرکت‌های خارجی است که به‌عنوان رقبای شرکت‌های داخلی حاضر نیستند بازار ایران را ترک کنند. این موضوع از آن جهت به مانع تبدیل شده که به گفته سیاست‌گذاران حضور محصولات وارداتی که مشابه تولید داخل دارند، جایز نیست. به اعتقاد آنها، این موضوع به جایگاه تولید در کشور لطمه وارد می‌کند. برای حل این مساله، به حمایت‌های دولت نیاز است تا راه‌های نفود این‌گونه شرکت‌ها به کشور مسدود شود. این شرکت‌ها به شکل‌ها و روش‌های مختلف با توجه به اینکه از لحاظ رشد و توسعه و حمایت‌های مالی از ایرانی‌ها قوی‌تر هستند، تلاش می‌کنند که بازار ایران را حفظ کنند.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  کنعانی‌زادگان در لیست مازاد نیست

  سایت باشگاه پرسپولیس : باشگاه پرسپولیس در واکنش به شایعه حضور محمد‌حسین کنعانی‌زادگان در لیست مازاد این باشگاه توضیحاتی را ارائه داد. روابط‌عمومی این باشگاه اعلام کرد با نزدیک شدن به زمان آغاز رقابت‌های فصل جدید لیگ برتر و در شرایطی که مجموعه تیم و باشگاه خود را آماده شروع مسابقات کرده‌اند، شاهد رواج اخبار نادرست و شایعات گوناگون علیه پرسپولیس هستیم. اخباری مانند خروج کنعانی‌زادگان یا هریک از دیگر بازیکنان، از جمع اعضای تیم به‌شدت تکذیب می‌شود.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  قهرمانی جوانان فوتبال در آسیای میانه

  دنیای اقتصاد : تیم‌ملی فوتبال جوانان ایران در بازی پایانی خود در رقابت‌های آسیای میانه در ورزشگاه مرکزی شهر دوشنبه برابر تاجیکستان میزبان قرار گرفت و درحالی‌که با یک تساوی قهرمان می‌شد، مقابل میزبان یک - یک مساوی کرد و جام قهرمانی را به‌دست آورد. تیم ایران پیش‌تر توانسته بود ازبکستان، افغانستان و ترکمنستان را دراین رقابت‌ها با شکست روبه‌رو سازد.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  فراخوان سرمایه‌گذاری در مناطق ساحلی دریاچه ارومیه

  مدیرکل میراث‌فرهنگی آذربایجان غربی از برگزاری فراخوان برای سرمایه‌گذاری در مناطق ساحلی دریاچه ارومیه خبر داد.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  آمار هفتگی بازار سهام - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶

 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  انتشار یادنامه جامعه‌شناس فقید

  کتاب «امین جامعه‌شناسی ایران: یادمان محمدامین قانعی‌راد» به کوشش حسین گنجی روانه بازار نشر شد. در این کتاب یادداشت‌ها، گفت‌وگوها و سخنرانی‌های شخصیت‌های علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ایران با محوریت نقش، دامنه اثرگذاری و فعالیت‌های متنوع علمی، اجتماعی، سیاسی و اندیشگی قانعی‌راد مورد توجه قرار گرفته است. همچنین در این کتاب درباره شعاع اندیشه‌ها و نشر فکر قانعی‌راد در جامعه ایرانی، موضع‌گیری‌های شجاعانه و بدون تکلف قانعی نسبت به تحولات سیاسی و اجتماعی، نقش کلیدی او در نمایاندن جامعه ایرانی و مدیریت انجمن جامعه‌شناسی ایران نیز مطالبی ارائه شده است.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  با وجود مشکلات مالی باشگاه‌های ایرانی

