شناسهٔ خبر: 57449237 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: قدس آنلاین | لینک خبر

امام جمعه زاهدان: گلایه مردم از ناامنی‌ها و تعرض به اموالشان/ دشمنان می‌خواهند التهابات در استان استمرار یابد

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با بیان اینکه مردم از ناامنی‌ها و تعرض به اموالشان گلایه دارند، گفت: دشمن آرامش را برای مردم ما نمی‌خواهد بنابراین همواره به دنبال استمرار این التهابات است.

صاحب‌خبر -

به گزارش قدس آنلاین، آیت‌الله مصطفی محامی در خطبه‌های نماز جمعه زاهدان یکی از راه‌های تحصیل تقوای الهی را فکر و کار درست و تلاش برای پیمودن راه درست و دین خداوند دانست و اظهار داشت: فکر و کار درست و تلاش برای پیمودن راه درست، یکی از راه‌های تحصیل تقواست.

امام جمعه زاهدان در تبیین فرازی از دعای مکارم الاخلاق که امام سجاد(ع) می‌فرمایند که "الهی زبانم را به هدایت گویا ساز، و تقوا را بر قلبم الهام کن، و به پاکیزه‌ترین روشم توفیق ده، و مرا به کاری وادار که بیش از هر چیز به آن خشنودی. الهی بهترین راه را پیش پایم گذار و مرا بر آیین خوددار تا بر آن بمیرم و زنده شوم"، به ذکر چند نکته پرداخت و بیان کرد: اگر چه فضل و رحمت خداوند به مردم شامل مسائل مادی و معنوی است، اما امام سجاد(ع) در این فرازها موارد و مصادیق معنوی را از خداوند طلب می‌کند.

محامی افزود: نطق فصل ممیز انسان و در یک معنا قوه ناطقه و سخن گفتن و در معنای دیگر، تعقل و تفکر است و در میان همه جانداران، فقط انسان اهل فکر و عقل است، البته این دو معنا از یکدیگر جدا نیستند، زیرا سخن گفتن جز با فکر کردن انجام نمی‌شود و نطق، ابزار بیان فکر و اندیشه انسان است و نکته مهم این است که انسان فکر و سخنش در مسیر هدایت باشد.

وی با بیان این که تقوا یک حال درونی بوده و به معنای این است که انسان خود را از هجمه‌ها و وسوسه‌های شیطانی حفظ کند، گفت: انسان باید در برابر شیطان که دعوت به نافرمانی خداوند می‌کند، مراقبت کرده و خویشتن‌دار باشد و این مربوط به دل و حال درونی انسان است.

امام جمعه زاهدان خاطرنشان کرد: انسان باید اهل کار باشد، اما مهم این است که آن کار، خوب باشد و امام از خداوند بهترین را می‌خواهد همان گونه که در منظومه معارف اسلامی از ما می‌خواهند در مسیر درست بهترین باشیم.

محامی بیان کرد: انسان باید در مسیر الهی ثابت قدم، پایدار و مستمر باشد و زندگی و مرگش در مسیر دین خدا باشد نه مثل کسانی که دین‌شان موقتی است و تا زمانی که وضعیت عادی است اهل دین بوده، اما در پیشامدها و سختی‌ها خلاف عقاید اظهار شده عمل می‌کنند و نه مانند کسانی که ادعاها و شعارشان با عملکردشان متفاوت است.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان در خطبه دوم ضمن ابراز تذکر و نادرست خواندن لقبی(آیت‌الله العظمی) که سخنران پیش از خطبه‌ها برای نماینده ولی فقیه در استان به کار برده بود، یکی از راه‌های تحصیل تقوا را تلاش برای افزایش بصیرت و شناخت حق و افزایش صبر و توان مقاومت و پایداری دانست و به مناسبت‌های پیش رو از جمله روز دانشجو و بنا به روایتی شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها اشاره کرد.

