همه‌ی خبرهای امروز
 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  شاخص ارزی در ایستگاه آخر جهش کرد

  دو نگاه به نوسانات دلار

  دنیای اقتصاد : دلار در هفته‌ای که به کف ۱۱۲ روزه رفته بود، با جهش در ایستگاه آخر بازدهی مثبت را به ثبت رساند. روز پنج‌شنبه شاخص ارزی ۵۰۰ تومان افزایش را تجربه کرد و به بهای ۱۳ هزار و ۵۵۰ تومان رسید. دلار که تا روز چهارشنبه روند منفی داشت، با رشد روز آخر توانست بازدهی هفتگی خود را به ۹/ ۱ درصد برساند. تحلیلگران عموما دو نگاه را برای توضیح اتفاقات هفته گذشته به‌کار برده‌اند: اولین نگاه نوسانات کاهشی و جهش روز پنج‌شنبه را از زاویه دید انتظارات بررسی می‌کند و نگاه دوم، بیشتر نوسانات خردادماهی را با استفاده از عوامل بنیادین به تحلیل نشست. انتظارات کاهشی از نگاه اول بیشتر به واسطه سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران شکل گرفته بود، حال آنکه از نگاه گروه دوم، تراز تجاری مثبت عامل بنیادی کاهش قیمت‌های خردادماهی بود. هفته گذشته سرنوشت سکه نیز به دلار گره خورده بود؛ به این ترتیب، در هفته‌ای که سکه در روز یکشنبه آن به کمترین قیمت در سال ۹۸ رسیده بود، پایان افزایشی رقم خورد که بازدهی هفتگی را نیز با رشد ۶/ ۲ درصدی مواجه کرد. عامل این افزایش رشد دلار در روز پنج شنبه بود که فلز گران بهای داخلی را نیز به قیمت ۴ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان رساند.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  عقب‌نشینی شهرداری در واقعی‌سازی عوارض ساخت؛ منافع شهر به «خواص ساختمانی» فروخته می‌شود؟

  باخت دوم پایتخت به امتیاز بگیرها

  تعدیل کاهشی فرمول تازه مصوب عوارض ساخت و ساز

  دنیای اقتصاد : گروهی از سازنده‌های پایتخت - خواص ساختمانی که همواره اضافه‌خواهی می‌کنند- مدیران شهرداری را به عقب‌نشینی از فرمول تازه‌مصوب برای دریافت عوارض وادار کردند. زمستان پارسال پایه محاسبه عوارض ساخت به شکلی تغییر کرد که در سال جاری بهای عوارض بین ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش یافت. اما مخالفان واقعی‌سازی عوارض ساخت با این بهانه که عوارض نسبت به سال ۹۳ حدود ۱۴۰ درصد افزایش یافته، برای نپرداختن حق شهر، جوسازی کردند. این در حالی است که قیمت مسکن در همین فاصله ۲۰۷ درصد رشد کرد.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  به‌صورت روزانه امکان‌پذیر می‌شود

  رصد قیمتی ۱۰۰کالای پرمصرف

  دنیای‌ اقتصاد : سامانه اعلام روزانه قیمت‌ برخی کالای پرمصرف و اساسی به‌زودی رونمایی خواهد شد. سرگیجه قیمتی در بازار کالاها موجب شد تا وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان متولی این بخش راه‌اندازی اپلیکیشنی را در دستور کار قرار دهد تا به واسطه آن رصد روزانه کالا برای مصرف‌کنندگان به وجود آید. براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته این وزارتخانه سعی دارد تا قیمت ۱۰۰قلم کالای پرمصرف و اساسی را در این اپلیکیشن به‌صورت روزانه اعلام کند.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  رشد هفتگی بورس تهران به ۸/ ۲ درصد رسید