  خارجی‌ها همچنان در سبد خرید

  دنیای اقتصاد : پس از وقفه‌ای نسبتا طولانی حالا هواداران فوتبال انتظار شروع لیگی پرهیجان را می‌کشند، اما لیگ جدید در شرایطی آغاز خواهد شد که باشگاه‌ها نسبت به سال‌های قبل از لحاظ شرایط مالی دچار مشکلات بیشتری هستند و بیم آن می‌رود که این موضوع روی کیفیت لیگ اثر منفی داشته و در ادامه بازیکنان و کادر فنی تیم‌ها به‌دلیل عدم دریافت مطالبات خود مانند سال‌های قبل وارد فضای اعتصاب و تحریم تمرینات شوند. این درحالی است که بی‌پولی در روزهای اخیر به فدراسیون فوتبال هم سرایت کرده و آنها برای پرداخت مطالبات ویلموتس هم به مشکل خورده‌اند.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  واکاوی نسل سوخته در هفته‌نامه«تجارت‌فردا»

  دنیای اقتصاد : سیصد و بیست و هفتمین شماره هفته‌نامه «تجارت‌فردا» با تمرکز بر کسب‌و‌کارهای خانگی منتشر شد. در روی جلد این شماره با عنوان «نسل سوخته» در پاسخ به این پرسش که چرا کسب‌و‌کارهای خانوادگی در ایران به نسل سوم و چهارم نمی‌رسند، می‌خوانیم: «می‌گویند کسب‌و‌کار خانوادگی، ارثیه پدر و مادر برای فرزندان نیست بلکه ودیعه فرزندان نزد پدر و مادر است. به همین دلیل وارثان جوان باید متوجه باشند که به دست گرفتن امور و اداره شرکت خانوادگی یک فرصت است نه باری اضافه بر دوش. جوانان گاهی این پیام را درک نمی‌کنند و بار امانت به دوش نمی‌کشند. پس آینده کسب‌و‌کارهای خانوادگی چه می‌شود؟»جدیدترین شماره هفته‌نامه «تجارت‌فردا» در ۱۰۰ صفحه و به قیمت ۱۵ هزار تومان منتشر شده است.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  سپاهان به‌دنبال نورافکن و ابراهیمی

  فارس : دو لژیونر فوتبال ایران موردتوجه کادرفنی تیم سپاهان قرار دارند. باشگاه سپاهان طبق برنامه ارائه شده از سوی کادرفنی در تلاش برای تقویت این تیم برای حضوری پرقدرت در فصل جدید است، به همین خاطر مدیران باشگاه درحال‌حاضر مشغول مذاکره با امید ابراهیمی و امید نورافکن هستند تا در صورت فراهم شدن شرایط، آنها را به خدمت بگیرند.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  امکان جدید شهری در تبریز

  سیما نیک‌رفتار دنیای‌اقتصاد – تبریز : سیستم جدید و یکپارچه پارک حاشیه‌ای به‌صورت الکترونیک و آنلاین به زودی در تبریز راه‌اندازی می‌شود. اصغر آدی بیگ، مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تبریز با اعلام این خبر گفت: اپلیکیشن جدید سیستم پارک حاشیه‌ای با عنوان «آذرپارک» برای سیستم‌های عامل گوشی‌های تلفن آماده شده و شهروندان می‌توانند برای استفاده از سیستم جدید پارک حاشیه ای، این اپلیکیشن را در گوشی تلفن همراه خود نصب کنند.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  رونمایی اطلس گردشگری روستایی نقده در دومین جشنواره ملی گردشگری

  مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی از رونمایی اطلس گردشگری روستایی شهرستان نقده هم‌زمان با برگزاری دومین جشنواره ملی گردشگری خبر داد. به گزارش میراث آریا، جلیل جباری، مدیرکل میراث فرهنگی این استان، در چهارمین جلسه شورای اداری شهرستان نقده گفت: ظرفیت‌های گردشگری این شهرستان قابل‌توجه بوده و با وجود موقعیت مناسبی که دارد و به‌دلیل اینکه این شهرستان در مسیر اصلی تردد مرزی و عبور و مرور گردشگران قرار گرفته است باید بتواند با ایجاد مراکز تفریحی و مراکز متعدد جاذبه‌های گردشگری از این ظرفیت‌ها استفاده کند. جباری با بیان اینکه زمینه را باید برای سرمایه‌گذاری در این شهرستان آماده کنیم، افزود: نبود مرکز اقامتی مناسب در این شهرستان یکی از مشکلات اصلی بوده که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد و طبق دستور رئیس‌جمهوری و نیز دستور رئیس سازمان میراث فرهنگی، شناسایی زمین و مکان‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری و اخذ نظر دستگاه‌های متولی زمینه‌ها و اعلام موافقت با سرمایه‌گذاران باید در اولویت برنامه‌ها قرار گیرد.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  دستور تثبیت قیمت به هتل‌ها

