همه‌ی خبرهای امروز
 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  نبض بازار سهام - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  تعهد رنو به بهبود روابط با نیسان

  دنیای اقتصاد : رئیس شرکت رنو وعده داده است تا روابط با شرکت نیسان را در چارچوب اتحاد ۲۰ ساله دو طرف بهبود دهد. براساس گزارش بلومبرگ، ژان‌سنارد در دیداری با سهامداران رنو یادآور شد که اعتماد تضعیف شده میان دو شرکت را می‌توان یکبار دیگر مستحکم کرد. سنارد که از ماه ژانویه ۲۰۱۸ و پس از بازداشت کارلوس گوسن به اتهام فساد مالی جایگزین وی شد گفت: «اولویت نخست ما برقراری اتحاد بسیار مستحکم با نیسان خواهد بود و برای نیل به این هدف، دو خودروساز باید صبر و تلاش کنند.» سنارد که توسط دولت فرانسه، بزرگ‌ترین سهامدار رنو برای تصدی این پست انتخاب شد قرار بود تا روابط با نیسان را به حالت گذشته بازگرداند اما به‌نظر می‌رسد با انجام اقداماتی نظیر تلاش ناموفق برای ادغام با نیسان، سپس فیات‌کرایسلر، در جهت عکس آن حرکت کرده است. سنارد همچنین مدعی شروع دوباره در اتحاد با نیسان در آینده نزدیک شد.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  مهریه مشمول مالیات سکه می‌شود؟

  مدیرکل دفتر فنی و حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه اخذ مالیات از سکه براساس قانون مالیات‌های مستقیم است، گفت: پرداخت مهریه مشمول مالیات سکه نیست. محمد برزگری با اشاره به مبانی قانونی گرفتن مالیات از خریداران سکه اظهار کرد: مبانی آن براساس قانون مالیات‌های مستقیم بوده و در دستورالعمل مربوطه نیز قید شده است. مدیرکل دفتر فنی و حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه هر فردی که صاحب درآمد است، باید مالیات بدهد و برای همه یکسان است، ادامه داد: مواد یک و ۹۳ قانون مالیات‌ها، مستندات قانونی اخذ مالیات سکه است. وی با اشاره به ماده ۹۳ قانون مالیات‌های مستقیم بیان کرد: این ماده برای فعالان مشاغل است، یعنی اشخاص حقیقی یا عناوین دیگر نیز که در این عرصه فعال هستند، مشمول خواهند بود. این مقام مسوول مالیاتی در مورد اینکه می‌توان خرید سکه را درآمد حساب کرد، یادآور شد: وقتی سکه خرید و فروش می‌شود، مشمول مالیات خواهد بود، در غیر این‌صورت مالیاتی اخذ نمی‌شود. برزگری با بیان اینکه اگر سکه بابت پرداخت مهریه باشد، مشمول مالیات نیست، عنوان کرد: احراز این موضوع براساس مستندات مشخص می‌شود و بعدا وارد حساب‌های بانکی می‌شویم. مدیرکل دفتر فنی و حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی با تاکید بر اینکه افرادی که سکه دریافتی را نفروخته باشند، مالیاتی نمی‌دهند، بیان کرد: در صورتی که خانمی مهریه خود را دریافت کند و آن را بفروشد باید مالیات بدهد زیرا تفاوت قیمت حادث شده و درآمد کسب می‌کند.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  فولکس‌واگن و فورد در یک قدمی اتحاد