  بازارهای مالی در نقطه صفر ارزی؟

  شروین شهریاری دنیای اقتصاد : بازار سهام در ادامه روند مثبت اخیر خود در هفته گذشته فضایی پررونق داشت که طی آن شاخص کل ۸/ ۲ درصد رشد کرد. به این ترتیب، بورس تهران با ثبت بازدهی ۳۰ درصدی از ابتدای سال ۹۸ در صدر پربازده‌ترین بازارهای سرمایه‌گذاری در کشور ایستاده است. اهمیت این عملکرد زمانی بیشتر می‌شود که توجه کنیم به رغم رفت و برگشت قیمت ارز در بازار آزاد، در نهایت نرخ ارز در محدوده ابتدای سال قرار گرفته است. به عبارت دیگر، رشد اخیر بازار سهام به‌صورت واقعی (دلاری) نیز به میزان متناظری حاصل شده است. در همین حال، همگام با افت ارز در بازار آزاد، از تب وتاب تقاضا در بورس کالا کاسته شده و نرخ محصولات مهم شرکت‌های بورسی نظیر فولاد و مس روند کاهشی داشته است که در ترسیم چشم‌انداز آتی درآمد بنگاه‌های بزرگ موثر است. تلاقی آرامش ارزی و رشد اخیر تا حد زیادی منجر به نزدیک شدن کلیت بورس به ارزش ذاتی شده است؛ وضعیتی که ادامه رشد معنادار بازار سهام در سطح شاخص کل از محدوده کنونی را منوط به تغییراتی در سطح متغیرهای کلان نظیر قیمت‌های جهانی و نرخ ارز می‌کند.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  تمدید «طرح سودمند» بانک رفاه

  گروه بنگاه‌ها : بانک رفاه، مهلت استفاده از تسهیلات طرح سودمند را تا دی‌ماه سال‌جاری تمدید کرد. در طرح مذکور که یکی از طرح‌های تسهیلاتی بانک است همه اشخاص حقیقی و حقوقی دارای حساب سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت، می‌توانند تسهیلاتی به نام خود یا بستگان درجه یک دریافت کنند. اشخاص حقوقی نیز علاوه بر استفاده از گروه‌های فوق می‌توانند برای کارکنان خود از این امتیاز استفاده کنند. افرادی که مایل به دریافت این تسهیلات هستند با سپرده‌گذاری حداقل ۵۰ میلیون ریال برای اشخاص حقیقی و ۱۰۰ میلیون ریال برای اشخاص حقوقی از تسهیلات خرد و تجاری برابر ضوابط بانک بهره‌مند می‌شوند.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  معلمیان، رئیس هیات‌مدیره انجمن ملی لیزینگ ایران شد

  گروه بنگاه‌ها : متعاقب مصوبات مجمع عمومی عادی سالانه انجمن ملی لیزینگ، پنجاهمین جلسه هیات‌مدیره انجمن برگزار شد و اعضا به اتفاق آرا، محسن معلمیان را به‌عنوان رئیس هیات‌مدیره انتخاب کردند. لازم به ذکر است در جلسه بعد از آن نیز محمد هادی موقعی مجددا به‌عنوان دبیر کل انجمن ملی لیزینگ ایران انتخاب شد.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  فروش بیش از ٦٠درصد از سهام بانک‌های ادغامی

  فاطمه بهادری گروه بنگاه‌ها : مهلت فراخوان دوم فروش سهام بانک‌های ادغامی چهارشنبه گذشته تمام شد و براساس آمار موجود، بیش از ٦٠درصد از سهام این بانک‌ها از اشخاص حقیقی و حقوقی خریداری شد.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  بیمه پاسارگاد به ازای هر سهم ۱۸۰ ریال سود داد

  گروه بنگاه‌ها : مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام بیمه پاسارگاد به ریاست معصوم ضمیری نایب رئیس هیأت مدیره این شرکت برگزار شد و علی اکبر امین تفرشی و عباس کفافی به‌عنوان ناظر و خانم دکتر نعیمیان به‌عنوان منشی جلسه، وی را در برگزاری مجمع همراهی کردند. همچنین بر اساس عملکرد سال مالی ۱۳۹۷و صورت‌های مالی ارائه شده، عایدی هر سهم EPS ۸۸۷ ریال تعیین شد و مبلغ ۱۸۰ریال سود نقدی برای هر سهم تخصیص یافت. شرکت بیمه پاسارگاد در سال مالی ۱۳۹۷ با صدور بیش از ۴میلیون و ۷۰۰ هزار فقره بیمه‌نامه بیش از ۲۳هزار و ۳۰ میلیارد ریال حق بیمه تولید کرد که این رقم نسبت به سال قبل ۴۲ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین میزان خسارت پرداختی این شرکت در سال ۱۳۹۷ بیش از ۷هزار و ۵۱۵ میلیارد ریال بوده که نسبت به سال گذشته ۳۵ درصد افزایش داشته است.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  ابطال دستورالعمل بیمه مرکزی برای خسارات خودروهای گران‌قیمت

