شناسهٔ خبر: 57443554 - سرویس ورزشی
نسخه قابل چاپ منبع: ایسنا | لینک خبر

در آستانه وزنه‌برداری قهرمانی جهان ۲۰۲۲

علی‌حسینی: در قهرمانی جهان امید مدال داریم/ امیدوارم ۷ وزنه‌بردار مثل تمرین وزنه بزنند

سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری ایران گفت: وزنه‌برداران ما ظرفیت و توانمندی این را دارند که بتوانند با مدال از مسابقات قهرمانی جهان برگردند اما کشورهای دیگر هم مانند ما کار می کنند.

صاحب‌خبر -

سعید علی حسینی در گفت وگو با ایسنا درباره آخرین وضعیت وزنه برداران اعزامی به مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۲۲ کلمبیا بیان کرد: تمرین بچه ها خوب است و روند آنها نسبت به مسابقات قبلی رو به رشد بوده است. استراتژی که فدراسیون برای ما تعریف کرد، این است که در اوزانی که المپیکی نیستند تمرکز بر روی گرفتن مدال باشد و در دسته های المپیکی نیز، هم مدال و هم کسب سهمیه مهم است. دسته ۶۷ کیلوگرم المپیکی نیست و ما در این وزن حافظ قشقایی را داریم که در حرکت دوضرب می تواند مدال بگیرد. تمرکز ما این است روی دوضرب کار کنیم و عنوان جهانی کسب کند و در یک ضرب رکورد شخصی خود را ارتقاء دهد. او رکوردهای خوبی در دوضرب ثبت کرده است و امیدوارم در مسابقات قهرمانی جهان هم بتواند تکرار کند و مدال دوضرب را بگیرد.

*رستمی همچنان با انگیزه است

او ادامه داد: در دسته ۸۱ کیلوگرم مصطفی جوادی وزنه می زند که در سال گذشته نایب قهرمان جهان شد و تلاش می‌کنیم که بتواند عنوان خود را تکرار کند. شرایطش خوب است البته از ناحیه کمر دچار گرفتگی عضلانی بود که دارد بهتر می شود. در روزهای باقی مانده گرفتگی اش برطرف می شود و ان‌شاءالله رکوردهای بهتری را از او شاهد باشیم. در دسته ۸۹ کیلوگرم، کیانوش رستمی حضور دارد که در تمرینات رکوردهای خوبی ثبت کرده است و نشان می دهد که همچنان با انگیزه است. با توجه به تجربه و انگیزه‌ای که دارد، امیدوارم کیانوش همیشگی باشد و بتواند هم امتیاز المپیک را بگیرد و هم مدال خوش رنگی را به دست آورد. 

* دهدار نسبت به قهرمانی آسیا وضعیت بهتری دارد

علی حسینی در مورد وضعیت دیگر وزنه‌برداران ملی پوش تاکید کرد: در دسته ۱۰۲ کیلوگرم، روند رضا دهدار نسبت به مسابقات آسیایی بهتر شده است و در آخرین تمرین سنگینی که داشتیم ۱۷۶ کیلوگرم یک ضرب زد و در دوضرب ۲۱۵ کیلوگرم را زد و ۲۲۰ کیلوگرم را هم کشید و زمان جمع کردن، انداخت. این نشان می دهد نسبت به آسیایی بدنش دارد بهتر می شود. با توجه به تجربه ای که دارد امیدوارم روز خوبی داشته باشد،  هم امتیاز المپیک را بگیرد و هم عنوان جهانی به دست آورد.  در دسته ۱۰۹ کیلوگرم، مهدی کرمی در لیست اولیه با ۱۷۷ یک ضرب و ۲۲۰ دوضرب سوم بود. در روزهایی که در اردو بود ۱۷۵ یک ضرب و ۲۲۰ دوضرب زد. با توجه به اینکه برخی وزنه‌برداران دسته ۱۰۹ کیلوگرم به دسته فوق سنگین رفته اند و برخی دیگر با کاهش وزن به ۱۰۲ کیلوگرم آمده اند، دقیقا نمی‌دانیم که چه رقیبانی را پیش رو داریم اما وزنه‌هایی که کرمی زده است می‌تواند وزنه های خوبی باشد. کرمی وزنه بردار با آتیه‌ای است و اولین تجربه جهانی او محسوب می شود. امیدواریم که در مسابقات جهانی هم همین وزنه ها را تکرار  و مدال کسب کند.