  دنیای اقتصاد : به‌گفته مدیرعامل فولکس‌واگن، این شرکت در مذاکره با فورد برای همکاری در زمینه توسعه خودران‌ها و خودروهای برقی در مراحل پایانی قرار دارد. فولکس‌واگن و فورد در ماه مارس توافقی را برای ساخت یک پیکاپ به امضا رساندند و از آن زمان در حال مذاکره برای توسعه اتحاد خود به حوزه‌های پلت‌فرم‌ خودروهای برقی و خودران‌ها هستند. هربرت دیاس، مدیر‌عامل فولکس‌واگن در نشستی با بیش از ۵۰۰ مدیر این شرکت در سراسر جهان گفت:« مذاکرات به‌خوبی ادامه دارد و در مراحل پایانی است.» وی همچنین وعده داد در آینده نزدیک جزئیات بیشتری در مورد توافق منتشر می‌شود. یک سخنگوی فورد در پاسخ به رویترز تاکید کرد که گفت‌و‌گوها در حوزه‌های متنوع بسیار سازنده بوده‌اند.» طی سال‌های گذشته، خودروسازان با وجود رقابت سرسختانه وادار شده‌اند تا در راستای کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری در فناوری خودروهای پاک به‌ اتحاد با یکدیگر روی بیاورند. به نظر می‌رسد فولکس‌واگن با توجه به تنش‌های تجاری در ماه‌های گذشته، اتحاد با فورد را در راستای متعادل ساختن منافع منطقه‌ای خود ضروری می‌داند.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  مهلت ترخیص خودروهای وارداتی سه هفته دیگر به پایان می‌رسد

  مشتری بلاتکلیف، وارد‌کننده سردرگم

  دنیای اقتصاد : مشتریان خودروهای وارداتی چندی است که الحاقیه‌ای برای تکمیل وجه آن هم به‌طور علی‌الحساب برای دریافت محصولات ثبت‌نامی خود از سوی شرکت‌های وارد‌کننده دریافت کرده‌اند.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  دلار و سکه با جهش قیمت در پایان هفته از مدار منفی خارج شدند

  چرخش مسیر ارز و طلا

  یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  مخالفت دادگاه آمریکا با تغییر نوشته دلار

  دادگاه عالی آمریکا با حذف شعار «خدا را باور داریم» از اسکناس دلار مخالفت کرد. به گزارش «ایسنا» به نقل از واشنگتن اگزماینر، گروه‌های آتئیست از مقامات قضایی آمریکا خواسته بودند تا شعار اصلی پس زمینه اسکناس دلار را حذف کنند. دادگاه عالی آمریکا علاوه بر رد این درخواست با درخواست این گروه‌ها برای حذف این شعار از وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز مخالفت کرد. این شعار از سال ۱۸۶۴ میلادی بر روی سکه‌ها و از سال ۱۹۵۵ بر روی اسکناس‌های آمریکا درج می‌شود و در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما نیز تلاش‌های مشابهی برای حذف آن صورت گرفته بود که با مخالفت مقامات آمریکا مواجه شد. برای نخستین‌بار از این شعار در سکه‌های دو سنتی استفاده شد و سپس این عبارت بر روی اسکناس‌های ۵ سنتی نیز ظاهر شد. طبق اعلام نشریه پولتیکو، دوآیت آیزنهاور، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در سال ۱۹۵۴ گفته بود که درج این عبارت روی دلار نشان‌دهنده تمایل به حفظ میراث مذهبی آمریکا در آینده این کشور است. دلار علاوه بر شعار «خدا را باور داریم» دارای مشخصه‌های دیگری نیز هست که در تمامی اسکناس‌های چاپ شده دلاری مشترک است؛ مهر وزارت خزانه‌داری آمریکا که به شکل سبز رنگ و در سمت راست اسکناس زده می‌شود. حذف این شعار از سکه‌های آمریکا تنها یک‌بار و در سال ۱۸۸۳ اتفاق افتاد. در آن زمان این شعار از سکه ۵ سنتی آمریکا حذف شد اما مجددا از سال ۱۹۳۸ به آن بازگشت.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  رضا پدیدار عنوان کرد

  گذر از تحریم پتروشیمی با تکیه بر بورس کالا

  دولت آمریکا در تازه‌ترین اقدام، صنعت پتروشیمی ایران را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین‌ صنایع صادراتی و ارزآور به فهرست تحریم‌ها اضافه کرد. براین اساس بزرگ‌ترین‌ هلدینگ پتروشیمی کشور به همراه ۳۹ شرکت تابعه در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته است. در این شرایط، یافتن راهکارهایی برای تسهیل فروش محصولات پتروشیمی از اهمیت بیشتر برخوردار است.به گزارش «کالاخبر»، طبق بررسی‌ها صنعت پتروشیمی کشور سالانه ۱۲ تا ۱۴ میلیارد دلار ارزآوری داشته و سال گذشته، ۲۱ میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی روانه بازارهای صادراتی کرده است. شاید به همین دلیل است که دشمنان بعد از آنکه تحریم‌های فعلی را کارساز ندیدند، تصمیم به ضربه زدن به این صنعت گرفتند.در این شرایط یک بار دیگر قابلیت‌های بورس کالا مطرح می‌شود، بازاری که با اتکا به ظرفیت‌های آن می‌توان تحریم‌های تازه صنعت پتروشیمی را بی‌اثر کرد.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  سایه نگرانی‌های اقتصادی بر چشم‌انداز رشد تقاضای نفت