  دنیای اقتصاد : معاون گردشگری با بیان اینکه نرخ هتل‌های کشور یک‌بار و در پایان شهریور هر سال تعیین می‌شود، متذکر شد: هتل‌ها اجازه ندارند قیمت‌ها را گران‌تر کنند.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  خط‌ مستقیم از فرودگاه امام به کیش سفر خارجی‌ها را رونق می‌دهد؟

  کریدور پروازی به جزیره توریستی

  لیلا اکبرپور دنیای‌اقتصاد : جزیره توریستی جنوب کشور صاحب یک کریدور پروازی برای مسافرت مستقیم خارجی‌ها از فرودگاه امام (ره) به این منطقه مرجانی شد.پنج‌شنبه گذشته با افتتاح خط پروازی فرودگاه امام به مقصد کیش و بالعکس، امکان سفر بدون معطلی گردشگران خارجی از تهران به این جزیره توریستی-تفریحی فراهم شد.به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، جابه‌جایی فرودگاه و اتلاف وقت ناشی از آن، یک عامل بازدارنده برای سفرهای گردشی محسوب می‌شود.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  اصول مدیریتی کارآمد برای انتقاد کارکنان و مدیران از هم

  راوی: کیم اسکات، نویسنده کتاب Radical Candor مترجم: سیدحسین علوی‌لنگرودی برداشت اول: یادم می‌آید تنها دو ماه پس از اینکه به شرکت گوگل پیوستم، با لری پیج در مورد رویکرد او در قبال یکی از سیاست‌های اعلامی شرکت اختلاف نظر پیدا کردم و این اختلاف تا آنجا ادامه پیدا کرد که تصمیم گرفتم در اقدامی شجاعانه (و حالا که به آن موقع نگاه می‌کنم، اشتباه) ایمیلی برای ۳۰ نفر از روسا و مدیران ارشد گوگل، از جمله لری پیج بفرستم و در آن نوشته بودم: «لری مدعی است که می‌خواهد روزی اطلاعات جهان را نظام‌مند کند حال آنکه این نگرش او باعث لگدمال شدن اطلاعات جهان خواهد شد و به نظر من، این اقدام لری پیج فقط و فقط در راستای افزایش درآمدزایی گوگل و بی‌توجه به حقوق و خواسته‌های کاربران گوگل انجام می‌شود.»

 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  فروش همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون

  بزوس و تعارض‌های داخلی شرکت

  نویسنده: Brad Stone منبع: کتاب the everything store : آمازون در ۱۰ سالگی‌اش به یکی از بدترین مکان‌های ممکن برای کار کردن تبدیل شده بود. قیمت سهام شرکت ثابت بود، افزایش حقوق‌های سالانه به شدت محدود شده بود و سختگیری‌ها شدید بود. کارکنان احساس می‌کردند زیاد کار می‌کنند و در ازای آن پول خوبی دریافت نمی‌کنند. وقتی مراکز توسعه جدید در پالو آلتو و چند جای دیگر افتتاح شد، در شرکت همه به شوخی می‌گفتند این اقدام ضروری بوده، چون همه پرسنل دفتر مرکزی سیاتل می‌دانند کارکنان اینجا چقدر بدبخت هستند. در بخش مهندسی، کارکنان همواره تلاش می‌کردند زیرساخت‌های فنی را که حالا دیگر کهنه و از کار افتاده شده بودند، تعمیر کنند. بعد از مدتی، آمازون مثل خیلی از شرکت‌های تکنولوژی دیگر آن زمان، به این نتیجه رسید که بهتر است زیرساخت تکنولوژی ساده‌تر و منعطف‌تری ایجاد کند که آن را معماری خدمات-محور می‌نامیدند. این تحول بیش از سه سال طول کشید و دردسرهای زیادی برای مهندسان شبکه ایجاد کرد. در نتیجه، ده‌ها نفر از تکنسین‌های ماهر، شرکت را ترک کردند و خیلی از آنها به گوگل رفتند. استیو یگ، یکی از این مهندس‌ها بود که در همین اوان از آمازون رفت. او چند سال بعد، نظراتش را در مورد کارفرمای سابقش در شبکه اجتماعی گوگل پلاس منتشر کرد: «چالش من با آمازون این است که راهی برای توصیف آن پیدا کنم، بدون اینکه بخواهم بالا بیاورم. آنها از بسیاری جهات کلاس جهانی دارند؛ به‌‌خصوص وقتی پای مشتریانشان در میان باشد. اما در مورد کارکنان این‌طور نیست. در نهایت، مشتری برای آنها اهمیت دارد.»