محامی با تشریح شرایط روزهای پایانی رحلت رسول مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) عنوان کرد: روزهای پایانی حیات مبارک پیامبر اکرم، روزهای سختی برای جهان اسلام بود از طرفی بیماری پیامبر(ص) و اعلام خبر رحلت از سوی خود ایشان در حجه‌الوداع باعث نگرانی شدید در جامعه اسلامی شده بود و از طرفی جنگ با ابرقدرت غرب یعنی روم هم در جریان بود.

وی ادامه داد: پیامبر(ص) به امر الهی برای بعد از خودش تدبیر کرده بود نه یک بار و دوبار بلکه در مقاطع مختلف از همان روزی که اقوام و خویشانش را به اسلام دعوت کرد و فرمود اولین کسی که به من ایمان بیاورد جانشین من است و امام علی علیه السلام اولین کسی بود که به پیامبر ایمان آورد و در ادامه در موقعیت‌های مختلف که پیامبر(ص) در عظمت امام علی(ع) سخن گفت تا در ماجرای غدیر که ولایت، خلافت و جانشینی امام علی(ع) به صورت رسمی اعلام شد.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان به مناسبت روز دانشجو، بصیرت، حق‌شناسی، مقاومت و صبر در مسیر دفاع از حق را دو نیاز ضروری جامعه اسلامی در طول تاریخ به ویژه برای نسل جوان و بالاخص دانشجویان قلمداد کرد و اظهار داشت: دانشجویان راهبران آینده کشور و مدیران آینده این سرزمین هستند و اگر دانشجویان با این بصیرت و حق‌شناسی و با توان مقاومت و پایداری تربیت شوند کشور ما و انقلاب ما بیمه است و اگر خدای ناکرده چه در آموزش و پرورش و تربیت دانش‌آموزان و چه در دانشگاه و تربیت دانشجویان و چه در حوزه و تربیت طلاب و به طور کلی در تربیت نسل جدید، کم کاری کنیم مملکت و انقلاب ما دچار چالش خواهد شد، البته روشن است که در کنار این کم‌کاری کار و پرکاری دشمن و سرمایه‌گذاری برای توطئه و تلاش برای به هم ریختن و جلوگیری از پیشرفت کشور وجود دارد و اگر ما نسل جدید را به درستی تربیت کنیم و همان حال و هوای نسل انقلاب و دوران دفاع مقدس به آنها منتقل بشود و همان حال و هوا، بصیرت، تعهد، دینداری، آمادگی برای جانفشانی و صبر و پایداری و مقاومت را داشته باشند قطعاً کشور بیمه خواهد شد.

امام جمعه زاهدان خاطرنشان کرد: دشمن در این روزها با شعارهای فریبنده‌ای از جمله آزادی؛ زن و حمایت از حقوق زن؛ بحث عدالت و رفع تبعیض به میدان آمده که حرف‌ها، درست هستند، اما مصداقش کجاست؟ کسانی که در سابقه‌شان بیشترین دیکتاتوری و تضییع حقوق زن و جنایت در حق زن و دختران این کشور و کشورهای اسلامی را داشتند و سر تا پای آنها ظلم به مردم و جوامع اسلامی است اینها شعار عدالت؛ رفع تبعیض؛ آزادی و حمایت از زن می‌دهند مضحکه و خنده‌دار است و ما باید حواسمان باشد که دشمن را بشناسیم و شعارهایش و اینکه شعارها با چه هدفی دنبال می‌شود و همان گونه که امیرالمؤمنین در شرایطی که خوارج در موقع سخنرانی ایشان قصد برهم زدن جلسه را داشتند و شعار «لا حکم الا لله» می‌دادند، فرمود که "سخن درستی است که از آن هدف باطل و نادرست می‌طلبند" این نکته در بسیاری از شعارهایی که این روزها گفته می‌شود وجود دارد در حالی که اسلام بیشتر از بیانیه حقوق بشر برای انسان‌ها حقوق قائل شده است و موارد دیگری که از این قبیل وجود دارد.

محامی به بررسی شرایط سیستان و بلوچستان پرداخت و عنوان کرد: آنچه در استان اتفاق می‌افتد بخشی از اتفاقات کشور است و دشمن برای ایجاد التهاب و اغتشاش و آشوب و ضربه زدن به وحدت امت اسلامی و امنیت جامعه و جلوگیری از پیشرفت، در هر جایی به دنبال بهانه می‌گردد.