  دنیای اقتصاد : اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی در تازه‌ترین گزارش‌های خود چشم‌انداز رشد تقاضای نفت خام در ۲۰۱۹ را به علت نگرانی از وضعیت جهانی اقتصاد، کاهش دادند. بر‌اساس این گزارش، اوپک در گزارش ماه ژوئن‌ که پنج‌شنبه گذشته منتشر شد، پیش‌بینی‌اش از رشد تقاضای نفت خام در مدت زمان باقی مانده از سال جاری میلادی را به علت تهدیدهای تجاری ۷۰ هزار بشکه در روز کاهش داد و به ۱۴/ ۱ میلیون بشکه در روز رساند. در گزارش اوپک تاکید شده است تهدیدهای تجاری که در نیمه نخست سال وجود داشته، در نیمه دوم تشدید شده و میانگین مصرف نفت خام در سال جاری میلادی ۸۶/ ۹۹ میلیون بشکه در روز خواهد بود.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  بزرگ‌ترین‌ مرکز جمع‌آوری گاز ایران در سرخس به بهره‌برداری رسید

  شانا : بزرگ‌ترین‌ مرکز جمع‌آوری گاز کشور در سرخس با حضور مدیران شرکت ملی نفت ایران و نفت مناطق مرکزی و نیز مقام‌ها و مسوولان استان خراسان رضوی به بهره‌برداری رسید. به گزارش شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، مرکز جمع‌آوری گاز در میدان گازی خانگیران با هدف ذخیره‌سازی گاز طبیعی به میزان ١٠ میلیون متر مکعب در دوره هشت ماهه گرم سال و تولید ٢٠ میلیون متر مکعب در دوره چهار ماهه سرد سال به بهره‌برداری رسید.در این راستا، مرکز جمع‌آوری این طرح به‌عنوان یکی از تاسیسات مورد نیاز، با طراحی ازسوی نیروهای داخلی با مبلغ تقریبی ۱۹ میلیون دلار و ۱۷۰ میلیارد ریال افتتاح شد. این پروژه شامل احداث تاسیسات جمع‌آوری گاز (پانزده راهه)، تابلوهای برق و سامانه‌های کنترل و قطع اضطراری، مشعل سوزا، خطوط لوله تولید و بازتولید و اتصال خطوط لوله چاه‌های تزریقی به مرکز بوده است.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  پنجمین هفته خرید حقیقی‌ها

  دنیای اقتصاد : بورس تهران در حالی هفته گذشته را با ثبت بازدهی ۸/ ۲درصدی پشت سرگذاشت که در این مدت معامله‌گران خرد با خریدهای پرحجم خود توانستند خالص خرید ۳۱۰میلیارد تومانی را در کارنامه این بازار ثبت کنند. به این ترتیب نقدینگی برای پنجمین هفته متوالی در زمین بازی معامله‌گران حقیقی قرار گرفت.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  بازار آپارتمان‌های نوساز در پایتخت

  دنیای اقتصاد : بررسی میدانی فایل‌های عرضه شده در بازار مسکن پایتخت طی یک هفته اخیر نشان می‌دهد: حجم فایل‌ نوساز در میان گروه متراژی آپارتمان‌های کمتر از ۸۰ مترمربع به شدت کاهش پیدا کرده است. این در حالی است که تقریبا حدود نیمی از واحدهای با متراژ بیش از ۹۰ مترمربع، نوساز هستند.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  دریافت گواهینامه جدید استاندارد

  توسط فولاد امیرکبیر کاشان

  گروه بنگاه‌ها : مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان از اخذ گواهینامه استاندارد مدیریت کیفیت آزمایشگاهی ISO/ IEC۱۷۰۲۵:۲۰۰۵ در این شرکت خبر داد.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  سعید اسلامی‌بیدگلی مطرح کرد