*داودی وزنه‌های تمرین را تکرار کند، عنوان جهانی می گیرد

او در مورد وضعیت نفرات فوق سنگین گفت: وضعیت بدنی علی داودی نسبت به قهرمانی آسیا بهتر است و در آخرین تمرین سنگینی که داشتیم ۲۰۲ یک ضرب و ۲۴۰ دو ضرب زد. وزنه ۲۵۰ را کشید اما به خاطر اشتباه تکنیکی، وزنه را در بالا زدن انداخت. از نظر ما شرایط بدنی خوبی دارد و اگر وزنه هایی که زده است را تکرار کند، عنوان جهانی را به دست می‌آورد. آیت شریفی در یک ضرب ۲۰۰ کیلوگرم زد که تا حالا در تمرینات این وزنه را نزده بود و وزنه خوبی است. با توجه به اینکه در لیگ سنگین کار کرد، نگذاشتیم که در تمرین هم سنگین کار کند و امیدوارم که بتواند امتیاز لازم را در کسب سهمیه به دست آورد. استراتژی این است که تعداد نفرات بیشتری امتیاز لازم برای کسب سهمیه را به دست آورند. شریفی با توجه به استعداد و توانمندی که دارد، ان‌شاءالله در سال‌های آینده افزایش رکورد بیشتری خواهد داشت.

*هر کسی از لحاظ ذهنی آماده باشد می‌تواند کیلوهای اضافه‌تری بزند

سرمربی تیم ملی در پاسخ به این پرسش که فکر می‌کند وزنه‌برداران در فرصت باقی مانده تا آغاز قهرمانی جهان بتوانند افزایش رکورد داشته باشند؟ تصریح کرد: بچه‌ها به لحاظ بدنی شرایط خوبی دارند و به پختگی و آمادگی لازم رسیده اند. هر کسی تمرکز خوبی داشته باشد و از لحاظ ذهنی آماده باشد، می‌تواند کیلو های اضافه‌تری بزند. امیدوارم که باز هم روندشان رو به بالا باشد و در روزهای پیش رو باز هم تمرینات سنگین خواهیم داشت و امیدوارم روز به روز بدنشان آماده‌تر شود و به شرایط ایده آل نزدیک شوند.

*امیدوارم ۷ نفر مانند تمرین، خوب کار کنند

او در مورد اینکه به نظر می‌رسد به نتیجه گرفتن این هفت نفر در مسابقات قهرمانی جهان امیدوار است، تاکید کرد: تمام ظرفیت ایران همین است و ما هم روی آنها کار کردیم که در بهترین شرایط به مسابقات قهرمانی جهان بروند و عملکرد بهتری را نسبت به مسابقات قبلی داشته باشند. همانطور که در تمرینات با انگیزه و محکم کار می‌کنند، ان‌شاءالله در مسابقه هم بتوانند خوب کار کنند.

*امید مدال داریم

علی حسینی در پاسخ به این پرسش که به کمیته فنی قول مدال داده است یا کمیته فنی انتظار خاصی را مطرح کرده است؟ گفت: تمرینات بچه ها خوب و روند شان رو به رشد بوده است. اینکه در مسابقه چه اتفاقی می‌افتد و مدال می گیرند یا خیر به شرایط مسابقه، وزنه زدن ورزشکار و نوع انتخاب ورزشکاران بستگی دارد. ما امید به مدال داریم.
به حافظ قشقایی امیدواریم که در دوضرب مدال بگیرد. به جوادی، دهدار و کیانوش رستمی امید کسب مدال داریم و در مورد کرمی امید کسب مدال داریم اما بیشتر استراتژی ما بر روی او و شریفی، سرمایه گذاری است. از داودی هم با توجه به این که نایب قهرمان المپیک است، انتظار کسب مدال داریم اما این نیست که ما 100 درصد مدال بگیریم چون همه کشورها همانند ما دارند کار می کنند. وزنه‌برداران ما ظرفیت و توانمندی این را دارند که بتوانند با مدال از مسابقات قهرمانی جهان برگردند.

*سلطانی نه مدال می گرفت نه امتیاز المپیک

او در مورد اینکه موافق حذف حسین سلطانی از مسابقات قهرمانی جهان بوده است یا خیر؟ گفت: من به عنوان سرمربی طبق استراتژی که برایم تعریف کرده اند، برنامه ریزی می کنم. خیلی خوب بود که حسین سلطانی در مسابقات بود اما وقتی استراتژی این است که اعزام نفرات بر مبنای مدال و کسب سهمیه باشد، او نه نمی‌توانست امتیاز المپیک بگیرد و نه مدال. وقتی در استراتژی جایی نداشته باشد طبیعتا نمی‌تواند اعزام هم شود. به هر حال ورزشکار هم باید تمام تلاشش را کند.

*معتمدی وزنه‌بردار توانمندی است

علی حسینی در مورد عمل جراحی که رسول معتمدی انجام داد، بیان کرد: معتمدی وزنه بردار توانمندی است و ظرفیت بالایی دارد. امیدوارم بعد از این که آسیب دیدگی‌اش درمان شد، بتواند با همان تفکرات و ذهنیت قبل برگردد. به تمرینات بازتوانی ادامه دهد و فدراسیون از او پشتیبانی و حمایت کند تا سریع برگردد. او وزنه بردار توانمندی است و باز هم می‌تواند وزنه های سنگین بزند و در کسب سهمیه المپیک و عنوان جهانی درخشان بدرخشد. ما هم در کنارش هستیم تا کمکش کنیم دوباره برگردد.

انتهای پیام

نظر شما