وی ادامه داد: متاسفانه در استان ما فاجعه‌ای اتفاق افتاد و در پی آن اغتشاشات، آشوب‌ها و مجموعه‌ای از خطاها رخ داد که می‌شد آسان‌تر و سریع‌تر تدبیر شود و اگر همه اطراف قضایا همکاری می‌کردند و این همکاری کمتر صورت گرفت بنابراین تدبیر ماجرا مقداری طول کشید، اما مهم این بود که حق مردم احقاق شود و مطالبات به حق مردم تحقق پیدا کند و این کار با حمایت مسئولان کشوری خصوصاً عنایت مقام معظم رهبری و پیگیری دفتر معظم له پیگیری شد.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان افزود: مطالبات مردم استان یک به یک تصویب و اجرا شد و یا در مرحله اجرا قرار گرفت و علاوه بر اینها رهبر معظم انقلاب اسلامی برای ابراز محبت و لطف به مردم استان و نشان دادن حساسیت شان به اتفاقات رخ داده در استان، هیئتی را به استان اعزام کردند و نقطه نظراتشان را که به بنده فرموده بودند به هیئت نیز مطرح کردند و هیئت هم اعلام کرد و بخشی از مطالبات در زمان حضور هیئت انجام شد و برخی در مسیر انجام قرار داد که گزارشی محضر رهبری ارائه و بیانیه‌ای صادر شد.

امام جمعه زاهدان ادامه داد: این می‌توانست پایان خوب برای ماجرایی بد باشد و احقاق حق مردم شود و در این هیئت و جلساتی که برگزار شد اتفاقا وحدت مردم و محبت متقابل میان امت و امام متجلی شد و می‌توانست پایان خوش یک ماجرای بد باشد، اما دشمن آرامش را برای مردم ما نمی‌خواهد، بنابراین همواره به دنبال استمرار این التهاب است و می‌بینید که بعد از آن هم این التهابات ادامه پیدا کرد.

وی گفت: برای دشمن جان و مال مردم ما چه شیعه و چه سنی محترم و معتبر نیست و آنها از کشته شدن ما متاثر نمی‌شوند و از خراب شدن و آتش گرفتن و غارت شدن اموال مردم ما متاثر نمی‌شوند، اتفاقاً آنها با این کشته شدن و غارت‌ها با جان و مال مردم ما کاسبی می‌کنند و به دنبال اهداف شوم خودشان و ایجاد التهاب در جامعه ما هستند و این مصداق توطئه‌های دشمن در کل کشور است.

محامی اظهار داشت: باید در فتنه، با بصیرت، حق‌شناسی، پایداری و مقاومت در راه حق، مواظب باشیم دچار دوقطبی‌سازی‌ها نشویم و التهاب‌آفرینی نکنیم و وظیفه همه ما اعم از بزرگ و کوچک؛ روحانی و استاد دانشگاه؛ فرهنگیان و معلمان یا رؤسای طوایف و قبایل، بصیرت و دشمن‌شناسی و شناخت توطئه‌های دشمن است و بر خلاف توطئه ها و خواست دشمن عمل کنیم.

وی با متذکر شدن وظیفه مسئولان، تصریح کرد: این روزها مردم در مراجعات مکرر، از ناامنی‌ها و تعرض به اموال گلایه می‌کنند و مسئولان باید حافظ امنیت باشند و خود مردم هم باید در این امر با مسئولان مربوطه هماهنگی لازم را داشته باشند.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان بیان کرد: مسئولان برای آسیب‌ها تدبیری داشته باشند و مواردی که در مراجعات متعدد مطرح می‌شود از جمله آتش زدن مغازه؛ صدمه به خودروها و منازل، مسئولان باید طبق قانون و مقررات برای حمایت از اقشار آسیب دیده و کسانی که مورد تعرض قرار گرفتند، تدبیری داشته باشند.

نظر شما