  جزئیات فروش مسکن در بورس کالا

  اوج‌گیری قیمت مسکن در بهار ۹۷ و ادامه این وضعیت تا بهار ۹۸ که باعث رشد ۱۱۴ درصدی قیمت مسکن در اردیبهشت امسال نسبت به اردیبهشت سال گذشته شد، موجب شد سیاست‌گذاران بخش مسکن بار دیگر در روش‌های مورد نظر خود برای ساماندهی بازار مسکن، فروش در بورس کالا را پیشنهاد دهند؛ این پیشنهاد در سال جاری با عنوان فروش متری مسکن در بورس کالا عنوان شده که به نظر می‌رسد برای حذف ایراد «ناهمگن بودن کالای مسکن»، این پیشنهاد در قالب فروش متری مسکن مطرح شده است.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  ۲/۹ میلیون تن گندم خرید تضمینی شد

  خبرگزاری فارس : مجری طرح گندم کشور اعلام کرد: از ابتدای فصل برداشت تاکنون ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تن گندم به ارزش بیش از ۴ هزار و ۸۴۴ میلیارد تومان در اقلیم گرم و خشک و اقلیم معتدل، خرید تضمینی شده است. اسماعیل اسفندیارپور مشاور وزیر جهادکشاورزی از پرداخت به‌موقع مطالبات گندمکاران پس از ثبت اطلاعات در سامانه خرید تضمینی گندم خبر داد و گفت: تاکنون مبلغ ۳ هزار و ۸۱۸ میلیارد تومان از پول گندمکاران به حسابشان واریز شده که معادل ۷۷ درصد کل خرید است. اسفندیارپور با بیان اینکه خرید تضمینی گندم در ۲۰ استان کشور درحال انجام است، اظهار کرد: خوزستان با یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن، گلستان با ۳۰۰ هزار تن و فارس با ۲۹۰ هزار تن رتبه‌های اول تا سوم خرید گندم را به خود اختصاص داده‌اند. اسفندیارپور گفت: از این میزان خرید گندم تاکنون ۱۵۳ هزار تن بذر گندم نیز از کشاورزان خریداری شده است. مشاور وزیر جهادکشاورزی گفت: اکنون خرید تضمینی گندم در استان‌های اقلیم گرم و خشک رو به پایان است اما در استان‌های اقلیم معتدل ادامه می‌یابد و از اوایل تیر استان‌های اقلیم سرد نیز وارد چرخه خرید می‌شوند. مجری طرح گندم کشور پیش بینی کرد که امسال تولید گندم بیش از ۵/ ۱۴ میلیون تن باشد زیرا به گفته وی، طبق بند سه ماده ۱۴ قانون برنامه و بودجه صنف و صنعت می‌توانند گندم موردنیاز خود را خریداری کنند.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  هنگ‌کنگ در محاصره چین

  دنیای اقتصاد : هفته‌نامه انگلیسی اکونومیست در سرمقاله جدید خود به اعتراضات گسترده شهروندان هنگ‌کنگی پرداخته است که بزرگ‌ترین تظاهرات از سال ۱۹۹۷ محسوب می‌شود. مجادلات اخیر در مورد موارد قانونی است اما پیامدهای آن اتحادی را که در این شهر شکل گرفته، هدف قرار می‌دهد. بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی اکنون مقر خود را در هنگ‌کنگ دایر کرده‌اند چراکه همزمان به بازار عظیم چین دسترسی دارند و هم از قوانین شفاف غربی استفاده می‌کنند. در صورت اجرایی شدن لایحه استرداد، ساکنان این شهر می‌توانند با تهدید مجازات شدید در دادگاه‌های چین مواجه شوند. از سوی دیگر تجار نیز ممکن است ازسوی رقبای چینی مورد سوءاستفاده قانونی قرار بگیرند.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  پروژه مشترک گمرکی میان ایران و جمهوری آذربایجان

