شناسهٔ خبر: 56429099 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: صراط‌نیوز | لینک خبر

دستور امنیتی الکاظمی برای سومین سالروز اعتراضات اکتبر در عراق

نخست‌وزیر عراق، همزمان با سومین سالروز اعتراضات اکتبر و آغاز تجمع‌های جدید در بغداد، بر ضرورت عدم استفاده از شیوه‌های غیرقانونی در برخورد با اعتراضات تاکید کرد.

صاحب‌خبر -

به گزارش پایگاه خبری صراط به نقل از فارس، «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق، همزمان با سومین سالروز اعتراضات اکتبر (تظاهرات تشرینی‌ها)، «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق با تایید حق تظاهرات مسالمت آمیز که در قانون اساسی کشور بر اجرای آن در چارچوب قانون تاکید شده، از معترضان خواست تا در حفظ و حراست نهاد‌های دولتی و اموال عمومی و خصوصی همکاری کنند.

وی طی بیانیه‌ای که در گروه رسانه‌های «الاعلام الامنی» عراق وابسته به ارتش این کشور منتشر شد، با تاکید بر «دستورالعمل‌های مکرر پیشین مبنی بر ضرورت حفاظت کامل نیرو‌های امنیتی از تظاهرات‌کنندگان مسالمت‌جو»، خواستار ممانعت استفاده از تیراندازی و سایر شیوه‌های غیرقانونی در برخورد با تظاهرات‌ها شد.

الکاظمی از رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی خواست از انتشار اخبار کذب که با هدف ایجاد فضایی نگران‌کننده که به هرج و مرج دامن می‌زند و به صلح داخلی آسیب می‌زند، خودداری کنند.

امروز شنبه اول اکتبر، سومین سالروز تظاهرات اکتبر سال ۲۰۱۹ است که در نتیجه حمایت برخی کشور‌های غربی از آن، به سقوط دولت وقت عراق به ریاست عادل عبدالمهدی انجامید و پس از آن دولت مصطفی الکاظمی رو کار آمد.

گروه‌ها و احزاب و افرادی که در تظاهرات سه سال پیش شرکت داشتند، در عراق به احزاب «تشرینی» (اُکتبری) شهره شدند. امروز نیز به بهانه سومین سالروز این اعتراضات شماری از معترضان به خیابان آمده‌اند. به گفته منابع عراقی، احزاب و گروه‌های تشرینی در این تظاهرات حضور دارند، اما گفته می‌شود که بسیاری از افراد حاضر در تجمع امروز پرچم‌های منتسب به جریان صدر را در دست دارند و برخی افراد در حال حمله با سنگ و آجر به پلیس هستند.

نظر شما