  لیلا اکبرپور گروه بنگاه‌ها : دیوان عدالت اداری ۳۱ اردیبهشت امسال به دنبال شکایت پرویز فرج‌تبار کـارشناس رسمی دادگستری در امـور بیمه، بند ۲ ماده یک و ماده ۲ «دستورالعمل نحوه تعیین خسارت موضوع تبصره‌های ۳ و ۴ ماده ۸ قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه» را ابطال کرد.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  ملاحظات قانونی و اقتصادی مالیات بر سکه‌های پیش‌فروش شده بررسی شد

  خط قرمز مالیات ستانی

  دنیای اقتصاد : در روز‌های گذشته، خبری مبنی بر اخذ مالیات از سکه پیش‌فروش شده منتشر شده است. بررسی تجارب کشورهای دنیا نشان می‌دهد سیاست مالیاتی در بخش اقتصادی، باید دارای چهار فاکتور «ملاحظات اقتصاد کلان»، «ملاحظات بازتوزیعی»، «ملاحظات درآمدی» و «ملاحظات اعتمادی» باشد. اما بررسی‌ها حاکی از آن است که در طراحی این سیاست تنها به ملاحظات بازتوزیعی توجه شده است و همچنان بررسی دقیق‌تر تایید می‌کند که حتی ملاحظه بازتوزیعی این سیاست نیز در رسیدن به هدف خود با موانعی روبه‌رو خواهد شد.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  نگاه درازمدت و سرنوشت

  محمود سریع القلم از عمر بسیاری از ساختمان‌ها در وین، برلین، فلورانس و مادرید چند قرن می‌گذرد و به‌رغم تغییرات بنیادی در مشاغل و سبک زندگی، همچنان قابل استفاده هستند. بعضی افراد روزی دوبار بیشتر چای نمی‌خورند یا سیستم تغذیه خود را به‌گونه‌ای مدیریت می‌کنند که بعد از ساعت هشت شب، دیگر چیزی نخورند. باز افرادی پیدا می‌شوند که از اتومبیل، کفش، بهداشت دندان، لباس و چشم خود مراقبت می‌کنند. کدام انرژی و انگیزه است که شهروندی را اقناع می‌کند که هفته‌ای حداقل سه بار و هر بار، حداقل یک ساعت ورزش جدی کند؟ و در هر شرایطی، این ورزش را به‌عنوان برنامه ثابت خود قلمداد کند.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  اعتراف خودرویی وزیر صنعت

  تسنیم : وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: همه خودرو‌های ایرانی اعم از پراید و سمند که بومی‌ترین تولیدات کشور به شمار می‌روند، در حوزه قطعات الکتریکی وابسته هستند. رضا رحمانی افزود: اگر چه ادعا می‌کنیم در تولید خودرو خودکفا هستیم، اما محصولات ما فقط ۸۰ درصد تولید داخل دارند.او با بیان اینکه قرار است هزار اتوبوس، مینی بوس و کامیون در دو سال آینده نوسازی شوند، تصریح کرد: این کار ۱۱ هزار میلیارد تومان هزینه دارد، اما دولت این کار را آغاز کرده است و ما آن را سال گذشته پیگیری کردیم و امیدواریم کاهش درآمد‌های نفتی روی این طرح اثر نگذارد.رحمانی ادامه داد: خودروسازی در حال تعطیل شدن بود، اما توانستیم وضع تولید را رونق دهیم. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در شرایط تحریم واردات خودرو آزاد است، اما ما خود ممنوع کرده‌ایم، اما قطعات تحریم هستند.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  شوک بازار نفت فروکش کرد