  دنیای اقتصاد : رئیس کل گمرک ایران با اشاره به اقدامات انجام‌شده برای ارتقای روابط ایران و جمهوری آذربایجان گفت: پروژه مشترک تیر الکترونیکی به‌صورت کامل در مرز آستارا اجرا می‌شود. به گزارش گمرک ایران، مهدی میراشرفی در جریان سفر به شهرستان مرزی بندر آستارا اظهار کرد: اقدامات بسیار خوبی درباره توسعه روابط بین ایران و جمهوری آذربایجان درحال انجام است و دو کشور توسعه روابط را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  اولین دور رای‌گیری برای ریاست حزب محافظه‌کار انگلیس برگزار شد

  پیروزی غیرمنتظره جانسون

  دنیای اقتصاد : بوریس جانسون در اولین دور رای‌گیری برای ریاست حزب محافظه‌کار انگلیس پیروز شد. درحال‌حاضر ۱۰ کاندیدا برای جانشینی ترزا می ‌اعلام آمادگی کرده‌اند. اولین رای‌گیری در میان نامزدهای محافظه‌کار برای جانشینی ترزا می ‌روز پنج‌شنبه ۲۳ خرداد برگزار شد. در رای‌گیری محرمانه بین قانون‌گذاران حزب محافظه‌کار برای تعیین جانشین ترزا می ‌در راس حزب محافظه‌کار انگلیس بوریس جانسون،‌ وزیرخارجه پیشین پیروز دور نخست این رای‌گیری شد. «استفن کاستل»، در گزارش ۱۳ ژوئن برای نیویورک‌تایمز نوشت که در یک پیروزی غیرمنتظره، جانسون که دو دوره به‌عنوان شهردار لندن انتخاب شده بود، ۱۱۴ رای از مجموع ۳۱۳ رای قانون‌گذاران محافظه‌کار را از آن خود کرد درحالی‌که فاصله او از رقیبش جرمی ‌هانت، وزیرخارجه کنونی این کشور بسیار زیاد بود، زیرا ‌هانت ۴۳ رای به دست آورد، درحالی‌که طبق اصول حزب،‌ سه نامزد از بین ۱۰ نامزد کنار گذاشته شدند. آندرا لیدسام،‌ مارک هارپر و ایستر مک‌وی کمترین رای را به دست آوردند و از کسب ۱۷ رای لازم برای راه یافتن به مرحله دوم بازماندند.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  بایسته‌های حقوق در بازرگانی (۸)

  بررسی مشخصات طرفین قراردادها

  علیرضا صالحی/ یوسف یعقوبی قضات دادگاه تجدیدنظر استان تهران در نوشتار قبل (۱) به مقدمه قرارداد پرداختیم و اینک به لزوم درج مشخصات طرفین و اعطای نمایندگی از سوی آنان می‌پردازیم. یک قرارداد یا توافق‌نامه، از حداقل دو طرف تشکیل می‌شود که هر طرف ممکن است یک یا چند شخص حقیقی یا یک یا چند شخص حقوقی را در برگیرد. طرف قرارداد کسی است که با توافق، بر انجام امری متعهد می‌شود و ممکن است یک یا چند انسان باشد (شخص حقیقی) یا شرکت‌ها و موسسات دولتی و غیردولتی باشند.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  تاکتیک‌هایی برای بقای بنگاه‌ها

  محمدرضا ظهیر امامی فعال اقتصادی این روزها بنگاه‌های اقتصادی با چالش‌های در مجموع مشابهی رو‌به‌رو هستند که هر یک به فراخور تجربه و دانش جاری آن بنگاه برای غلبه بر چالش‌ها تمهیداتی در نظر می‌گیرند؛ به اشتراک‌گذاری شیوه‌های این مواجهه با یکدیگر در راستای مسوولیت‌های اجتماعی و هم‌افزایی بیشتر می‌تواند راهگشا باشد.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  جمع‌‌آوری تولید مازاد تخم‌مرغ