 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  شرکت‌های برنده چگونه از قدرت و سرعت دوشادوش هم بهره می‌برند

  کوبیدن بر طبل دیجیتال

  مترجم: مریم رضایی منبع: McKinsey : بیشتر مدیرانی که می‌شناسیم، احساسی ذاتی و قدرتمند نسبت به ریتم کسب‌وکارشان دارند. آنها می‌دانند اهرم‌های استراتژیک را با چه سختی و سرعتی استفاده کنند، سازمان خود را حرکت دهند و استراتژی‌ها را اجرا کنند تا اهدافشان محقق شود. یا حداقل قبلا این‌گونه بوده است. این روزها دیجیتال‌سازی ریتم رقابت را در بسیاری از صنایع تشدید و مدیران را سرگردان کرده است، چون سیستم‌های جمع‌‌آوری اطلاعات بسیار کند عمل می‌کنند یا به هم متصل نیستند، رویکردهای تعیین جهت بسیار محتاطانه پیش می‌روند و هنجارهای مدیریت استعداد در یک راستا حرکت نمی‌کنند.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  با گوشی قدیمی که با رجیستری قطع شده چه کنیم ؟

  ایسنا : در‌صورتی‌که با وجود انجام فرآیندهای مربوط به رجیستری یا ناآگاهی از این فرآیندها، پیامکی مبنی‌بر قطع سرویس در اپراتورهای همراه دریافت کرده‌ یا ارتباط شما قطع شده‌ است، مشکل خود را با سامانه‌ همتا مطرح و موضوع را پیگیری کنید.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  کنسول قدرتمند بازی در آینده

  آی تی ایران : مدتی می‌شود که شایعه شده شرکت نینتندو روی مدلی جدید و قدرتمند از کنسول بازی سوئیچ کار می‌کند. خود شرکت نینتندو، وجود کنسول جدید را تایید نکرده اما این محافظه‌کاری، در مورد محصولات پیشین این شرکت نیز سابقه داشته است. نینتندو قبلا در مورد معرفی مدل‌های نینتندو سوئیچ لیت – Nintendo Switch Lite یا نسخه نینتندو سوئیچ جدید – Nintendo Switch نیز تا مدت‌ها خبری اعلام نمی‌کرد.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  سبقت مرسدس از بی‌ام‌و و آئودی به چین

  دنیای اقتصاد : مرسدس‌بنز توانسته است تا با رشد فروش ۱۳ درصدی ماه جولای در چین، از آئودی و بی‌ام‌و سبقت بگیرد. به این ترتیب مرسدس‌بنز در مجموع هفت ماه نخست سال ۲۰۱۹ فروش بیشتری را نسبت به دو رقیب آلمانی خود به ثبت رسانده است. این برند آلمانی توانست تا با فروش ۵۹ هزار و ۴۳۵ دستگاه در ماه جولای، مجموع فروشش در هفت ماه نخست ۲۰۱۹ را به ۴۰۴ هزار و ۹۲ دستگاه برساند. فروش ماه جولای بی‌ام‌و نیز اگرچه با رشد ۱۶ درصدی مواجه شد اما نتوانست رکورد فروش بهتری از ۵۱ هزار و ۳۷۷ دستگاه داشته باشد. بی‌ام‌و جزئیات فروش برند بی‌ام‌و را طی هفته ماه نخست اعلام نکرد و در عوض تاکید کرد که مجموع فروش بی‌ام‌و و خودروهای مینی آن در این مدت به ۴۰۴ هزار و ۲۳ دستگاه رسید. آئودی نیز که در سال ۲۰۱۸ به‌عنوان محبوب‌ترین خودروی لوکس چین انتخاب شد جزئیاتی از فروشش را منتشر نکرده است.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  رشد فروش فولکس در بزرگ‌ترین بازارجهان

