شناسهٔ خبر: 57354539 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی | لینک خبر

دکتر محمدخراسانی زاده در بازدید از آثار بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان تهران:

اهالی تئاتر با آثار خود در جشنواره تئاتر استان تهران نشان دادند که فهیم تر از آن هستند که دچار حواشی شوند

صاحب‌خبر -

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران به نقل از روابط عمومی جشنواره تئاتر، روز جمعه ۴ آذرماه در سالن استاد داوود رشیدی «اپرای گوزن‌ها» نوشته روح‌الله سمیع به کارگردانی علیرضا تاجیک از شهرستان قرچک ساعات ۱۵:۳۰ و ۱۷:۳۰ و در سالن استادمحمد نمایش «غائله» نوشته و کاری از سیما تیموری از شهرستان شهریار ساعات ۱۷:۳۰ و ۱۹:۳۰ اجرا شد که حمید نیلی و دکتر محمد خراسانی زاده به تماشای این دو اثر از جشنواره تئاتر استان تهران در این روز نشستند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران گفت: اهالی تئاتر با آثار خود در جشنواره تئاتر استان تهران نشان دادند که فهیم تر از آن هستند که دچار حواشی شوند.

دکتر محمد خراسانی زاده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران که یکی از مخاطبان آثار شب گذشته جشنواره تئاتر استان  تهران بود؛ در گفتگو با روابط عمومی این رویداد هنری گفت: در شرایطی که دشمنان در تلاش هستند تا فضای جامعه را ملتهب نشان دهند، فعالان تئاتر استان تهران با تولید آثار خوب، فرهنگ دوستی اهالی تئاتر را ثابت می کنند.

اهالی تئاتر در جشنواره تئاتر استان تهران نشان دادند که فهیم تر از آن هستند که دچار حواشی شوند.

مدیر کل افزود: هنرمندان شهرستان های استان تهران برای جشنواره استان، کارهایی با عزت و افتخار تولید کرده اند و همین امر باعث شد تا در بخش مسابقه  18اثر به جشنواره راه یابد.

وی تصریح کرد؛ با همت دوستان در انجمن هنرهای نمایشی استان تهران شاهد بخش ویژه ایثار و سردار حاج قاسم سلیمانی هستیم تا در دوره پساکرونا و با حضور مخاطب در اولین رویداد هنری بعد از کرونا، آثار نمایشی بسیار خوبی روی صحنه رود.

در شرایطی که زیر سایه سنگین پایتخت، ظرفیت های بچه های خوب تئاتری استان تهران دیده نمی شود؛ بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان تهران شرایطی را فراهم کرده تا توانایی و استعدادهای فعالان تئاتری شهرستان های استان به چشم بیاید.

خراسانی زاده درباره دو نمایشی که به تماشا نشسته بود گفت: "ناگفته های هشت سال زنانگی" اثر بسیار خوبی بود. این اثر نشان داد؛ می توان یک تئاتر به دور از کلیشه و شعارهای خسته کننده با همکاری بانوان بازیگر که بسیار توانمند هستند؛ با محتوایی جذاب برای مخاطب تولید و اجرا کرد.

وی افزود: این اثر نمایشی توانست مخاطب خود را در برخی صحنه ها بخنداند، در برخی لحظات بگریاند، در برخی صحنه ها تماشاگر را در بهت فرو برد و مخاطب را در فضایی کاملا زنانه و در تاریخی پر افتخار از کشورمان به سختی های زنان در دوره هشت سال دفاع مقدس اشاره کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران با اشاره به ظرفیت های نمایش" ناگفته های هشت سال زنانگی"برای اجرای عمومی در استان های متعدد به تشریح ویژگی های نمایش "یک و بیست" پرداخت و در ادامه بیان کرد: این اثر با نگاهی متفاوت ماجرای شهادت حاج قاسم سلیمانی را مطرح می کند. توجه به جزئیات و گره خوردن ماجرای زندگی یک مادر و فرزندانش با حاج قاسم به خوبی به تصویر کشیده شده بود.

وی درباره تأثیر تولیدات بخش ایثار گفت: هنر تئاتر، هنری زنده است؛ در لحظه خلق می شود و هر اجرایش با اجرای دیگرش متفاوت است و چون در هر لحظه حس بازیگران و تماشاگران گره می خورد؛ موجود زنده هنری به واسطه آن خلق می شود که شیوه تأثیر گذاری اش بسیار متفاوت از سایر هنرها است.

خراسانی زاده افزود: در شرایطی که دشمن ملت، تلاش می کند با ایجاد هیجان های کاذب فضا را غبار آلود کند؛ حضور در فضای پر احساس و مواجه شدن با واقعیت تاریخی که جزو افتخارات این ملت به شمار می رود؛ به یادآوری چیزهایی کمک می کند که دشمن تلاش در کم رنگ کردن و فراموش شدن آن دارد.

وی ادامه داد: اینکه جشنواره تئاتر استان تهران در بیست و هفتمین دوره خود با صلابت نگران حواشی نشد و به بهترین شکل، کار خود را انجام داد؛ نشان داد وقتی کسی وارد این عرصه می شود به قدری این محتوا کارآمد و تأثیرگذار است که مجالی برای حاشیه سازی و دامن زدن به هیجانات کاذب بوجود نمی آید.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران خطاب به هنرمندان گفت: نگران ایجاد حاشیه در اجرا نباشید؛ چرا که تجربه نشان داده، افراد در فضای فرهنگی به شکل آزادانه می توانند آثارشان را به اجرا درآورند. بر همین اساس درب های سالن های نمایشی بسته نخواهد شد و با اجرای آثار مردم نیز همراه خواهند شد.

وی درباره حمایت از آثار هنرمندان شهرستان های استان تهران اظهار کرد: طبق برنامه دولت سیزدهم جشنواره ها برای آرشیو شدن آثار نمایشی برگزار نخواهند شد بلکه محتوای ارزشمند رویدادها باید در اختیار مردم قرار گیرد و آثار به اجرای عمومی درآیند.  

گفتنی است؛ روز جمعه در دو سالن استاد علی نصیریان و استاد مشایخی نمایشی اجرا نشد و بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان تهران روز ۶ آذرماه ساعت ۱۷:۳۰ در سالن اصلی پردیس تئاتر تهران آیین اختتامیه خود را برگزار خواهد کرد.

نظر شما