  دنیای اقتصاد : رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران از آغاز جمع‌آوری تخم‌مرغ مازاد توسط شرکت پشتیبانی امور دام از امروز در سراسر کشور خبر داد. ناصر نبی‌پور در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اظهار کرد: شرکت پشتیبانی امور دام کشور از امروز با مباشرت اتحادیه سراسری مرغداران میهن، خرید تخم‌مرغ مازاد مرغداران را با قیمت کیلویی ۵۵۰۰ تومان آغاز می‌کند. رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران افزود: دولت در راستای متعادل‌سازی قیمت تخم‌مرغ، اقدام به جمع‌آوری محصول مازاد از بازار می‌کند. نبی‌پور با اشاره به کاهش قیمت تخم‌مرغ در بازار افزود: متوسط قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ درب مرغداری بین ۴۵٠٠ تا ۴۶٠٠ تومان است. به گفته وی، این درحالی است که معاونت امور دام وزارت جهادکشاورزی قیمت تمام‌شده تخم‌مرغ را کیلویی ٧۵٠٠ و بخش خصوصی این عدد را حدود ٨۴٠٠ تومان می‌داند. نبی‌پور درباره اینکه اجرای طرح جمع‌آوری مرغ‌های پیر و فرستادن این مرغ‌ها به کشتارگاه به‌دلیل عدم استقبال مرغداران موفق نبوده است، گفت: اتحادیه میهن، مرغ‌های پیر را کیلویی ٢٠٠ تا ٣٠٠ تومان بالاتر از قیمت بازار از مرغداران خریداری می‌کند؛ اما دولت از نظر اجرایی باید در این زمینه به بخش‌خصوصی کمک کند.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  «بی نظمی» جدید جهانی

  ریچارد‌ هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا ترجمه: محمدحسین باقی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی در واقع دو امپراتوری بود: یک «امپراتوری داخلی» که تحت سلطه روسیه بود اما متشکل بود از ۱۴ جمهوری دیگر و حتی تعداد بیشتری از ملیت‌ها و یک «امپراتوری خارجی» که تحت سلطه شوروی بود و شامل برخی کشورهای اروپای شرقی می‌شد. از هم گسیختگی، شکاف و ضعف در مسکو آن چسبی که نیروهای ملی‌گرا را در امپراتوری‌های داخلی و خارجی شوروی تحت کنترل نگه داشته بود از هم گسست. تا پایان سال ۱۹۹۱، شوروی دیگر وجود نداشت. در عوض، ۱۵ کشور مستقل از جمله خود روسیه وجود داشت. افزون بر این، تا آن زمان، کشورهای اروپای شرقی هم مستقل شده بودند. فشار برای استقلال، معضلات سیاسی بسیاری برای خارجی‌ها به‌وجود آورد. یکی از اصول کاملا مشترک دوران پساجنگ جهانی دوم مفهوم حق تعیین سرنوشت بود؛ اینکه مردمانی که در مستعمرات زندگی می‌کنند از حق داشتن کشورهای مستقل و دارای حق حاکمیت بر خود برخوردار باشند.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  امضای توافق‌نامه استفاده بهینه از آب هیرمند

  دنیای اقتصاد : توافق‌نامه استفاده بهینه از آب رودخانه هیرمند میان ایران و افغانستان به امضا رسید. در پایان بیستمین نشست دوروزه مشترک کمیساران آب ایران و افغانستان، دو طرف در کابل توافق کردند برای شش‌ماه آینده ابزارهای اندازه‌گیری بر روی رودخانه هیرمند با هدف اجرای بهتر معاهده ۱۳۵۱ حقابه ایران از این رودخانه نصب شود.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  پیش‌بینی رکورد نیروگاه‌های برقابی در تابستان

  دنیای اقتصاد : مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: نیروگاه‌های برقابی باید رکورد بی‌نظیری را در تابستان سال ۹۸ به ثبت برسانند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمد حاج‌رسولی‌ها در بیست و نهمین نشست کمیته فنی ـ

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  کسب رتبه نخست تولید پتروشیمی خراسان در کشور

  دنیای اقتصاد – بجنورد : شرکت پتروشیمی خراسان بین مجتمع‌های پتروشیمی کشور رتبه نخست مقدار تولید را کسب کرد. مدیرعامل شرکت پتروشیمی خراسان گفت: این شرکت با ۵/ ۱۰۷ درصد تولید در سال ۹۷ توانست بیشتر از سایر پتروشیمی‌ها تولید داشته باشد. پتروشیمی خراسان ۳۳۰ هزار تن آمونیاک، ۴۹۵ هزار تن اوره پریل و ۲۰ هزار تن کریستال ملامین در سال تولید دارد.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  برنامه‌های ایدرو برای خودروسازی تشریح شد