  تحلیل قیمتی انفجار نفتکش‌ها

  دنیای اقتصاد : انفجار دو نفتکش در دریای عمان و در نزدیکی تنگه هرمز نگرانی‌ها از امنیت عرضه را افزایش داده است. با این حال این خبر تنها اثری مقطعی بر قیمت‌ها داشت؛ در واقع در ساعات اولیه انتشار این خبر بازار با شوک مواجه شد و قیمت‌ها به سرعت رو به افزایش گذاشت. اما اوج رشد قیمت نفت تنها ۵/ ۴ درصد برای نفت برنت (نفت شاخصی که بیشتر از نفت‌خام آمریکا تحت تاثیر وقایع خاورمیانه قرار می‌گیرد) شد. تا پایان این روز اثر تنش‌ها در خاورمیانه محدودتر شد و در نهایت تا پایان روز پنج‌شنبه برنت رشد حدود ۲ درصدی را به ثبت رساند.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  میزان معاملات هفتگی پلیمرها در تالار پتروشیمی به نزدیکی۳۱ هزار تن رسید

  ثبت کمترین حجم معامله در ۱۵ ماه

  محمدحسین بابالو دنیای اقتصاد : صدای پای رکود از آمارهای معاملاتی در بازار پلیمرهای بورس کالا می‌آید آن هم در شرایطی که داده‌های متناقض بسیاری را شاهد هستیم که روزهای سختی را ایجاد کرده است. کاهش حجم معاملات در کنار افت واقعی تولید در صنایع تکمیلی و همچنین بیم‌وامید از دورنمای نوسان قیمت‌ها و موکول کردن خرید به آینده از مواردی است که هر کدام بخشی از واقعیت‌های ناخوشایند بازار را رقم زده است.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  تصویب تقسیم ۲۰۰ ریال سود به ازای هر سهم صنایع لاستیکی سهند

  گروه بنگاه‌ها : در مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنایع لاستیکی سهند تقسیم ۲۰۰ ریال سود به ازای هر سهم به تصویب رسید. به گزارش «دنیای اقتصاد»، در این مجمع، داود رحمانی مدیرعامل این شرکت به تشریح عملکرد سهند در سال مالی ۹۷ پرداخت و گفت: در سال ۹۶ تولید تسمه نقاله در سهند معادل یک هزار و ۲۸۳ تن بود که در سال ۹۷ به یک هزار و ۹۵۰ تن افزایش یافت.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  سیاست‌گذاری و همراهی اجتماعی

  رضا خسروشاهی اتکای بیشتر درآمدهای دولتی بر مالیات، یکی از چند موضوع معدود مورد اجماع کارشناسان است. باید از افزایش پایه‌های مالیاتی و کاهش فرار مالیاتی حمایت کرد. وابستگی دولت به مالیات باعث پاسخگو شدن بیشتر آن نزد مردم خواهد شد و استقلال از درآمد نفتی که گویی به توفیقی اجباری برای دولت تبدیل شده، باعث می‌شود ادوار تجاری ایران، دیگر مثل گذشته وابسته به نفت نباشد.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  ۶۰۰ فعال اقتصادی به رئیس‌جمهور آمریکا نامه نوشتند

  دومین هشدار بنگاه‌ها به ترامپ

  دنیای اقتصاد : سیاست‌های تعرفه‌ای آمریکا در سیبل انتقادهای گسترده قرار گرفت. ۶۰۰بنگاه بزرگ و کوچک آمریکایی در نامه‌ای اعتراضی به «دونالد ترامپ» هشدار دادند که جنگ تجاری این کشور با چین، به اقتصاد آمریکا آسیب می‌زند و منجر به کاهش سود شرکت‌ها و از بین رفتن مشاغل از یکسو و ضرر میلیون‌ها مصرف‌کننده از سوی دیگر می‌شود. این دومین هشدار بنگاه‌های آمریکا به ترامپ در دو ماه اخیر است. پیش از این، ۱۵۱تشکل آمریکایی سیاست‌های تعرفه‌ای کشورشان را نقد کردند و خواهان برطرف شدن موانع تجارت و خاتمه یافتن جنگ تجاری شدند.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه اطلاعات]

  حمله مشترک جنگنده‌های روسیه و سوریه به نشست فرماند هان جبهة النصره

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  روایت متفاوت از انفجار نفت‌کش‌ها؛ واکنش بازار نفت بررسی شد