  دنیای اقتصاد : فولکس‌واگن که پرفروش‌ترین برند خودرو در چین به حساب می‌آید، بی‌توجه به روند نزولی بازار خودروی این کشور، فروش ماه جولای خود را با ۲۲۸ هزار دستگاه، ۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داد. مقامات غول خودروسازی آلمان اعتقاد دارند که مدل‌های جدید شاسی‌بلند این شرکت در رشد فروش آن موثر بوده‌اند. فولکس‌واگن از سال گذشته تا کنون پنج مدل شاسی‌بلند جدید را که به‌طور بومی با همکاری خودروسازان چینی ساخته وارد بازار این کشور کرده است. در این ماه شاسی‌بلندها و کراس‌اوور‌ها ۳۰ درصد از مجموع فروش این ماه را به خود اختصاص داده است. با این حال میزان فروش فولکس‌واگن طی هفت ماه نخست سال جاری با کاهش ۹/ ۲ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته مواجه شده است. از سوی دیگر دو خودروی سواری پاسات جدید و لاویدا که به‌طور اختصاصی برای مشتریان چینی طراحی و روانه بازار شده‌اند نیز سهم مهمی در افزایش فروش ماه جولای این برند ایفا کردند.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  مدیرعامل انویدیا:

  هوش مصنوعی تنها ابزار قدرتمند زمانه ماست

  ندا لهردی دنیای اقتصاد : تکنولوژی هر روز ابداعات و ابزارهای مختلفی را در اختیار بشر قرار می‌دهد تا افق‌های تازه‌ای را پیش روی آنها بگستراند. در این میان اما بعضی از این ابداعات دامنه تاثیرگذاری وسیع‌تری دارند و هوش مصنوعی یکی از آنهاست؛ تا جایی که «جنسن هوآنگ» مدیرعامل شرکت بزرگ انویدیا معتقد است هوش مصنوعی تا سال‌های طولانی همچنان تقاضای زیادی خواهد داشت، چون تنها ابزار قدرتمند زمانه ماست. در جدیدترین گزارش منتشر شده از درآمدهای شرکت انویدیا حتی پیش‌بینی تحلیلگران را هم پشت‌سر گذاشته است و نشان می‌دهد که تقاضا برای کارت‌های گرافیک و تراشه‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی در فصل دوم امسال تا حد چشمگیری بالا رفته است.

 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۵ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای اقتصاد]

  نسل سوم عینک‌های واقعیت افزوده اسنپ

  دنیای اقتصاد : شرکت اسنپ که پیش‌تر با نام اسنپ‌چت شناخته می‌شد، از نسل جدید عینک‌های دوربین‌دار مبتنی بر فناوری واقعیت افزوده خود به نام Spectacles ۳ پرده برداشت. این عینک طراحی جدیدی را به خود دیده و یک دوربین HD نیز برای عمق‌بخشی به تصاویر به آن اضافه شده است. عینک Spectacles ۳ نشان‌دهنده تلاش‌های اسنپ برای ساخت یک پلت‌فرم پردازشی است که می‌توان آن را در مقابل صورت قرار داد و تجربیات جدیدی را رقم زد.طبق گفته اسنپ، این عینک در تعدادی محدود و از ماه نوامبر روانه بازار خواهد شد. قیمت Spectacles ۳ برابر با ۳۸۰ دلار تعیین شده است. این در حالی است که مدل سال قبل این عینک، با قیمت ۱۵۰ دلار به بازار عرضه شد.