  از تولید تندر ایرانی تا داخلی‌سازی به هر قیمت

  دنیای اقتصاد : قائم‌مقام سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در گفت‌وگویی نسبتا مفصل سیاست‌ها و برنامه‌های کلی کوتاه‌مدت و بلندمدت این سازمان را برای خودروسازی کشور اعلام کرد. بهزاد اعتمادی در نشستی خبری تاکید کرده که «طراحی پایه پلت‌فرم‌های جدید در یک برنامه زمان‌بندی سه ساله»، «ادامه تولید تندر-۹۰ با موتور جدید»، «تعمیق داخلی‌سازی» و همچنین «تجاری‌سازی خودروهای ناقص»، از جمله این برنامه‌ها به شمار می‌روند.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  نتایج یک پژوهش دانشگاهی نشان می‌دهد

  آنالیز آمار اشتغال در سایه تحریم

  دنیای اقتصاد : بررسی‌های یک گزارش با عنوان «تاثیر تحریم بر بازار کار» نشان می‌دهد که در سال‌های گذشته، افزایش اشتغال همراه با افزایش بهره‌وری نبوده و عمده اشتغال ایجادشده در بخش خدماتی و با کیفیت پایین بوده است. این پژوهش نشان می‌دهد که از سال ۱۳۹۱ تاکنون به‌رغم رشد اقتصادی پایین کشور، شاهد افزایش تعداد شاغلان از ۶/ ۲۰ میلیون نفر به ۴/ ۲۳ میلیون نفر بوده‌ایم. این درحالی است که دوره پیش از تحریم (۸۴ تا ۹۱) دوره‌ای دارای رشد اقتصادی بالاتر، اما بدون افزایش اشتغال بوده است. خالص تعداد شغل‌های به‌وجود آمده در آن دوره تقریبا صفر است. اما این موضوع به چه دلیل اتفاق افتاده است؟‌

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  سارا سندرز از کاخ سفید می‌رود

  یک روز گیج‌کننده در واشنگتن

  دنیای اقتصاد : سارا هاکبی سندرز، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید که در دوران سخت دونالد ترامپ از سیاست‌های ایالات‌متحده قاطعانه دفاع کرد، آخر این ماه از سمت خودکناره‌گیری خواهد کرد. به نوشته نیویورک‌تایمز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز پنج‌شنبه ۲۳ خرداد اعلام کرد که سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید تا پایان ژوئن از سمت خود کناره‌گیری می‌کند. دونالد ترامپ در توییتر خود این خبر را اعلام کرده است.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  اونس به سقف ۱۴ ماهه رسید

  رکوردشکنی طلا با پالس دلار

  رکورد طلا با سیگنال «دلار» ترامپ

  دنیای اقتصاد : اونس طلا همزمان با افت شاخص دلار به سقف ۱۴ ماهه خود صعود کرد. بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه با رشد یک درصدی به بالاترین سطح خود از آوریل سال ۲۰۱۸ میلادی رسید. جهش قیمتی فلز زرد پس از توییت دونالد ترامپ درخصوص زیان دلار قوی شروع شد. ترامپ محروم ماندن آمریکا از مزیت رقابتی در بازارهای جهانی را متوجه تضعیف تعمدی ارزهای دیگر از جمله یورو در برابر دلار و بالا نگه داشتن نرخ بهره از سوی فدرال رزرو عنوان کرد.

 • ۱۳۹۸-۰۳-۲۴ ۰۰:۰۰ [روزنامه دنیای‌اقتصاد]

  «آنکتاد» گزارش کرد

  انقباض سرمایه‌گذاری در جهان

  دنیای اقتصاد : «کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد)» تازه‌ترین گزارش جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی خود را برای ۲۰۱۹ منتشر کرد. به گزارش این سازمان، روند نزولی جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه یافت و با کاهشی ۱۳درصدی به سطح ۳/ ۱ هزار میلیارد دلار رسید. دلیل اصلی این کاهش که برای سومین سال پیاپی بود اتفاق می‌افتاد، بازگشت گسترده سود تجمیع‌شده شرکت‌های چندملیتی آمریکا در دو فصل نخست ۲۰۱۸ بود، بازگشتی که در پی اصلاحات مالیات دولت اواخر ۲۰۱۷ این کشور صورت می‌گرفت.