  پنج‌شنبه پرخبر منطقه

  دنیای اقتصاد : منطقه خاورمیانه پنج‌شنبه پرخبری را پشت سر گذاشت. در شرایطی که نخست‌وزیر ژاپن با هدف پیشبرد دیپلماسی در تهران به سر می‌برد، دو نفتکش در دریای عمان منفجر شدند. پس از این اتفاق مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا «بدون ارائه هیچ سند و مدرکی» ایران را متهم به دست داشتن در این انفجار دانست و عملیات رسانه‌ای علیه تهران را کلید زد. ساعاتی بعد، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام)، انتشار یک ویدئو با کیفیت پایین را دلیل دست داشتن ایران در این انفجار دانست. از سوی دیگر اما خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، بر خلاف تحلیل‌های جریان رسانه‌ای غرب در تفسیر این ویدئو نوشت که نیروی دریایی ایران در حال نجات ملوانان ناوهای هدف قرار گرفته در خلیج عمان بود که متوجه یک مین منفجر نشده زیر یکی از کشتی‌ها شد و بلافاصله نیروهای ویژه ایرانی به محل اعزام شدند و مین را خنثی کردند. مقامات ایران هم این حادثه را «مشکوک» و«نگران‌کننده» توصیف کردند. این حادثه بر بازار نفت نیز اثر گذاشت. در اولین ساعات بعد از این انفجارها بازار نفت با شوک قیمتی مواجه شد؛ اما هیجانات ناشی از این واقعه خیلی زود فروکش کرد و رشد قیمت‌ها متوقف شد. «دنیای اقتصاد» در گزارشی تحلیلی، به بررسی دلیل کم‌اثر بودن این انفجار بر قیمت نفت پرداخته‌ است.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه کیهان]

  موسای ما عصا انداخت (نکته)

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه کیهان]

  روحانی در اجلاس سران شانگهای:

  دولت آمریکا به تهدیدی جدی برای ثبات منطقه و جهان تبدیل شده است

  رئیس‌جمهور کشورمان گفت : دولت آمریکا با استفاده ابزاری از ظرفیت اقتصادی، مالی و نظامی خود و با اتخاذ رویکرد تهاجمی، کلیه ساختارها و قواعد بین‌المللی را بر هم زده و به تهدیدی جدی برای ثبات منطقه و جهان تبدیل شده است.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه کیهان]

  استقبال از پاسخ آیت‌الله خامنه‌ای از شهروندان کویت تا شهروندان ژاپنی(خبر ویژه)

  پاسخ حکیمانه و عزتمندانه رهبر انقلاب به پیغام فریبکارانه ترامپ، بازتاب وسیعی در میان ملت‌ها داشته است.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه کیهان]

  کیهان و خوانندگان

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  مشاور موگرینی:ایرانی‌ها بازیگرانی بسیار معقول هستند

  فارس : یکی از مشاوران ارشد مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اتهامات درباره نقش داشتن ایران در حادثه دریای عمان را رد کرده و گفته «ایرانی‌ها بازیگرانی بسیار معقول هستند».

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه کیهان]

  بشمار !(گفت و شنود)

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  اتهام‌زنی مجدد انگلیس به ایران درباره حادثه دریای عمان

  فارس : وزیر خارجه انگلیس بدون ارائه شواهد مستدل ایران را به دست داشتن در حادثه هدف قرار گرفتن دو نفت‌کش در دریای عمان متهم کرد.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه کیهان]

  چرا ترامپ لایق جواب نیست؟(یادداشت روز)

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  مصرف کاکائو سودمند است یا مضر ؟

  تسنیم نوشت: آیا مصرف کاکائو سودمند است یا می‌تواند مضرات مختلفی داشته باشد؟ آیا خوردن شیرکاکائو و شکلات‌های حاوی کاکائو برای افزایش انرژی بزرگسالان مناسب است؟ پاسخ به این سؤال را در این مطلب بخوانید.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه کیهان]

  اخبار ویژه

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  استراماچونی: دوست دارم بازیکنانی از ایتالیا به استقلال بیاورم

  ایلنا : سرمربی استقلال تهران گفت: از افراد ایتالیایی از جمله خولیو ولاسکو که سابقه کار در ایران داشتند، در خصوص کار در این کشور پرس و جو کنم. آن‌ها به من اطمینان خاطر دادند.